Άκουσε τα «καμπανάκια», νίκησε την Ισλανδία η Ελλάδα

eurokinissi

Κάθε αρχή και δύσκολη, λένε. Κάθε πρεμιέρα κρύβει παγίδες, λένε. Η Εθνική Ελλάδας ήξερε ότι στο πρώτο της ματς στο Eurobasket 2017 έπρεπε να παλέψει με μια ομάδα πολλά επίπεδα κατώτερή της, αλλά γεμάτη με ενέργεια, πείσμα και ενθουσιασμό. Είναι γεγονός ότι στο πρώτο μέρος προβλημάτισε και μάλιστα αρκετά, όμως στο δεύτερο πάτησε το γκάζι και επικράτησε της Ισλανδίας με άνεση (90-61) πριν ξεκουραστεί αύριο και προετοιμαστεί για τον αγώνα του Σαββάτου (2/9, 16:30) με τη Γαλλία. Εξαιρετικός, οικονομικός και πολύ ώριμος ο MVP Νίκος Παππάς, ενθουσίασε με την αστείρευτη ενέργειά του ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, σκόραρε όποτε ήθελε ο Γιώργος Πρίντεζης, δεν μας έκανε τη... χάρη ο αντίπαλος προπονητής και χρησιμοποίησε ελάχιστα τον 19χρονο σέντερ Τρίγκβι Χλίνασον που όλη η Ευρώπη περιμένει να δει στο φετινό τουρνουά.

Ο MVP

Ο Νίκος Παππάς που τόσα χρόνια περιμένουμε να γίνει ηγέτης, ξεκίνησε το Eurobasket 2017 με τον καλύτερο τρόπο. Σκόραρε 20 πόντους με 7/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 3/4 βολές, μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκανε 3 κλεψίματα και ήταν τρομερά κοντρολαρισμένος στα 22 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Αυτή η Ελλάδα έχει τεράστια ανάγκη τον καλό Παππά των μικρών εθνικών ομάδων και ο άσος του Παναθηναϊκού πρέπει να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Μπορεί η Ελλάδα να πήρε τη νίκη, όμως η αλήθεια είναι πως υπήρξαν στιγμές που προβλημάτισε με την απόδοσή της. Ειδικά στη δεύτερη περίοδο, όταν η Ισλανδία έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ. Τα 20 λάθη απέναντι σε μια ομάδα αυτού του επιπέδου και βεληνεκούς, είναι αριθμός που θα πρέπει να προβληματίσει. Κι αν δεν προβληματίσει, έστω να μην περάσει απαρατήρητη από παίκτες και προπονητικό team εν όψει της συνέχειας και του ματς με τη Γαλλία.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στη συζήτηση που είχαν οι διεθνείς στο ημίχρονο και λίγα δευτερόλεπτα πριν την έναρξη της τρίτης περιόδου. Εκεί κατάλαβαν ότι έπρεπε να πετάξουν τη "μάσκα" που φορούσαν, είδαν με περισσότερη σοβαρότητα τον αγώνα, δεν έδωσαν άλλα δικαιώματα στους φιλόδοξους Ισλανδούς, έτρεξαν ένα σερί 9-0 για το 33-46 και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Καλάθη, Σλούκα, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μπουρούση στη βασική της πεντάδα, η Εθνική άνοιξε το σκορ με τρίποντο του βασικού της πάουερ φόργουορντ, πριν ακουμπήσει τη μπάλα στη ρακέτα και προσπαθήσει να βρει από εκεί ρυθμό. Κράτησε το προβάδισμα, δεν πήρε γρήγορα διαφορά ασφαλείας, αλλά δεν απειλήθηκε κιόλας. Η είσοδος του Χλίνασον στο 7' έφερε κι αυτή του Παπαγιάννη, όμως ο Παππάς ήταν εκείνος που με τρεις προσωπικές προσπάθειες έκανε το 8-19 για να ανοίξει το παιχνίδι. Η πίεση στη μπάλα έδωσε καρπούς, ο Πρίντεζης (9π.) ήταν εξίσου αποτελεσματικός με τον Παππά και η πρώτη περίοδος έκλεισε με την Ελλάδα στο +16 (10-26).

Η 2nd unit της Εθνικής δεν ξεκίνησε καλά το δεύτερο δεκάλεπτο, όμως ένα τρίποντο του Μάντζαρη (14-32) κράτησε τη διαφορά πολύ ψηλά. Τα φάουλ της Ελλάδας ήταν ένα ζήτημα που προβλημάτισε τον Μίσσα, πριν οι Ισλανδοί ροκανίσουν τη διαφορά, εκμεταλλευθούν ένα "νεκρό" διάστημα των Ελλήνων διεθνών και μειώσουν στους έξι (27-33) με σερί 8-0 που ενθουσίασε το κοινό τους. Ο Μίσσας επέμεινε στο "τάισμα" του Μπουρούση, δεν δικαιώθηκε, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έμεινε χωρίς καλάθι για έξι λεπτά και κάπως έτσι το ματς πήγε στο καλάθι (31-33) χάρη στο σερί που έφτασε το 12-0 πριν ο Πρίντεζης το σπάσει με όμορφη προσπάθεια και λέι-απ στο 19'. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 33-37, την Ισλανδία να έχει κάνει φοβερή εμφάνιση, να έχει τρέξει μάλιστα και επί μέρους σκορ 17-1 και την Ελλάδα να δείχνει ευάλωτη, αδύναμη, προβληματισμένη και μπερδεμένη.

Η Εθνική μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, έτρεξε ένα σερί 9-0 σε τρία λεπτά και πήγε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (46-33) για να κόψει την όρεξη των αντιπάλων της. Η ενέργεια του Θανάση Αντετοκούνμπο σε άμυνα κι επίθεση έδωσε ιδιαίτερο "χρώμα" στο ματς, με την Ελλάδα να διατηρεί με άνεση μια καλή διαφορά και να κλείνει το δεκάλεπτο στο +16 (45-61). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι παίκτες του Μίσσα δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω, με τον ομοσπονδιακό τεχνικό να δοκιμάζει σχήματα, ακόμη και πεντάδα με τρεις φόργουορντ (Αντετοκούνμπο, Παπαπέτρου, Πρίντεζη) για να φτάσει με άνεση στη νίκη.

Οι διαιτητές: Αλεκσάνταρ Γκλίσιτς, Τακάκι Κάτο, Πέταρ Ομπράντοβιτς

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 33-37, 45-61, 61-90

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Πέντερσεν): Χέρμανσον 7, Στέιναρσον, Άκοξ 7, Μπέρινγκσον 7, Στέφανσον 7, Φρίντρικσον, Βίλιαλμσον 7(1), Ερμολίνσκι 3(1), Πάλσον 21(4), Χλίνασον 2, Μπιόρνσον.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 9(1), Μπουρούσης 7(8ριμπ., 4ασ.), Σλούκας 5(1), Παπαγιάννης, Πρίντεζης 17(6/8δίπ., 1/1τρ., 5ριμπ.), Παπανικολάου 10, Μάντζαρης 8(2), Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5(1), Μπόγρης, Αντετοκούνμπο 9 (3/3δίπ., 3/3βολ.)

* Επόμενος αγώνας για την Εθνική Ελλάδας, το μεσημέρι του Σαββάτου (2/9 στις 16:30) απέναντι στην πάντα πανίσχυρη Γαλλία.

Πηγή: sport24.gr