Νίκη με ηγέτη τον Καλάθη Παναθηναϊκός, 71-68 τον Ολυμπιακό

eurokinissi

O Ολυμπιακός κρατούσε τη νίκη στα χέρια του μέχρι το 35' (65-56), όμως ξέμεινε από λύσεις (απουσίασαν Ρόμπερτς, Σπανούλης, έστειλε ο Σφαιρόπουλος τον Παπανικολάου στα αποδυτήρια στο τρίτο δεκάλεπτο για πειθαρχικούς λόγους) και έδωσε την ευκαιρία στους πράσινους να επιστρέψουν. Οι ερυθρόλευκοι πάντως έχουν δίκιο να διαμαρτύρονται για την φαση του ΜακΛιν στα 3'' (πέτυχε καλάθι και του έγινε φάουλ που δεν δόθηκε), που θα μπορούσε να τους δώσει τη δυνατότητα να στείλουν το ματς στην παράταση.

Ο MVP

Ο Νικ Καλάθης ήταν για άλλη μια φορά το μυαλό του Παναθηναϊκού, ο άνθρωπος για όλες τις δουλειές. Είχε 14 πόντους με 2/2 βολές, 6/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ και το κυριότερο απ' όλα στο πιο κρίσιμο σημείο έκανε ένα κλέψιμο (στον Μάντζαρη) και έδωσε μία ασιστ (στον Γκιστ) που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των πράσινων.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Παναθηναϊκός ξύπνησε στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης (πέτυχε 3/3 τρίποντα), με αιχμή του δόρατος τον Ρίβερς (έβαλε δύο συνεχόμενα) και από το 65-56 στο 35', απάντησε με επί μέρους 1-13... Εκεί άλλαξε η ροή του αγώνα και οι πράσινοι έφτασαν στη νίκη. Είχε 7/25 από τα 6.75, αλλά τα 3 στα 3 που είχε σε ενάμιση λεπτό, έδωσαν τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-7 στο 4', αμέσως ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 9-0 και προηγήθηκε με 11-7 στο 6'. Ο Καλάθης το πήρε προσωπικά και με άλλο ένα σερί (0-8) έγραψε το 11-15 στο 8', ο Πρίντεζης πήρε τη σκυτάλη και κάπως έτσι οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστα με 16-15, με τους Πρίντεζη και Παπανικολάου να κάνουν τη δουλειά.

Ο Σφαιρόπουλος έριξε στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου στο παρκέ τον Τολιόπουλο και ο Ολυμπιακός δεν επηρεάστηκε καθόλου. Μάλιστα στο 13' έγινε το 22-19 με βολή του 21χρονου γκαρντ και το σκηνικό δεν άλλαξε με τους Πειραιώτες να παίρνουν βοήθεια από τους ΜακΛιν και Τόμπσον. Το 33-29 στο 17' έδωσε το μεγαλύτερο - ως τότε - προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά ο Ρίβερς και ο Λοτζέσκι είχαν διαφορετική άποψη και ο Παναθηναϊκός έκανε νέο σερί και μαζί το σκορ 33-34 στο 18'. Την τελευταία κουβέντα για το πρώτο ημίχρονο όμως την είχαν οι Μάντζαρης, Παπαπέτρου, Πρίντεζης κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό στο +4 (40-36).

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με 5 συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε σε 41-41 στο 22' (είχε μεσολαβήσει μια βολή του Μιλουτίνοφ), ο Καλάθης έκανε και το 43-45 και στην τρίτη περίοδο είχε τον έλεγχο της κατάστασης. Πάλι ο Καλάθης έγραψε το 47-51 στο 28', αλλά τότε εμφανίστηκε ο Μακ Λιν, πήρε την κατάσταση στα χέρια του και ο Ολυμπιακός - με δικό του κάρφωμα - εκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα (54-52).

Ο Τόμπσον παρέλαβε την σκυτάλη και και με 5 σερί πόντους έβαλε τον Ολυμπιακό στο +7 (59-52) στο 31' και ο ΜακΛιν έκανε το 61-52 αμέσως μετά. Οι δυο τους κράτησαν το +9 μέχρι το 35' (65-56). Ο Σίγκλετον μείωσε σε 66-61 στο 36', ο Ρίβερς με νέο τρίποντο έφερε το ματς στο σουτ (66-64) στο 37' και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Ο Ρίβερς σε φάση καρμπόν έκανε το 66-67 και ο Παναθηναϊκός απάντησε με επί μέρους 1-11 στο πιο κρίσιμο σημείο, ο Γκιστ έγραψε το 66-69 μετά την ασίστ του Καλάθη στα 18'', ο ΜακΛιν μείωσε ε 68-69 στα 4'' (ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε και για φάουλ) και ο Γκιστ με 2/2 βολές στα 3'' έκανε το τελικό 68-71, αφού το δύσκολο σουτ του Μάντζαρη από τα 10 μέτρα δεν βρήκε στόχο.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αδειο ήταν το ΣΕΦ, το ματς διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας του Ολυμπιακού.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοΐδης - Αναστόπουλος - Τζαφλέρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 40-36, 54-52, 68-71.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 8 (7 ριμπ.), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 8 (2/7 τρίπ.), Τόμσον 13 (1/5 τρίπ.), Πρίντεζης 8 (1/7 σουτ, 6 ριμπ.), ΜακΛιν 18 (7/9 δίπ.), Τολιόπουλος 1, Παπαπέτρου 5 (1), Στρέλνιεκς 2, Τιλί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Γκιστ 13, Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 14 (6/10 δίπ., 0/4 τρίπ., 2/2 βολ., 8 ριμπ., 7 ασ., 3 κλεψ.), Αντετοκούνμπο 5 (1), Σίνγκλετον 9 (2/10 σουτ, 5 ριμπ.), Ρίβερς 13 (3), Παππάς 7 (1), Ντένμον, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ, Βουγιούκας 1.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η συνέχεια για τους "αιώνιους" έχει να κάνει με την EuroLeague, αφού ξεκινούν τις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις. Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Μπασκόνια (11/10, 21:00) στα "Δύο Αοράκια" για την πρεμιέρα της διοργάνωσης -κι όχι στο ΣΕΦ, λόγω τιμωρίας. Από την πλευρά του, ο Παναθηναϊκός Superfoods δοκιμάζεται μία μέρα αργότερα (12/10, 22:00) στην έδρα της Μπαρτσελόνα.