Είναι ακόμα ζωντανός ο Ολυμπιακός, 62-74 την Εφές

Sport24

Μεγάλο διπλό με 74-62 για τον Ολυμπιακό με ηγέτη τον Βασίλη Σπανούλη και μαέστρο τον Γιάννη Σφαιρόπουλο. Την Τρίτη (2/5) η τελική μάχη της πρόκρισης με την Εφές στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός είναι εδώ, ενωμένος δυνατός... Και πάνω απ' όλα ζωντανός στη μάχη για την πρόκριση στο φάιναλ φορ της Πόλης. Ο Βασίλης Σπανούλης ηγήθηκε της μεγάλης ανατροπής και οι ερυθρόλευκοι πέρασαν από το Αμπντί Ιπεκτσί με το εμφατικό 74-62! Το 2-2 έγινε στην Πόλη και πλέον ο Ολυμπιακός θέλει την επόμενη Τρίτη να γράψει πάλι ιστορία και να προκριθεί σε ακόμα ένα Final Four.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος καθοδήγησε μαεστρικά την ομάδα του, ο Σπανούλης βγήκε μπροστά και με όπλο την ευστοχία στα τρίποντα και την άμυνα για σεμιάριο, ήρθε το διπλό επιβίωσης. Ομως η δουλειά δεν έχει τελειώσει, χρειάζεται άλλη μια νίκη στο ΣΕΦ και ο Ολυμπιακός πρέπει να κάνει αυτό που πρέπει...

Αποστολή στην Κωνσταντινούπολη: Νότης Ψιλόπουλος

MVP

Ποιος άλλος; Ο Βασίλης Σπανούλης. Έκανε άλλο ένα μεγάλο παιχνίδι σε ματς δίχως αύριο και κράτησε τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι της πρόκρισης. Ο αρχηγός των ερυθρολεύκων είχε 18 πόντους με 1/3 βολές, 1/2 δίποντα, 5/11 τρίποντα, έδωσε 4 ασίστ, μόλις 1 λάθος και είχε 17 στην αξιολόγηση. Μίλησε όμως σε όλα τα καθοριστικά σημεία και έδειξε ποιος είναι ο κορυφαίος στην Ευρώπη όταν η μπάλα "καίει".

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ολυμπιακός είχε 12/26 τρίποντα κι αυτός ήταν ο βασικός λόγος της νίκης του. Η ευστοχία από τα 6.75 μ. τον κράτησε μέσα στο παιχνίδι και του έδωσε τα ηνία στο δεύτερο ημίχρονο. Την ίδια στιγμή η Εφές είχε 3/19 τρίποντα, αφού λύγισε μπροστά στην προοπτική της πρόκρισης. Κάπως έτσι η διαφορά στα ριμπάουντ υπέρ τς τουρκικής ομάδας δεν έπαιξε κανένα απολύτως ρόλο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Ολυμπιακός έπαιξε άμυνα για σεμινάριο που άρχισε από ένα δυνατό φάουλ του Παπανικολάου στον Γκρέινζτερ στο πρώτο ημίχρονο. Ειδικά στην τέταρτη περίοδο η Εφές δεν μπορούσε να σκοράρει, έβαλε μόνο ένα σουτ εντός παιδιάς μέχρι το 36', έβαλαν μόνο δύο στην τελευταία περίοδο και οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στον θρίαμβο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Εφές μπήκε με τσαμπουκά στο παρκέ και μέσα σε τρία λεπτά πήρε διαφορά 12 πόντων. Στο 3', λοιπόν, οι γηπεδούχοι έκαναν το 14-6, με τον Γκρέιντζερ να έχει 10 πόντους. Αμέσως ο Σφαιρόπουλος πήρε τάιμ άουτ και ενεργοποίησε το πλάνο με το ψηλό σχήμα. Ο Παπαπέτρου έγινε 2αρι και ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στην άμυνα. Ο 23χρονος βοήθησε και στην επίθεση και στο 8' το σκορ έγινε 18-14. Εν τέλει η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στους 7 (21-14) και ο... εφιάλτης συνεχίστηκε μέχρι το 13', που το σκορ ήταν 29-16.

Εκεί ανέλαβαν δράση ο Γιανγκ με τον Γκριν και ο Ολυμπιακός πήρε ανάσα, ενώ όταν στην εξίσωση μπήκε και ο Παπανικολάου, οι ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 33-29 (στο 17'). Με τρίποντο του Σπανούλη έγινε και το 36-35 στο 19', για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 38-35 υπέρ της Εφές.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με διαφορετική ψυχολογία στο δεύτερο ημίχρονο και με τρίποντο από τον Μάντζαρη πέρασε μπροστά με 38-40 στο 22'. Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης συνέχισαν από την πλευρά τους το σερί έξω από τα 6.75 και οι ερυθρόλευκοι έφτασαν ακόμα και στο +4 (48-52) στο 26'. Ομως η Εφές αντέδρασε, ισοφάρισε και στο 30' το σκορ ήταν 54-55.

Ο Παπαπέτρου έγραψε το 54-58 στο 31' με τον Ολυμπιακό να έχει 10/20 τρίποντα και συνάμα και βάζει πολλά προβλήματα με την άμυνά του στην Εφές. Ο Γουότερς με γκολ φάουλ έκανε και το 54-61 και οι ερυθρόλευκοι παρά τα πολλά χαμένα ριμπάουντ, κράτησα τα ηνία. Δέχθηκε μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς μέχρι το 37' κι έτσι έγινε το 57-68 με πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Σπανούλη. Ο Γκριν έκανε το 58-71 στο 38' με μεγάλο τρίποντο. Εν τέλει ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 62-74 και πανηγύρισε μπροστά σε 11.000 Τούρκους.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 38-35, 54-55, 62-74.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 4 (7 ριμπ.), Μπαλμπάι 3 (1), Μπράουν 9 (1), Οσμάν 8 (7 ριμπ.), Γκρέιντζερ 17 (1 τρίπ., 8 ασ.), Ερτέλ 6, Πολ 4, Ντάνστον 7 (2/9 δίπ., 11 ριμπ.), Κερκ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (1/6 τρίπ.), Μπιρτς 9, Γιανγκ 4 (7 ριμπ.), Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 18 (5/11 τρίπ.), Ουότερς 3, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 3 (1).