ΑΕΚ - Ολυμπιακός 1-3: Κέρδισε την ΑΕΚ μέσα στην OPAP Arena και έβαλε «φωτιά» στο πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη μέσα στην “OPAP Arena.
SUPERLEAGUE 2022-2023
Eurokinissi Sports

Ο Ολυμπιακός… έβαλε “φωτιά” στο πρωτάθλημα κερδίζοντας με 3:1 την ΑΕΚ στην Ν.Φιλαδέλφεια. Οι Πειραιώτες, έγιναν η πρώτη ομάδα που επικρατεί στην “OPAP Arena” και μείωσαν την απόσταση από την κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη μέσα στην “OPAP Arena” με 3:1 για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά το αυτογκόλ του Μουκουντί στο 50′ άνοιξε τα φτερά του Ολυμπιακού, που πέτυχε τρία τέρματα σε 16 λεπτά.

Ο αγώνας

Με μεγάλη ορμή, όπως το συνηθίζει στην “OPAP Arena” μπήκε η ΑΕΚ στο παιχνίδι. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, ήταν πιεστική και έχασε νωρίς μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα με τον Αραούχο, αλλά ο Ντόη με καίρια απομάκρυνση έσωσε τον Ολυμπιακό. Στο 11′, η “Ένωση” χτύπησε ξανά. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκατσίνοβιτς, ο Αραούχο πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Πασχαλάκη, ο οποίος ήλεγχε την φάση. Στο 19′ οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη ευκαιρία στην εστία. Ο Άμραμπατ, βρήκε τον Αραούχο στην πλάτη της άμυνας, με τον Αργεντινό να μην μπορεί να κερδίσει τον Έλληνα τερματοφύλακα του Ολυμπιακού που είχε διαβάσει να αποσοβεί τον κίνδυνο. Η ΑΕΚ βρήκε δίχτυα στο 23΄με τον Πινέδα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε, αφού ο Μεξικανός ακούμπησε την μπάλα με το χέρι. Οι “κιτρινόμαυροι” συνέχισαν να απειλούν. Στο 33′, μετά από ωραία ανάπτυξη, ο Ρότα σέντραρε, ο Πινέδα πήρε την κεφαλιά με τον Πασχαλάκη να πέφτει στην αριστερή γωνία του και να απομακρύνει σε κόρνερ. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό ήρθε ένα λεπτό αργότερα. Ο Βίντα έκανε τραγικό λάθος, ο Μπακαμπού έκλεψε, βρέθηκε απέναντι από τον Αθανασιάδη, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αραούχο κινήθηκε έξυπνα στην πλάτη της άμυνας των “ερυθρόλευκων” αλλά η προβολή του πέρασε άουτ.

H εικόνα του αγώνα, δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να απειλεί στο 49′ με τον Γκατσίνοβιτς, αλλά το σουτ του Σέρβου να περνάει μακριά από την εστία του Πασχαλάκη. Κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μπιέλ έκανε σέντρα, η μπάλα βρήκε στο γόνατο του Μουκουντί, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα. Η σαστισμένη ΑΕΚ, δεν λειτουργούσε καθόλου σωστά. Τρία λεπτά αργότερα, οι Πειραιώτες διπλασίασαν τα τέρματα τους. Ο Φορτούνης με τρομερή πάσα τροφοδότησε τον Μπακαμπού στην πλάτη της άμυνας. Ο Γάλλος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Αθανασιάδη και με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 2:0. Η αντεπίθεση των Πειραιωτών συνεχίστηκε. Ο Ολυμπιακός βγήκε στην κόντρα με τον Φορτούνη, ο οποίος έδωσε στον Μπακαμπού και εκείνο με τη μία τροφοδότησε τον Κανός στην περιοχή, ο οποίος κοντρόλαρε και εκτέλεσε για το 3:0. Οι “ερυθρόλευκοι” έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Μπιέλ και η ΑΕΚ απείλησε με τον Πινέδα, αλλά ο Πασχαλάκης με εξαιρετική απόκρουση κράτησε το μηδέν. H “Ένωση” κατάφερε να μειώσει στο σκορ με τον Τσούμπερ στο 81′, με τον Ελβετό να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό τέρμα. Στο 85′ οι γηπεδούχοι έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα με τον Μουκουντί, ο οποίος βρέθηκε μόνος μέσα στη μικρή περιοχή, αλλά αστόχησε εξ επαφής.

ΓΚΟΛ: 81′ Τσούμπερ /50 Μουκουντί (αυτ.), 53′ Μπακαμπού, 67′ Κανός,
Δοκάρι: –
Κίτρινες: 60′ Άμραμπατ, 88′ Βίντα, 90’+5′ Tσούμπερ / 6′, 70′ Μπιέλ, 45’+2′ Μπα, 58′ Φορτούνης, 63′ Χουάνγκ, 88′ Ελ Αραμπί
Κόκκινη: 70′ Μπιέλ

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί (73′ Φερνάντες), Γιόνσον (65′ Τσούμπερ), Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (65′ Γκαρσία), Άμραμπατ (66′ Ελίασον), Αραούχο.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Μπα, Ροντινέι, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ, Χουάνγκ (90′ Ρέτσος), Σαμασέκου, Μπιέλ, Φορτούνης (72′ Βρουσάι), Κανός (80′ Μασούρας), Μπακαμπού (72′ Ελ Αραμπί)

ΑΕΚ - Ολυμπιακός | 0-1, αυτογκόλ του Μουκουντί, προβολή με το γόνατο
ΑΕΚ - Ολυμπιακός | 0-2, ο Μπακαμπού πλασάρει ιδανικά τον Αθανασιάδη
ΑΕΚ - Ολυμπιακός | 0-3, ο Κανός εκτελεί τον Αθανασιάδη στην αντεπίθεση