Με Φαλκάο το 3 στα 3 η Μονακό

sport24

Tο πέμπτο γκολ του Ραδαμέλ Φαλκάο έσωσε τον Λεονάρντο Ζαρντίμ και τη Μονακό από την πρώτη απώλεια βαθμών για τη Ligue 1. Ο Κολομβιανός φορ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο "Stade Saint-Symphorien" και της νίκης (0-1) στην έδρα της Μες.

Οι Μονεγάσκοι είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η Μες την πρώτη ευκαιρία με τον Ζέμερσον να απομακρύνει την προσπάθεια του Γιάλοβ.

Η Μονακό μπήκε εξίσου καλά και στο δεύτερο ημίχρονο κι έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Καρίγιο στο 59ο λεπτό. Στο 79', ο Ραδαμέλ Φαλκάο παρέλαβε την μπάλα στην περιοχή από την πάσα του Γκεζάλ και την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του Ντιντιγιόν σφραγίζοντας το πέρασμα της ομάδας του από το "Stade Saint-Symphorien".

Τρίτη νίκη στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της Ligue 1 για την περυσινή πρωταθλήτρια Γαλλίας, φανταστική εκκίνηση στο πρωτάθλημα για τον "Τίγρε" την ώρα που ο Κιλιάν Εμπαπέ παραμένει στο... "ψυγείο" και η μεταγραφολογία γύρω από το όνομά του καλά κρατεί.

ΜΕΣ: Ντιντιγιόν, Ριβιερέ, Ντιάν, Νιακατέ, Ασού-Εκοτό, Καφού, Πομπλέτ, Ζουφρ (79' Ον), Κοάντ, Γιάλοβ (72' Ουντόλ), Ρου (76' Νιάν).

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Σιντιμπέ, Γκλικ, Ζέμερσον, Ζόρζε, Μοουτίνιο, Φαμπίνιο, Ντιακαμπί (66' Γκεζάλ), Ρόνι Λόπες (46' Καρίγιο), Λεμάρ, Φαλκάο (90' Τίλεμανς).