Πρώτη ήττα για την ΑΕΚ στο Champions League

Sport 24

Η ΑΕΚ γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Champions League, καθώς ηττήθηκε (78-88) στο ΟΑΚΑ από την Μπεσίκτας, λυγίζοντας στο τέλος, με τον Κλαρκ (24π, 8ρ) να κάνει την "ζημιά" στην «Ένωση».

Για την 3η αγωνιστική του Champions League της FIBA, η ΑΕΚ γνώρισε την πρώτη της ήττα, καθώς έχασε στο ΟΑΚΑ από την Μπεσίκτας με σκορ 78-88.

Ο ΜVP της αναμέτρησης

Ο Αμερικανός πάουερ-φόργουορντ της Μπεσίκτας, Ερλ Κλαρκ, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 24 πόντους, μετρώντας 4/8 δίποντα και 4/6 τρίποντα στο ματς, ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ. Η "Ένωση" δεν μπόρεσε να βρει λύση στο μαρκάρισμα του.

Πού κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην τέταρτη περίοδο. Αν και η ΑΕΚ είχε φέρει το σκορ στα ίσα (61-61) στο 30', στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Τούρκοι ανέβασαν την απόδοση τους, προηγήθηκαν με +11 (66-77) στο 36', ο Κλαρκ έβαλε μεγάλα τρίποντα, η ΑΕΚ έχανε το ένα σουτ μετά το άλλο και στο τέλος οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σχετικά εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Στίματς στο 4' να "γράφει" το 7-9 στο σκορ για την Μπεσίκτας. Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα με τον Μαυροειδή (12-9), ο Σανλί έφερε και πάλι μπροστά τους Τούρκους (16-19), με το 18-22 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να βάζουν δύσκολα στην "Ένωση" με την καλή τους άμυνα.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Στρόμπερι έφερε την ομάδα του στο +8 (20-28), ο Ντίξον έριξε την διαφορά (24-28), αλλά η Μπεσίκτας με τον Κλαρκ εκτόξευσε το προβάδισμα της στο +10 (26-36) στο 16', με τους Τούρκους να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Ρολ με τρίποντο έφερε τους Τούρκους στο +13 (34-47) στο 19', με το πρώτο μέρος να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 40-47.

Στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ αποφάσισε να πιέσει περισσότερο στην άμυνα, αλλά η Μπεσίκτας με τον Ρολ έφτασε ξανά στο +8 (43-51). Ο Βασιλειάδης με τρίποντο στο 25' μείωσε σε 51-53 στο σκορ, με την "Ένωση" να βρίσκει μομέντουμ, πλησιάζοντας και στον πόντο (54-55) στο 26' με νέα "βόμβα" από τον Ουίλιαμς. Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια έφεραν το σκορ στα ίσα (61-61) με τον Βασιλειάδη, με το τρίποντο του Κλαρκ να "γράφει" το 61-64, το οποίο ήταν και το σκορ στο 30'.

Ο Στρόμπερι με ατομική ενέργεια στο 33' έφερε την Μπεσίκτας στο +4 (64-68) στο 33', ενώ στο 35' ο Κλαρκ με τρίποντο διαμόρφωσε το 66-73 στο σκορ, βάζοντας δύσκολα στην ΑΕΚ. Η "Ένωση" ακολούθως αναλώθηκε σε λάθη και σε κακές επιλογές, με τους Τούρκους όλα αυτά να τα εκμεταλλεύονται, φτάνοντας στο +11 (66-77) στο 36' με τον Κλαρκ. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν στο τέλος, ήταν απελπιστικά άστοχοι, με τον Κλαρκ να σημειώνει τρίποντο-μαχαιριά (73-82) στο 39'. Το τέλος του αγώνα βρήκε τους Τούρκους να παίρνουν το "διπλό" με σκορ 78-88

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 40-47, 61-64, 78-88

Ανά δεκάλεπτο: 18-22, 22-25, 21-17, 14-24

ΑΕΚ: Ούκιτς 4 (4 ασ.), Σάκοτα 13 (1), Βασιλειάδης 13 (3), Μιλόσεβιτς 9, Ντίξον 9, Λαρεντζάκης 6, Φάλκερ, Ιβάνοβιτς 3 (1), Μαυροειδής 7, Ουίλιαμς 14 (4).

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Γκιουλέρ 2, Κλαρκ 24 (4 τρίπ., 8 ριμπ.), Ετζ 5 (1), Στίματς 4 (11 ριμπ.), Τόμσον 13 (1), Τσανλί 9, Στρόμπερι 14 (6/16 σουτ), Ουίμς 8

Πηγή: Sport 24