Πρόκριση με αυτογκόλ για Ουαλία

SPORT24

ο βρετανικό ντέρμπι στην φάση των "16" του Euro 2016 είχε νικητή την Ουαλία, η οποία προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης επικρατώντας με 1-0, χάρη σε αυτογκόλ του Γκάρεθ ΜακΌλεϊ στο 75'.

Ο Γκάρεθ Μπέιλ δεν κατάφερε να σκοράρει και στο 4ο ματς της χώρας του στο τουρνουά, είχε μία καλή εκτέλεση φάουλ στη μία από τις μόλις δύο ευκαιρίες για γκολ από τους Ουαλούς.

Όχι πως οι Βορειοϊρλανδοί επιθετικά έκαναν κάτι τρομερό, αλλά με βάση το ρόστερ τους και την δυναμική τους έκανε αρκετά καλή εμφάνιση και σίγουρα δεν της άξιζε να αποκλειστεί με αυτόν τον τρόπο.

Όσο και αν το ζητούσαν οι οπαδοί, ο προπονητής της Βορείου Ιρλανδίας, Μάικλ Ο'Νιλ, δεν έβαλε τον επιθετικό της Γουίγκαν, Γουίλ Γκριγκ, ο οποίος τελικά δεν έπαιξε καθόλου στο τουρνουά.

Ουαλία - Β.Ιρλανδία 1-0

Σκόρερ: αυτ. 75' ΜακΌλεϊ

Γήπεδο: "Parc des Princes", Παρίσι

Διαιτητής: Μάρτιν Άτκινσον (Αγγλία)

Ο καλύτερος παίκτης της Ουαλίας στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Γουέιν Χένεσεϊ, ο τερματοφύλακας της Κρίσταλ Πάλας που σταμάτησε στο 9ο λεπτό το σουτ του Ντάλας και στο 22ο αυτό του Γουόρντ. Δύο σχετικά καλές φάσεις είχε μόνο το πρώτο 45άλεπτο, αμφότερες για την Βόρειο Ιρλανδία, με τους Ουαλούς να απογοητεύουν.

Η πρώτη ευκαιρία της Ουαλίας στο ματς ήρθε στο 53', όταν από την σέντρα του Άαρον Ράμσεϊ ο Σάμουελ Βόουκς έπιασε κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα αντικαταστάθηκε από τον Χαλ Ρόμπσον-Κάνου.

Στο 58' ο Γκάρεθ Μπέιλ εκτέλεσε φάουλ εκτός περιοχής, είχε σκοράρει με αυτόν τον τρόπο στην 1η και την 2η αγωνιστική των ομίλων, λίγο έλειψε να το κάνει και τώρα, η εκτέλεση ήταν καλή, αλλά ο ΜακΓκόβερν απέκρουσε.

Η Ουαλία είχε σαφές επιθετικό πρόβλημα και η λύση ήρθε με αυτογκόλ! Ο Άαρον Ράμσεϊ έδωσε την μπάλα αριστερά στον Μπέιλ, ο άσος της Ρεάλ έκανε την σέντρα και ο αμυντικός της Γουέστ Μπρομ, Γκάρεθ ΜακΌλεϊ, με προβολή προ του Χαλ Ρόμπσον-Κάνου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, προφανώς άθελά του. 1-0 για τους Ουαλούς στο 75'.

Οι Βορειοϊρλανδοί είχαν ψυχή, πάλεψαν μέχρι το τέλος, στην τελευταία φάση προωθήθηκε και ο ΜακΓκόβερν, αλλά ο αποκλεισμός δεν αποφεύχθηκε και η Ουαλία είναι στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

ΟΥΑΛΙΑ (5-4-1): Χένεσεϊ, Γκάντερ, Τσέστερ, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Μπεν Ντέιβις, Νιλ Τέιλορ, Λέντλεϊ (63' Τζόναθαν Γουίλιαμς), Τζο Άλεν, Ράμσεϊ, Μπέιλ, Βόουκς (55' Ρόμπσον-Κάνου).

Β.ΙΡΛΑΝΔΙΑ: ΜακΓκόβερν, Χιουζ, ΜακΌλεϊ (84' Μαγκένις), Κάθκαρτ, Τζόνι Έβανς, Νόργουντ (79' ΜακΓκιν), Στίβεν Ντέιβις, Κόρι Έβανς, Γουόρντ (69' Ουάσινγκτον), Ντάλας, Λάφερτι.

Πηγή: Sport24