Αντίο με ψηλά το κεφάλι ο Άρης, 83-68 την Αρμάνι!

sport247

Ο Άρης γνώριζε εκ των προτέρων ότι δεν θα συνέχιζε στο Eurocup ωστόσο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έστησαν ένα ακόμα "πάρτι" στη "Nick Galis Hall", επικρατώντας της Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 83-68

Η νίκη της Άλμπα επί της Νεπτούνας άφησε εκτός "16" του Eurocup τον Άρη ωστόσο ο Βασίλης Σίμτσακ ξεκαθάρισε παραμονές της αναμέτρησης με τους Ιταλούς ότι οι Θεσσαλονικείς "θα παίξουν για την ιστορία τους". Έτσι η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη παρουσιάστηκε ψυχωμένη κόντρα στην Αρμάνι, δέχτηκε μόλις 21 πόντους στο β' ημίχρονο κι εν τέλει επικράτησε με σκορ 83-68, αποχαιρετώντας με ψηλά το κεφάλι τη διοργάνωση.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 46-47 ενώ προηγήθηκαν 46-53 στο 21'40" όμως ο Άρης "έτρεξε" σερί 16-0, βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική του άμυνα (62-53, 27'06") και δεν απειλήθηκε ξανά από την Αρμάνι, ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις του στο Last-32 με ρεκόρ 3-3 και χάνοντας την πρόκριση στην ισοβαθμία με την Άλμπα αφού οι Γερμανοί είχαν τη διαφορά πόντων τις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Η τελική κατάταξη στο Group J

1. Αρμάνι Μιλάνο / 4-2

2. Άλμπα / 3-3

3. Άρης / 3-3

4. Νεπτούνας / 2-4

Ο αγώνας

Ο Ρακίμ Σάντερς δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα του Άρη στα πρώτα λεπτά του αγώνα στη "Nick Galis Hall", μειώνοντας σε 17-16 στο 6'28" και φτάνοντας τους 7 πόντους με 2/2 δίπ., 1/1 τρίπ. σε αυτό το διάστημα. Εν συνεχεία, οι Χάγκινς και Μούρτος έστειλαν τη διαφορά στο +5 (21-16, 7'52") για τους "κίτρινους" που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρς τους 26-21, με το τρίποντο του Τσούπκοβιτς (6π., 2/2 τρίπ.).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στη δεύτερη περίοδο, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο Μούρτος έκανε το 41-36 με τρίποντο στα 3'15" για το τέλος του ημιχρόνο όμως ο Κρούνοσλαβ Σιμόν ανέβασε στροφές, σκόραρε 11 πόντους με 4/4 βολές, 2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντο στο δεύτερο δεκάλεπτο και διαμόρφωσε το 46-47 με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη σούταραν με 61% στα δίποντα (16/26) όμως η Αρμάνι Μιλάνο βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75, σουτάροντας με 54% στα τρίποντα (6/11).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκαν 46-53 (21'40") με τον Τσαρλς Τζένκινς ωστόσο ο Άρης βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική του άμυνα, έκανε σερί 16-0 και προηγήθηκε 62-53 (27'06") με 1/2 βολές του Τζαμέλ Χάγκινς! Η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων προκάλεσε πολλά προβλήματα στην Αρμάνι που μείωσε σε 62-59 όμως ο Τσούπκοβιτς (9π., 3/3 τρίπ.) σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και έκανε το 68-59 με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Εν συνεχεία ο ΜακΝιλ εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 (74-59, 34'45") για τον Άρη που άφησε την Αρμάνι χωρίς πόντο στην τελευταία περίοδο για 5'02", πριν ο Τσιντσιαρίνι μειώσει σε 74-61! Ο Μούρτος σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το +18 (83-65, 37'52") για τους "κίτρινους" που εν τέλει επικράτησαν με 83-68 και αποχαιρέτησαν με ψηλά το κεφάλι το εφετινό Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 46-47, 68-59, 83-68

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Δημας,Τσούπκοβιτς 9 (3), Ουάιτ 12 (2), Ουότερς 12, Δίπλαρος, Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 15, Κοέν 6, Μούρτος 11 (2), Σίμτσακ 1, ΜακΝιλ 12.

Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛιν 2, Λαφαγιέτ 5 (1), Τσερέλα 5 (1), Μάτσβαν 11, Τσιντσιαρίνι 12 (1), Σάντερς 14 (2), Τζένκινς 7, Μπάρατς 1, Σιμόν 11 (1).

Οι φίλοι του Άρη έδωσαν δυναμικό "παρών" στη "Nick Galis Hall", παρά το γεγονός ότι οι "κίτρινοι" δεν συνεχίζουν στο Eurocup

Στα επίσημα του "Παλέ" βρέθηκε ο ιδιοκτήτης της ΚΑΕ Άρης, Νικόλας Λάσκαρης, με τη σύζυγό του Τζώρτζια