Κέρδισε 2-1 αντί για... 4-1 ο Ολυμπιακός!

contra

Ο Ολυμπιακός έχασε τα άχαστα στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά από αδράνεια της άμυνας και γκολάρα του Έμπερ στο 43ο λεπτό, όμως όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά πήρε την πολύτιμη νίκη στο 93ο λεπτό. Αναμορφωτής ο Φορτούνης που μπήκε και λύτρωσε τους ερυθρόλευκους!

Τα... είδαν όλα οι φίλοι του Ολυμπιακού στο "Καραϊσκάκης". Ο Μπέσνικ Χάσι έστειλε αριστοτεχνικά την ομάδα του που έχασε σωρεία ευκαιριών για να πετύχει τουλάχιστον δυο γκολ στο πρώτο μέρος, όμως ο Μπεν δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και η αστοχία του παραλίγο να κοστίσει τη νίκη!

Οι Κροάτες ήταν εξαιρετικοί στην κόντρα και με τον Έμπερ να πέφτει πάνω στο... ψαρωμένο Κούτρη προηγήθηκαν στο 42ο λεπτό. Ο Βραζιλιάνος έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από τη μεγάλη περιοχή, ξεπέρασε τον Ρομαό και με όμορφο πλασέ έκανε το 0-1.

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΦΟΡΤΟΥΝΗ

Ο Ολυμπιακός... κόλλησε στο δεύτερο μέρος και ο καταιγισμός ευκαιριών του πρώτου μέρους, μεταμορφώθηκε σε νεύρα. Όλα αυτά μέχρι να μπει στο παιχνίδι ο Κώστας Φορτούνης. Στο πρώτο του... άγγιγμα έδωσε ασίστ στον Οφόε, ο οποίος με κεραυνό στο 66' έκανε το 1-1.

Η Ριέκα έμεινε με δέκα παίκτης στο 83' λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ζούτα και ο Ρομαό λυτρώθηκε για την... ντρίμπλα που έφαγε στο 41' με νικητήριο γκολ στο 93ο λεπτό!

Συνοψίζοντας, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και άξιζε τη νίκη, με περισσότερα γκολ, όμως υπάρχει ένα θέμα στις επιστροφές στην άμυνα που πρέπει να λύσει ο Μπέσνικ Χάσι.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάσι): Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Ρέτσος, Ρομαό, Κούτρης, Ζιλέ, Οφόε (Ανδρούτσος 79'), Καρσελά, Μάριν (Πάρντο 75'), Σεμπά (Φορτούνης 65'), Μπεν.

ΡΙΕΚΑ (Κεκ): Σλούγκα, Βέσοβιτς, Ζούπαριτς, Έλεζ, Ζούτα, Μπράνταριτς, Μάλες, Έμπερ (Μάρτινς 88'), Μίσιτς, Γκόργκον (Τσρνιτς 78') και Γκαβράνοβιτς (Γιέλιτς 72')

Σκόρερ: 0-1 (Έμπερ 42'), 1-1 (Οφόε 66'), 2-1 (Ρομαό 93').

Πηγή: contra.gr