Κυρίαρχος του FA Cup η Άρσεναλ

Britain Soccer Football - Arsenal v Chelsea - FA Cup Final - Wembley Stadium - 27/5/17 Arsenal manager Arsene Wenger celebrates with the trophy after winning the FA Cup finalAction Images via Reuters / Lee Smith EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or
Lee Smith / Reuters

Tο 13ο FA Cup στην ιστορία της κατέκτησε η Άρσεναλ, νικώντας 2-1 την Τσέλσι στον τελικό του "Wembley", σε μία συγκλονιστική αναμέτρηση με πολλές χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ είναι ξανά πρώτη σε κατακτήσεις, αφήνοντας πάλι πίσω της τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (την είχε πιάσει πέρσι στις 12 κατακτήσεις), ενώ οι "κανονιέρηδες" πήραν το FA Cup για 3η φορά τα τελευταία 4 χρόνια!

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Αλέξις Σάντσες άνοιξε το σκορ από κοντά, αφού οι διαιτητές έκαναν συμβούλιο για να αποφασίσουν πως ο Ράμσεϊ που ήταν οφ-σάιντ δεν επηρέαζε την φάση.

Ο Ντιέγκο Κόστα στο 76' κατάφερε να ισοφαρίσει, έπειτα από σέντρα του Ουίλιαν, αλλά μόλις 3 λεπτά αργότερα ο Άαρον Ράμσεϊ έδωσε ξανά προβάδισμα στην Άρσεναλ, έπειτα από σέντρα του Ολιβιέ Ζιρού, λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς.

Η Τσέλσι είχε καταφέρει να ισοφαρίσει, αν και από το 68' έπαιζε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μόουζες, ο οποίος πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο, προσπαθώντας να κερδίσει πέναλτι.

Το ματς θα μπορούσε να το έχε "καθαρίσει" από νωρίς η Άρσεναλ, καθώς κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά, με τον Κέιχιλ στο 16' να αποσοβεί το 2-0 πάνω στη γραμμή, στο 19' είχε δοκάρι ο Γουέλμπεκ, ενώ στο 30' ο Κέιχιλ ξανά έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Η Τσέλσι είχε στο πρώτο ημίχρονο ένα τετ-α-τετ του Ντιέγκο Κόστα με τον Οσπίνα, με νικητή τον δεύτερο, ενώ δεξίνησαν το 45άλεπτο μα αρκετές καλές ευκαιρίες, για να φτάσουν όμως στην ισοφάριση αφού έπαιζαν 8 λεπτά με παίκτη λιγότερο.

Η αντίδραση της Άρσεναλ ήταν άμεση, στο 86' ο Ντιέγκο Κόστα είχε σπουδαία ευκαιρία για νέα ισοφάριση, αλλά πάλι αντέδρασε σωστά Οσπίνα, ενώ στο 87' είχαν νέο δοκάρι οι "κανονιέρηδες", αυτήν την φορά με τον Μεσούτ Εζίλ.

Πηγή: Sport24