27 συμβουλές για το Instagram από αυτούς που βγάζουν πραγματικά υπέροχες φωτογραφίες

Εάν θέλετε να ασχοληθείτε σοβαρά με το Instagram σας, να βγάζετε καλύτερες φωτογραφίες και να έχετε ένα περιεχόμενο που θα ζηλεύουν όλοι, γιατί να μην ζητήσετε συμβουλές από τους επαγγελματίες φωτογράφους που είναι οι ειδικοί του είδους;

Για αυτό το λόγο η Huffington Post επικοινώνησε με 27 βασιλιάδες και βασίλισσες του Instagram και τους ζήτησε να «μαρτυρήσουν» μερικά κόλπα. Ιδού οι ανεκτίμητες συμβουλές τους.

Σχεδιάστε από πριν και αποφασίστε ποιο θα είναι το περιεχόμενο των φωτογραφιών σας.

Φωτογραφία: Simone Bramante, @brahmino

Μην παθαίνετε εμμονή με τα Likes.

#Dubrovnik: late night shift

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης Jussi Ulkuniemi (@skwii) στις

Φωτογραφία: Jussi Ulkuniemi, @skwii

Χρησιμοποιήστε φυσικό φως.

On my way, sweet Paree ✈️🇫🇷 [self-portrait, July 2015]

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης Margaret Zhang 章凝 (@margaret__zhang) στις

Φωτογραφία: Margaret Zhang, @margaret__zhang

Χρησιμοποιήστε τα μάτια σας πριν χρησιμοποιήσετε τον φακό σας.

Φωτογραφία: Niv Rozenberg, @nivroz

Ενεργοποιήστε το «πλέγμα» (grid) όταν βγάζετε φωτογραφίες.

Φωτογραφία: Dan Cole, @dankhole

Προσελκύστε την ματιά του θεατή έχοντας στην φωτογραφία σας μία ξεκάθαρη θεματική.

flurries 🍂🍁❄️

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης Sam Horine (@samhorine) στις

Φωτογραφία: Sam Horine, @samhorine

Έχετε τα μάτια σας ανοιχτά για μοναδικές στιγμές που αξίζει να «συλλάβετε».

Hotel Bench

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης Joshua Lott (@joshualott) στις

Φωτογραφία: Joshua Lott, @joshualott

Αναζητήστε δυνατά χρώματα, σχήματα και γραμμές.

Φωτογραφία: Ira Block, @irablockphoto

Μην φοβάστε να χρησιμοποιήσετε επιπλέον εφαρμογές που θα δημιουργήσουν το αποτέλεσμα που θέλετε.

Φωτογραφία: Dan Rubin, @danrubin

Παίξτε με το φως, ακόμη και αν έρχεται από απροσδόκητα μέρη.

An angel amidst the forest. #Jharkhand #indiantribalbelt #india #forest #maoistrebels

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης Matilde Gattoni (@matildegattoni) στις

Φωτογραφία: Matilde Gattoni, @matildegattoni

Εκμεταλλευτείτε το χαρακτηριστικό του «burst mode».

impact.

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης laura (@bythebrush) στις

Φωτογραφία: Laura Pritchett, @bythebrush

Φωτογραφίστε από διαφορετικές γωνίες.

Φωτογραφία: Mike Kus, @mikekus

Εκμεταλλευτείτε διαφορετικά αντικείμενα και δείτε πώς «γράφουν» στην κάμερα.

Φωτογραφία: Kym Pham, @kympham

Αποδεχτείτε τον κακό καιρό.

Rainy in Nashville.

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης Pete Souza (@petesouza) στις

Φωτογραφία: Pete Souza, @petesouza

Αναζητήστε τις λιμνούλες που έχουν σχηματιστεί μετά τη βροχή.

🌀

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης Los Angeles (@paolofortades) στις

Φωτογραφία: Paolo Fortades, @paolofortades

Το λευκό φόντο δίνει χώρο και «αέρα» στο instagram feed σας.

Φωτογραφία: Hilary Rushford, @hilaryrushford

Εκμεταλλευτείτε το νέο χαρακτηριστικό για πορτραίτα που έχει μόλις προστεθεί.

Trying to find a roommate to split this cave with me but can't find anyone who's into sunsets and beach views. Let me know if you can think of anyone?

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης Eric Rubens (@erubes1) στις

Φωτογραφία: Eric Rubens, @erubes1

Προσθέστε περισσότερα στοιχεία για να υπάρχει μία κλίμακα μεγέθους.

Φωτογραφία: Pei Ketron, @pketron

Ψάξτε για επίπεδα.

Last night, a passenger on the Staten Island Ferry stood under a rain cover and looked back at the Manhattan skyline and where the twin towers once stood. Today marks the 14th anniversary of the Sept. 11 attacks.

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης David Guttenfelder (@dguttenfelder) στις

Φωτογραφία: David Guttenfelder, @dguttenfelder

Χρησιμοποιήστε προς όφελός σας τις λωρίδες του φωτός.

Meet Red! Dog sitting for @arzie for the weekend. I love looking at my couch and seeing a "fox" staring right back at me🐺👦🏾 #redthefoxdog

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης Paul Octavious (@pauloctavious) στις

Φωτογραφία: Paul Octavious, @pauloctavious

Μείνετε έξω όταν ο ήλιος δύει.

Pretty cool to see that my panorama from Mauna Kea made Astronomy Photo of the Day. Check it out... link is in my profile!

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης Shane Black (@shanemichaelblack) στις

Φωτογραφία: Shane Black, @shanemichaelblack

Πλησιάστε τα αντικείμενά σας, είτε είναι άνθρωποι είτε είναι ζώα.

Φωτογραφία: Ami Vitale, @amivitale

Προσθέστε έναν φακό στο κινητό σας για καλύτερο αποτέλεσμα.

Chi town vibes.

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης Sam Graves (@thesamgraves) στις

Φωτογραφία: Sam Graves, @thesamgraves

Πάρτε μία αδιάβροχη θήκη.

press here

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης Cole Rise (@colerise) στις

Φωτογραφία: Cole Rise, @colerise

Μην «πειράζετε» υπερβολικά τις φωτογραφίες σας.

Φωτογραφία: Karan Bhatia, @sendingstache

Εξασκηθείτε, εξασκηθείτε, εξασκηθείτε.

A boy repairs his broken bicycle in Coppersmith Bazaar, Gaziantep. Snapchat: sezgiolgac #PPSilhouetteStranger

Μια φωτογραφία που δημοσίευσε ο χρήστης Sezgi Olgaç (@sezgiolgac) στις

Φωτογραφία: Sezgi Olgaç, @sezgiolgac

Βάλτε την ποιότητα πάνω από την ποσότητα.

Φωτογραφία: Kirsten Alana, @kirstenalana