«Σβηστοί» το 1-0 οι Warriors

Sport24.gr

Οι μεν Warriors ήταν κουρασμένοι. Είχαν περάσει τρεις μέρες από το Game 7 με τους OKC Thunder. Οι δε Cavaliers ήθελαν να κάνουν το break με το "καλησπέρα". Στο τέλος της βραδιάς, νικητές ήταν αυτοί που έχουν... βαρεθεί να κερδίζουν στη διάρκεια της φετινής σεζόν. Οι Πρωταθλητές έκαναν δια περιπάτου το 1-0 (104-89), σε ένα "περίεργο" παιχνίδι. Το λέμε "περίεργο", διότι το δίδυμο Curry - Thompson ήταν σε πολύ κακή βραδιά, την ώρα που ο Livingston κι ο Barbosa "ντύνονταν" πρωταγωνιστές, με τον πρώτο να κάνει ρεκόρ καριέρας στα playoffs.

Ρεκόρ καριέρας ο Livingston, σε πολύ ρηχά νερά οι "Splash Brothers"

O Livingston ήταν συγκλονιστικός στα 27 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Πέτυχε 20 πόντους με 8/10 δίποντα και 4/4 βολές, μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε ένα κλέψιμο. Την ίδια ώρα, ο Barbosa έβαζε 11 πόντους σε 11 λεπτά, ο Draymond Green φλέρταρε με το triple-double (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα σε 40 λεπτά) και ο Harrison Barnes έδινε 13 πόντους με 10 σουτ. Ο Curry (11 πόντοι με 4/15 σουτ σε 36 λεπτά) και ο Thompson (9 πόντοι, 1/5 τρίποντα σε 24 λεπτά, γιατί ταλαιπωρήθηκε από νωρίς με φάουλ) έμειναν στα ρηχά (πέτυχαν τους λιγότερους πόντους τους τα τελευταία δυο χρόνια), αλλά τελείωσαν τη δουλειά στο φινάλε, ενώ ο Andre Iguodala ήταν και πάλι φανταστικός με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και σπουδαίες άμυνες σε 36'.

Σίδερο, σίδερο, σίδερο ο Kyrie, πολύ μόνος του ο LeBron

Πρώτος σκόρερ των Cavaliers ήταν ο Kyrie Irving με 26 πόντους, αλλά με 7/22 σουτ και 11/12 βολές. Κορυφαίος ήταν ο LeBron James των 23 πόντων, των 12 ριμπάουντ, των 9 ασίστ και των 2 κλεψιμάτων. Ήταν όμως και αρκετά μόνος, καθώς πλην του Kevin Love (17 πόντοι, 13 ριμπάουντ), δεν πήρε βοήθειες. Ο πάγκος της ομάδας του Cleveland έδωσε 10 πόντους με 3/10 σουτ. Πως να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο; Ειδικά όταν ο JR Smith έχει 3 πόντους με 1/3 σουτ, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 36 λεπτά...

Από νωρίς μπροστά οι Warriors

Με το ξεκίνημα του αγώνα, οι Warriors έκαναν τα... γνωστά. Σούταραν κατά ριπάς. Έβγαλαν όμως και μερικές σπουδαίες φάσεις, με εύκολα τελειώματα, με αποτέλεσμα να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα (14-9) με τον Curry να είναι αρκετά "ήσυχος". Όταν έβαλε κι εκείνος δυο τρίποντα, το κοινό μπήκε στο παιχνίδι, όμως ο LeBron ήταν μια ομάδα μόνος του, ήταν ασταμάτητος και αυτός που κράτησε τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι, είτε με τελειώματα κοντά στο καλάθι, είτε με πάσες στον ελεύθερο συμπαίκτη. Το 28-24 της πρώτης περιόδου διαδέχθηκε ένα ξέσπασμα του Barbosa, που έβαλε επτά πόντους σε τρία λεπτά για το +11 (38-29). Το ματς γρήγορα "χάλασε", με τις δυο ομάδες να χάνουν το ένα σουτ μετά το άλλο και τους Cavaliers την ευκαιρία να μαζέψουν τη διαφορά στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου (52-43). Είχαν 7/19 προσπάθειες κοντά στο καλάθι, αριθμός που δικαιολογούσε και τον ρόλο του... κυνηγού στο σκορ.

Το γύρισαν οι Cavaliers, το πήρε μόνος του ο Livingston

Το παιχνίδι άλλαξε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ο Curry συνέχισε να είναι εκτός κλίματος, οι Cavs το εκμεταλλεύθηκαν κι ο Steve Kerr έσπασε το μπλοκάκι του! Οι Warriors πάντως δεν μπήκαν στο ματς, παρά το ξέσπασμα του προπονητή τους. Ο LeBron, o Love κι ο Irving έβαλαν μπροστά (63-64) την ομάδα τους τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου, ο Iguodala κι ο Dellavedova πάλεψαν για λίγο σαν τα κοκόρια και το ματς άρχισε να γίνεται όλο και πιο σκληρό. Ακόμη κι έτσι, το 74-68 του τρίτου δωδεκαλέπτου δεν ήταν πολύ καλό σημάδι για την ομάδα του Cleveland.

Αυτό αποδείχθηκε στις δυο πρώτες φάσεις της τέταρτης περιόδου, όταν ο Iguodala κι ο Barbosa έστειλαν τη διαφορά στους 10. Το σερί των Warriors έφτασε το 15-0, ο Livingston έκανε στην κυριολεξία ό,τι ήθελε απέναντι στην άμυνα των Cavaliers και το 88-72 στα οκτώ λεπτά πριν το φινάλε, έμοιαζε απόλυτα φυσιολογικό, ακόμη κι αν οι Curry - Thompson ήταν σε πολύ κακή βραδιά. Όταν μάλιστα έγινε το +20, το ματς έχασε το ενδιαφέρον του. Οι Cavaliers έτρεξαν ένα σερί 9-0 για να το πιστέψουν στο... θαύμα, όμως εκεί ο Steph έβαλε το μεγάλο σουτ, πριν προσθέσει άλλο ένα ο Klay για το 104-87 που έκρινε οριστικά την έκβαση της αναμέτρησης. Μιας αναμέτρησης που δεν ήταν όπως την περιμέναμε, αλλά άφησε υποσχέσεις για συγκλονιστική συνέχεια στη σειρά.

ΠΗΓΗ: nba.sport24.gr