Ρεκόρ καριέρας για τον Γιάννη!

NBA Greece-Sport24

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ασταμάτητος κόντρα στους Bulls, σημειώνοντας ρεκόρ καριέρας με 34 πόντους, αλλά δεν απέτρεψε την ήττα των Bucks.

Πριν δύο βράδια, κόντρα στους Magic, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε το πέμπτο triple-double της καριέρας του. Κόντρα στους Bulls, έμελλε να σπάσει – για ακόμα μία φορά φέτος – το ρεκόρ πόντων του στο ΝΒΑ! Και με πολύ εντυπωσιακό τρόπο είναι η αλήθεια, αφού σταμάτησε στους 34 πόντους με 13/21 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο! Αν μάλιστα είχε και λίγη περισσότερη βοήθεια από τους συμπαίκτες του, αφού πέραν του Jabari Parker (24 πόντοι και 11 ριμπάουντ) μόνο οι Grer Monroe (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Miles Plumlee (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ) είχαν… ανεκτή απόδοση, τότε ίσως οι Bucks να κέρδιζαν τους Bulls και να μην “έπεφταν ηρωικά” με 102-98.

Το Chicago από την πλευρά του σίγουρα μπορεί να αισθάνεται… ανακούφιση χάρη σε αυτό το “διπλό” που σημείωσε μέσα στην έδρα των Bucks, χάρη στην τριάδα των Jimmy Butler (25 πόντοι με 10/11 σουτ, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Nikola Mirotic (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Pau Gasol (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ). Κι αυτό γιατί χάρη στη νίκη αυτή ανέβασε το ρεκόρ του στο 39-38 και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για είσοδο στα πλέι-οφ, παραμένοντας στο κατόπι των Pacers, που έχουν ρεκόρ 41-36.

Απίστευτος Γιάννης!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Bulls να διατηρούν από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα, αλλά τους Bucks να καταφέρνουν χάρη στον Γιάννη (16 πόντοι στην πρώτη περίοδο!) να είναι κοντά στο σκορ – αν και δεν προηγήθηκαν ποτέ στον αγώνα (!) – με αποτέλεσμα το φινάλε της πρώτης περιόδου να βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 24-24. Η έκρηξη ωστόσο θα ερχόταν στην δεύτερη περίοδο για το Chicago.

Σφίγγοντας την άμυνά τους, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 33-17 στην δεύτερη περίοδο να ξεφύγουν στο σκορ, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 57-41. Το Milwaukee ωστόσο δεν τα παράτησε σε εκείνο το σημείο. Αντιθέτως, στην τρίτη περίοδο συνέχισε να στηρίζεται στον Γιάννη και τον Parker, καταφέρνοντας να μειώσει σε 79-73, ενώ στην τέταρτη περίοδο μείωσε αρκετές φορές την διαφορά στον 1 πόντο (83-82, 85-84 και 87-86). Κάπου εκεί ωστόσο ήρθε ένα νέο ξέσπασμα των Bulls, που ξέφυγαν με 100-93 λίγο πριν το τέλος του αγώνα, καθαρίζοντας την υπόθεση-νίκη, με τους Bucks απλώς να μειώνουν στο τέλος την έκταση της ήττας τους.