Πήρε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ η ΑΕΚ

Sport24

Σε ένα παιχνίδι με έντονη ατμόσφαιρα πλέι-οφ, η ΑΕΚ στο τέλος ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε μία σπουδαία νίκη με 77-71. Μία νίκη που ήρθε μετά... κόπων και βασάνων κόντρα σε έναν ψυχωμένο ΠΑΟΚ, που πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το τέλος, αλλά στο τέλος εκτός από τη νίκη ενδέχεται να έχασε και τον Τζόρνταν Σάιμπερτ, ο οποίος αποχώρησε από τον αγώνα στο 26', καθώς "εβγαλε" τον ώμο του.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, με τρομερές εναλλαγές συναισθημάτων. Στο τέλος η ΑΕΚ όμως ήταν πιο ψύχραιμη, αλλά και τυχερή, παίρνοντας τη νίκη, γιορτάζοντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο την επιστροφή του Λουκά Μαυροκεφαλίδη στην ομάδα, που μαζί με τον Μπραντ Νιούλεϊ έκαναν ντεμπούτο τους στο φετινό Πρωτάθλημα.

Ο MVP

Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς ήταν αυτός που έκανε την διαφορά για την ΑΕΚ. Έπειτα από μία περίοδο ντεφορμαρίσματος, ο Κροάτης γκαρντ βγηκε μπροστά και τελείωσε τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ έχοντας 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και μεγάλα καλάθια στο τέλος του αγώνα όταν η μπάλα “έκαιγε”

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η ΑΕΚ ήταν απλώς καλύτερη στις λεπτομέρειες. Βασικά, απλώς έβαλε ένα μεγάλο σουτ περισσότερο στο τέλος, το λέι-απ του Ουκιτς με το οποίο πέρασε μπροστά με 75-71 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να μην έχει απάντηση στην συνέχεια.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι δύο ομάδες εκτέλεσαν παρέα 63 βολές (37 η ΑΕΚ και 26 ο ΠΑΟΚ) δείγμα κι αυτό του εκνευρισμού που υπήρχε στο παιχνίδι. Άξιο αναφοράς πάντως είναι και τα 9/20 τρίποντα του ΠΑΟΚ, που γενικά φέτος δεν απειλεί από την περιφέρεια.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο ΠΑΟΚ πατούσε πολύ καλύτερα στο παρκέ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, ξεφεύγοντας άμεσα με 1-7 και 2-9. Δεν έμεινε όμως εκεί, αφού με την ΑΕΚ να μειώνει σε 10-14 συνέχισε στο ίδιο τέμπο και βάζοντας μεγάλα σουτ έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 16-27, με τον Κλάντον να έχει ήδη 12 πόντους. Την ιδια στιγμή η ΑΕΚ έκλεισε την πρώτη περίοδο με 1/11 σουτ και 13/18 βολές!

Στην δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 16-29 στην πρώτη επίθεσή του. Η ΑΕΚ όμως σταδιακά άρχισε να “ροκανίζει” την διαφορά, μέχρι που χάρη σε ένα σερί 8-0 μείωσε σε 29-31. Έκτοτε οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα χάρη σε μερικές ελεύθερες βολές, μέχρι ο Χαριτόπουλος να ισοφαρίσει σε 37-37. Τότε όμως ήρθε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Τσόχλας με 2 βολές να βοηθήσει τον ΠΑΟΚ να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 37-39.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να περνάει μπροστά για πρώτη φορά στο ματς (42-40). Ο ΠΑΟΚ όμως αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 47-48 λίγο αργότερα. Η ΑΕΚ όμως πλέον είχε βρει ρυθμό και με τον Λαρεντζάκη να πετυχαίνει 4 σερό πόντους πέρασε μπροστά με 55-51, κλείνοντας τλεικά την τρίτη περίοδο προηηγούμενη με 59-54.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η ΑΕΚ μπήκε με ενέργεια στο παρκέ και κατάφερε γρήγορα-γρήγορ να ξεφύγει με 64-57. Τότε όμως ήταν που ανέλαβε δράση ο Τσόχλας, ο οποίος με δύο μεγάλα τρίποντα μείωσε σε 66-63, με τον ΜακΦαντεν στην συνέχεια να μειώνει ακόμα περισσότερο (68-66) με δικο του τρίποντο. Κι αν η ΑΕΚ ξέφυγε στην συνέχεια με 73-66 χάρη σε τρίποντο του Ούκιτς, ο ΜακΦάντεν με 5 σερί πόντους μειωσε σε 73-71, κάνοντας θρίλερ το ματς. Στην επόμενη φάση ωστόσο ο Ούκιτς σκόραρε για το 75-71, με τον ΠΑΟΚ να χάνει δύο ευκαιρίες να μειώσει και τον Βασιλειάδη να διαμορφώνει το τελικό 77-71 με 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 37-39, 59-54, 77-71

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 17 (2), ΜακΓράθ 4, Ελόνου 8 (9ρ.), Σάκοτα 13 (3), Βασιλειάδης 9(1), Χαριτόπουλος 1, Ντίξον 6, Λαρεντζάκης 7(1), Νιούλεϊ 2, Μαυροειδής 6,Μαυροκεφαλίδης 6.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 5(1), Τσόχλας 11(3), Μαργαρίτης 5 (1), ΜακΦάντεν 16 (3), Μιλιένοβιτς 4, Γλυνιαδάκης 2, Καραμανώλης, Σάιμπερτ 5(1), Πέινερς 6, Κλάντον17