Μια τρελή ισοπαλία, Ηρακλής και ΑΕΚ στο 2-2

sport24

Αν κάποιος έβλεπε το ματς στο Καυταντζόγλειο μέχρι και το 20ο λεπτό, θα θεωρούσε πως η ΑΕΚ θα κάνει περίπατο. Αν πάλι έβλεπε το παιχνίδι από το 25’ μέχρι και το 65’ θα ήταν βέβαιος πως ο Ηρακλής είχε τα κότσια να πάρει τη νίκη. Ενώ αν έβλεπε το ματς από το 75’ μέχρι και το 90’, θα θεωρούσε την ΑΕΚ ικανή να κάνει ολική ανατροπή και να πάρει το τρίποντο. Αλλά στις καθυστερήσεις, ο Ηρακλής ήταν αυτός που έχασε ευκαιρία για τη νίκη.

Τελικά το ματς έμεινε στο 2-2, αλλά πρόκειται για μια άκρως… τρελή ισοπαλία. Και αυτό διότι συνέβησαν πράγματα και θαύματα. Διπλή ανατροπή στο σκορ, ένα γκολ που έμοιαζε περισσότερο με αυτογκολ, ακόμα και μια αποβολή. Παρόλα αυτά, το αποτέλεσμα δεν αφήνει καμία από τις δυο ομάδες ευχαριστημένες.

Εκείνο που ο Χιμένεθ είχε ζητήσει από τους παίκτες της ΑΕΚ, ήταν να προσπαθήσουν από την αρχή του ματς, να πιέσουν, να κλέψουν μπάλες και να βάλουν τον αντίπαλο στη εστία του. Κάτι που οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης το κατάφεραν ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο του ματς. Η ΑΕΚ βρήκε καλή κυκλοφορία της μπάλας και υποχρέωσε τον Ηρακλή να οπισθοχωρήσει πολύ για να μπορέσει να κλείσει τους διαδρόμους. Ενώ στην πίεση που άσκησαν οι φιλοξενούμενοι, οι γηπεδούχοι δεν αντέδρασαν κρατώντας την μπάλα, αλλά απομακρύνοντας στο πουθενά.

Το αποτέλεσμα ήταν η ΑΕΚ να πάρει από νωρίς στο ματς τον έλεγχο. Έχασε την πρώτη ευκαιρία στο 13’, όταν ο Μάνταλος έβγαλε τον Ντίντακ μόνο απέναντι στον Χουάντερσον αλλά από πλάγια θέση. Ο Ισπανός μπακ της ΑΕΚ δεν έκανε ούτε σουτ, ούτε σέντρα και αυτό το… ενδιάμεσο, έστειλε την μπάλα παράλληλα προς την εστία του Ηρακλή. Ωστόσο έξι λεπτά αργότερα η ΑΕΚ βρήκε γκολ, όχι από την πίεση της και την κακή κυκλοφορία της, αλλά από γρήγορη αντεπίθεση. Μετά από κόρνερ του Ηρακλή και εξαιρετικά κακή επιστροφή, ο Μάνταλος κουβάλησε την μπάλα σχεδόν σε μισό γήπεδο, την κατάλληλη στιγμή έβγαλε στον Βάργκας, ο οποίος μέσα από την περιοχή «άδειασε» τον Αργυρόπουλο και με σουτ άνοιξε το σκορ.

Ακόμα και μετά το γκολ, η ΑΕΚ κράτησε τον έλεγχο του ματς, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ για να ψάξει και για δεύτερο τέρμα. Ο Ηρακλής σταδιακά έβρισκε πατήματα και κυρίως κέρδιζε στημένα, έξω από την περιοχή της Ένωσης. Σ’ ένα εξ αυτών, ο Λεοζίνιο και ο Περόνε συνεργάστηκαν άψογα. Ο πρώτος εκτέλεσε το φάουλ, ο δεύτερος έκανε κίνηση σε κενό χώρο και σχεδόν εξ επαφής, «εκτέλεσε» τον Μπάρκα, που δεν κατάφερε να αντιδράσει σωστά. Και με το γκολ αυτό, ο Ηρακλής έφερε στα ίσια το παιχνίδι και το έστειλε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με ισορροπία.

Έγινε… ροντέο

Η ΑΕΚ φαινόταν ήδη από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πως είχε χάσει την συγκέντρωση της και την προσήλωση στο ματς. Κάτι που δεν το… διόρθωσε βγαίνοντας στο γήπεδο για το δεύτερο ημίχρονο. Δεν είχε ούτε την καλή κυκλοφορία, ούτε την σωστή ανάπτυξη που είχε στα πρώτα λεπτά του ματς. Από την άλλη μεριά, ο Ηρακλής μπήκε στο γήπεδο με το πάθος και την ψυχολογία από την ισοφάριση του πρώτου ημίχρονου. Και έβαλε πολύ δύναμη σ’ όλες τις μονομαχίες, ενώ πίεσε πολύ και χαμηλά την άμυνα της ΑΕΚ. Εκεί που φάνηκε επίσης και έλλειψη συγκέντρωσης των παικτών της Ένωσης. Μπορεί μάλιστα η ασυνεννοησία του 59ου λεπτού ανάμεσα σε Βράνιες και Μπάρκα να μην έγινε γκολ, όμως πέντε λεπτά αργότερα, ο Ηρακλής βρήκε προβάδισμα στο σκορ από το πουθενά. Ο Μπάρκας έκανε κακή εκτίμηση της φάσης, δεν απομάκρυνε και έχασε την μπάλα στο ύψος της περιοχής, με τον Μοντέιρο να πετυχαίνει το πιο εύκολο γκολ στην καριέρα του. Πλέον η ΑΕΚ όχι απλώς κυνηγούσε για να πάρει ξανά το προβάδισμα, αλλά για να κάνει ανατροπή.

Ο Χιμένεθ, αφού πρώτα είχε βάλει στο γήπεδο τον Αραούχο, έριξε και τον Αϊντάρεβιτς στη μεσαία γραμμή. Το παιχνίδι της ΑΕΚ άρχισε να νοικοκυρεύεται ξανά. Και οι κιτρινόμαυροι άρχισαν να βρίσκουν τρόπους να κυκλοφορούν σωστά την μπάλα και να ψάχνουν για κτίσιμο σωστών επιθέσεων. Χρειάστηκε να φτάσει το 76ο λεπτό, για να μπορέσει η ΑΕΚ να βγάλει όχι μόνο ευκαιρία, αλλά και γκολ. Ο Πέκχαρτ πέρασε την μπάλα στον Αραούχο, εκείνος σούταρε, ο Χουάντερσον απέκρουσε και ο Χριστοδουλόπουλος με τακουνάκι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Η ΑΕΚ άρχισε περισσότερο να πιέζει και στον Ηρακλή βγήκε κούραση. Ο Πέκχαρτ βρήκε περισσότερους χώρους και γενικώς οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν να στήνουν μια μικρή πολιορκία στα καρέ των γηπεδούχων. Κάτι που ουσιαστικά έληξε στο 82’ όταν ο Μπακάκης προσπάθησε να αποφύγει αντίπαλο, βρέθηκε στο έδαφος και ο διαιτητής Φουκάκης έστειλε τον παίκτη της ΑΕΚ στα αποδυτήρια με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Κάπου εκεί όλα έδειχναν να τελειώνουν. Και μάλιστα ο Ηρακλής, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, έχασε με τον Λεοζίνιο να σουτάρει άουτ μέσα από την περιοχή, την ευκαιρία να πάρει τη νίκη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Περίπου πέντε λεπτά πριν γίνει το λάθος από τον Μπάρκα και προηγηθεί ο Ηρακλής με 2-1, είχε κτυπήσει «καμπανάκι» για τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ και γενικότερα για την αμυντική της λειτουργία. Σε μια «σκοτωμένη» φάση, ο Βράνιες δεν είδε τον Μπάρκα που έβγαινε, έκανε κεφαλιά προς τα πίσω και ο Μπακάκης χρειάστηκε να σώσει πάνω στην γραμμή το αυτογκόλ.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Ο Φουκάκης είχε πολλή δουλειά, κυρίως διότι το ματς από ένα σημείο και μετά έγινε πολύ σκληρό και με δυνατά μαρκαρίσματα. Σε γενικές γραμμές προσπάθησε να το κρατήσει. Στην ΑΕΚ φωνάζουν για κάποιες κίτρινες που δεν δόθηκαν σε κάποιες φάσεις, αλλά και για την αποβολή του Μπακάκη. Κυρίως διότι θεωρήθηκαν ως τραβηγμένες και (κυρίως) η πρώτη κάρτα (για διαμαρτυρία) αλλά και η δεύτερη (για θέατρο έξω από την περιοχή). Πάντως και οι δυο επόπτες, παρόλο που είχαν δύσκολες φάσεις, τις διαχειρίστηκαν σωστά.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Σ’ ένα τόσο κακό ματς, το οποίο μάλιστα δεν έβγαλε και νικητή, δύσκολα να βρεθεί παίκτης που αξίζει τον τίτλο του πολυτιμότερου. Ωστόσο η παρουσία του Περόνε, ήταν καταλυτική και για το παιχνίδι του Ηρακλή αλλά και για το ματς. Αφήστε που το γκολ που πετυχαίνει, είναι και αυτό που αλλάζει την φυσιογνωμία του παιχνιδιού.

ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Το πάθος που έβγαλαν οι παίκτες του Ηρακλή και ειδικά ο χαρακτήρας που έδειξαν όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Κατάφεραν να φέρουν στα μέτρα τους ένα παιχνίδι, το οποίο είχε ξεκινήσει γι αυτούς στραβά και ανάποδα. Κυνήγησαν όλες τις φάσεις με πάθος και πήραν έστω και τον βαθμό.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Η αντίδραση της ΑΕΚ από την στιγμή που προηγήθηκε στο σκορ. Ενώ έλεγχε πλήρως το ματς και ενώ θα μπορούσε να κυνηγήσει και δεύτερο και τρίτο γκολ για να τελειώσει την υπόθεση νίκη, για κάποιο λόγο αποσυντονίστηκε και έχασε εντελώς την προσήλωσή της στο παιχνίδι.

Πηγή: Sport24.gr