Έχυσε την καρδάρα στο φινάλε ο ΠΑΟΚ

contra.gr

O ΠΑΟΚ πήγε στη Λάρισα με αποκλειστικό στόχο τη νίκη που θα τον ανέβαζε -έστω και προσωρινά- στην κορυφή της Super League Σουρωτή, όμως έφυγε με 1 βαθμό και κόκκινη κάρτα (Κουλούρης) μετά από 90 λεπτά παιχνιδιού κόντρα στην ΑΕΛ (1-1 τελικό σκορ).

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου δεν άλλαξε ούτε έναν παίκτη του από εκείνους που είχε βάλει κόντρα στον ΠΑΣ, επιβεβαιώνοντας το "ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει". Αξίζει να σημειωθεί πως στον απέναντι πάγκο, εκείνον της ΑΕΛ, κάθισε ο Ηλίας Φυντάνης, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στην Super League Σουρωτή. Ο Δικέφαλος του Βορρά είχε την κατοχή από το ξεκίνημα, αλλά δύσκολα έφτανε στην περιοχή της ΑΕΛ, η οποία ήταν εξαιρετικά στημένη.

Ωστόσο, ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Βιεϊρίνια βρήκε υπέροχα τον Λέο Μάτος κι εκείνος με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ. Το δεύτερο μέρος ήταν ακόμη χειρότερο από πλευράς ποιότητας. Στο 68' ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα που δέχθηκε ο Μάτος μέσα στην περιοχή από τον Ρέντζα, με τον διαιτητή να μη δείχνει κάτι. Πάντως φάνηκε πως ο παίκτης της ΑΕΛ βρήκε τον παίκτη του ΠΑΟΚ χαμηλά.

Στο 87' ο Κουλούρης αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή για αγκωνιά στον Ζίζιτς, μια απόφαση που ίσως ήταν υπερβολική, ενώ δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΛ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Κρίζμαν να περνάει την μπάλα πάνω από τον Ρέι.

Το 90λεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1, αλλά... δεν έληξε εκεί. Αμέσως μετά το σφύριγμα της λήξης δημιουργήθηκε ένταση μεταξύ του ιδιοκτήτη της ΑΕΛ, Αλέξη Κούγια και του άσου του ΠΑΟΚ, Ελ Καντουρί, με τον πρώτο να φτύνει τον δεύτερο και τον παίκτη να... τρελαίνεται. Με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων, ευτυχώς το επεισόδιο έληξε εκεί.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΕΛ: Μπόζοβιτς, Γουάλας, Γιοβάνοβιτς (Φάρκας 24'), Ζίζιτς, Ρέντζας (Μασούρας 84'), Φατιόν, Αγκάνοβιτς, Λεοζίνιο (Περόνε 76'), Κριζμάν, Ντέλετιτς, Ναζλίδης.

ΠΑΟΚ: Ρέι, Λέοβατς, Μάτος, Ζαμπράνο, Βαρέλα, Μαουρίτσιο, Τσίμιροτ, Ελ Καντουρί, Πέλκας (Σάκχοφ 62'), Βιεϊρίνια (Μακ 85'), Πρίγιοβιτς (Κουλούρης 71')

Πηγή: contra.gr