Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Ερυθρό Αστέρα

eurokinissi

Για το τουρνουά που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης, ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Ερυθρό Αστέρα με 70-56, ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού και με αυτόν τον τρόπο πήρε την πρόκριση για τον τελικό της διοργάνωσης, αντιμετωπίζοντας την Κυριακή (24/9, 20:30) στον τελικό την Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία επικράτησε της Ούνικς Καζάν.

Το ματς

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν νευρικές κάνοντας λάθη, με τον Ολυμπιακό να ξεκινά το ματς έχοντας πεντάδα τους Ρόμπερτς, Σπανούλη, Τόμπσον, Τιλί και Μιλουτίνοβ. Ο Ερυθρός Αστέρας διαμόρφωσε το 5-7 στο σκορ, αλλά ακολούθως οι "ερυθρόλευκοι" μέτρησαν ένα 9-0 σερί, βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση, κάνοντας νταμπλ-σκορ (14-7) με τον Αγραβάνη. Ο Στρέλνιεκς με τρίποντο διαμόρφωσε το 17-9, με το 17-10 να είναι το σκορ της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του, με τον δραστήριο Μακλίν να τελειώνει τις φάσεις κοντά στο καλάθι με σερί πόντους, κάνοντας το 21-13 στο 14'. Ο Λεσόρ με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα μείωσε σε 23-17, αλλά ακολούθως ο Μιλουτίνοβ έγινε σημείο αναφοράς στην επίθεση, φέρνοντας την διαφορά στο +10 (29-19) στο 18'. Στα τελευταία δύο λεπτά, οι Σέρβοι χαλάρωσαν, με τους Πειραιώτες να τιμωρούν τον αντίπαλο τους, με τους Σπανούλη και Ρόμπερτς να εκτοξεύουν την διαφορά στο +17 (39-22) στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού, με τον Παπανικολάου να δίνει έξοχη ασίστ στον Μιλουτίνοβ που κάρφωσε την μπάλα στο 25' (46-31). Ακολούθως ο Αγραβάνης εκτόξευσε την διαφορά στο +18 (49-31) στο 27', με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει τους Πειραιώτες να προηγούνται με 53-38. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε για πεντάδα τους Μάντζαρη, Στρέλνιεκς, Παπαπέτρου, Αγραβάνη και Μπόγρη, ο οποίος έφερε την διαφορά στο +19 (60-41) στο 33'. Στο 38' ο Τόμπσον διαμόρφωσε 67-49, με τους "ερυθρόλευκους" να παίρνουν την νίκη στο τέλος με 70-56.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 39-22, 53-38, 70-56

Πηγή: sport24.gr