Ανετα το φιναλίστ ο Ολυμπιακός

Contra.gr

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα από τον Αρη στο ΣΕΦ και νίκησε με 69-55 χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη. Οι φιλοξενούμενοι σκέφτονταν περισσότερο τον τελικό του Κυπέλλου το Σάββατο.

Αν κάτι χαρακτήρισε την προσπάθεια του Ολυμπιακού σ' όλο το παιχνίδι αυτό ήταν η συνέπεια στην άμυνα. Τον έπνιξε τον Αρη ο πρωταθλητής σ' όλη τη διάρκεια του ματς και δεν του επέτρεψε παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις να σκοράρει άνετα.

Βάλτε και την πολύ καλή απόδοση στην επίθεση των Γκριν και Μάντζαρη, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, οι οποίοι κάλυψαν με τον καλύτερο τρόπο το κενό του Βασίλη Σπανούλη, υπολογίστε και ότι ο Αρης σκεφτόταν περισσότερο τον τελικό του Κυπέλλου το Σάββατο παρά τον αγώνα του ΣΕΦ και έχετε την πλήρη εικόνα του ματς.

Να σημειώσουμε εδώ ότι το σκορ στο ημίχρονο ήταν ήδη 40-21, κάτι που επέτρεψε στον Ολυμπιακό να χαλαρώσει μέχρι και το 50-41 όταν και ξαναπάτησε το γκάζι για το 54-51 και το 63-50. Και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα σ' ένα παιχνίδι που ελάχιστοι θα θυμούνται μετά από κάποια χρόνια.

Tα δεκάλεπτα: 20-9, 40-21, 54-41, 69-55

Ολυμπιακός: Γκριν 14 (2), Μπιρτς 2, Πρίντεζης 9 (2), Παπανικολάου 9 (2), Μάντζαρης 11 (3), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 3, Γουότερς 2, Αγραβάνης 4, Μιλουτίνοβ 9, Λοτζέσκι 4, Αθηναίου 2.

Άρης: Τζένκινς 10 (2), Κάμινγκς 12 (1), Μούρτος, Καββαδάς 13, Ντραγκίσεβιτς, Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Ζάρας 5 (1), Γκόρντον 2, Γιάνκοβιτς 9 (1), Τζάκσον 4.