«Χρυσός» ο Πετρούνιας

sport24.gr

Επιμέλεια: Στέλιος Χαρτζουλάκης

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού, αλλά και στην ιστορία της διοργάνωσης, ήρθε από το σημαιοφόρο της, τον Λευτέρη Πετρούνια, ο οποίος πήρε την πρώτη θέση στον τελικό των κρίκων.

Ο Έλληνας γυμναστής εκτέλεσε εξαιρετικά το δύσκολο πρόγραμμά του και συγκέντρωσε 15.633 βαθμούς, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Ρώσο Νικίτα Ιγκνάτιεβ με 15.333, ενώ τρίτος ήταν ο Τούρκος Ιμπραχίμ Τσολάκ με 15.133.

Η εξέλιξη του τελικού

Ο Ρώσος Νικίτα Ιγκνάτιεβ έβαλε από νωρίς ψηλά τον πήχη, καθώς αγωνίστηκε πρώτος και συγκέντρωσε 15.333 βαθμούς.

Ακολούθησε ο Ουκρανός Ιγκόρ Ραντιβίλοβ, ο οποίος έκανε αρκετά λάθη και πήρε χαμηλή βαθμολογία, που τον άφηνε εκτός μεταλλίων, ενώ με 15.133 βαθμολογήθηκε ο Τούρκος Τσολάκ, διεκδικώντας ένα μετάλλιο. Χαμηλά έμεινε και ο Γάλλος αθλητής, οπότε απέμεναν οι Στέπκο και Πετρούνιας για να μπουν δυναμικά στη διεκδίκηση του χρυσού μεταλλίου.

Ο Αζέρος δεν κατάφερε να ξεπεράσει τους 15.000 βαθμούς, με αποτέλεσμα ο Έλληνας γυμναστής να κρατά την τύχη στα χέρια του.

Δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με 15.633 βαθμούς, ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου και ο ελληνικός εθνικός ύμνος ήχησε στη "National Gymnastics Arena".