Η Ισπανία κατέκτησε το χάλκινο με τρομερό Πάου Γκασόλ

TOPSHOT - Spain's Pau Gasol goes for the basket during the FIBA Eurobasket 2017 men`s 3rd game match between Spain and Russia at Fenerbahce Ulker Sport arena in Istanbul on September 17, 2017. / AFP PHOTO / BULENT KILIC (Photo credit should read BULENT KILIC/AFP/Getty Images)
BULENT KILIC via Getty Images

Η Ισπανία νίκησε την Ρωσία (93-85) και κατέκτησε το χάλκινο, το 9ο μετάλλιο της στα τελευταία 10 Eurobasket, έχοντας για MVP τον τρομερό Πάου Γκασόλ (26π, 10ρ), στο τελευταίο ματς του Ναβάρο με την εθνική.

Η Ισπανία νίκησε την Ρωσία με 93-85 και με αυτόν τον τρόπο κατέκτησε το χάλκινο στην διοργάνωση, το 9ο της μετάλλιο στα τελευταία 10 Eurobasket, δείχνοντας αξιοζήλευτη συνέπεια στον θεσμό, χτίζοντας μία μυθική εθνική ομάδα που θα μνημονεύεται για τις επόμενες δεκαετίες. Και όλα αυτά στο τελευταίο ματς του Χουάν Κάρλος Ναβάρο με την εθνική, ο οποίος αποχώρησε στα 37 του χρόνια.

O MVP

Και τι έγινε που είναι 37 ετών, έχοντας κατακτήσει πολλά μετάλλια, τίτλους και διακρίσεις; Ο Πάου Γκασόλ έπαιζε σαν... 20άρης, έβγαλε αστείρευτη ενέργεια στο παρκέ, αγωνιζόμενος με τέτοια... δίψα, λες και δεν έχει κατακτήσει ξανά μετάλλιο στην καριέρα του. Ο φόργουορντ/σέντερ των Σπερς, πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με νταμπλ-νταμπλ, σημειώνοντας 26 πόντους (12/17 δίποντα) και 10 ριμπάουντ, μοιράζοντας και 3 ασίστ σε 32 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του, ο αδερφός του, Μαρκ Γκασόλ (25π).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Ισπανία έλεγχε από την αρχή έως και το τέλος του αγώνα τον ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας πάντα το προβάδισμα στο σκορ (προηγήθηκε στο ημίχρονο με +17, με 45-28), αλλά η Ρωσία στην τελευταία περίοδο έκανε την δική της μεγάλη αντεπίθεση. Στο 38', έχοντας μειώσει σε 83-79, ο ελεύθερος Φριντζόν αστόχησε σε τρίποντο για να μειώσει στον πόντο και ακολούθως οι Ισπανοί τιμώρησαν τους παίκτες του Μπαζάρεβιτς, καθώς με συνεχόμενος αιφνιδιασμούς, με τους Σαν Εμετέριο, Πάου και Μαρκ Γκασόλ, έφερε την διαφορά γρήγορα και πάλι στο +10 (89-79), φτάνοντας στο τέλος στην νίκη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι δύο ομάδες έπαιξαν ομαδικό μπάσκετ και συνολικά στο παιχνίδι μοιράστηκαν 53 (!) τελικές πάσες συνολικά, με τις 25 να είναι για τους Ισπανούς και τις 28 για τους Ρώσους. Υπήρχε διαφορά και στο περιφερειακό σουτ, καθώς η παρέα του Πάου Γκασόλ μέτρησε μόλις 3/13 (23%), απέναντι στα 14/31 (45%) που έφτασε το συγκρότημα του Μπαζάρεβιτς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ισπανία μπήκε δυναμικά στο ματς, ελέγχοντας από το ξεκίνημα τον ρυθμό του παιχνιδιού, απέναντι σε μία Ρωσία η οποία είχε έλλειψη συγκέντρωσης, κάνοντας συνεχόμενα λάθη, με τον Μαρκ Γκασόλ να φέρνει την πατρίδα του στο +8 (13-5) στο 5'. Ο Μαρκ Γκασόλ ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας του, αλλά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τραυματίστηκε και αποχώρησε, με τους παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο να προηγούνται με 21-13.

Στην δεύτερη περίοδο, ανέλαβε δράση ο Πάου Γκασόλ, ο οποίος τέλειωεν τις φάσεις κοντά στο καλάθι, τελειώνοντας το πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, δίνοντας μεγάλες μάχες και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με τρίποντο του Ροντρίγκεθ, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (+11, 28-17) στο 13', με τον Πάου να διαμορφώνει το 32-17 στο 15'. Η Ρωσία έπαιρναν σκορ κυρίως από τον Σβεντ, με το τρίποντο του Β. Ερνανγκόμεθ να φέρνει τους παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο στο +14 (39-25) στο 18', με το 45-28 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, σε ένα 20λεπτο που οι Ισπανοί έδειξαν από νωρίς την... δίψα τους για το χάλκινο μετάλλιο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Μαρκ Γκασόλ έφερε την διαφορά στο +18 (51-33) στο 22', με τον Κουρμπάνοφ ακολούθως να βρίσκει ρυθμό, μειώνοντας σε 60-47 στο 27'. Ο Κουλάγκιν με βολές μείωσε σε 62-52 στο 29', με το 66-55 να είναι το σκορ της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ρώσοι επιχείρησαν την τελευταία τους αντεπίθεση. Ο Πάου Γκασόλ στο 34' έκανε το σκορ 74-62, αλλά στην συνέχεια οι Ρώσοι με σουτ των Φριντζόν και Κουλάγκιν, μείωσαν σε 76-72 στο 37'. Στο 38', έχοντας μειώσει σε 83-78, ο Φριντζόν αστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο, με τους Ισπανούς ακολούθως να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο,

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 45-28, 66-55, 93-85

Ισπανία (Σκαριόλο): Πάου Γκασόλ 26, Ροντρίγκεθ 16 (1), Ναβάρο 2, Ρούμπιο 4, Μαρκ Γκασόλ 25 (1), Β. Ερνανγκόμεθ, Σάστρε 1, Οριόλα 5, Σαν Εμετέριο 8, Χ. Ερνανγκόμεθ 6 (1).

Ρωσία (Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 18 (5), Μπαμπούριν 3 (1), Φριντζόν 6, Ιβλέβ 2, Αντόνοφ 2, Ζούμπκοφ 8 (2), Χβοστόφ 8 (2), Μοζγκόφ 14, Βοροντσέβιτς 10 (2), Κουλάγκιν 10 (2), Κουρμπάνοφ 4.