Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 18-5

contra.gr

Ο Ολυμπιακός ήταν εξ αρχής το ξεκάθαρο φαβορί για τη νίκη στο παιχνίδι και το απέδειξε και μέσα στο νερό, επικρατώντας εύκολα του Παναθηναϊκού με 18-5 στο «Π. Καπαγέρωφ».

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σχεδόν αλάνθαστοι στον παίκτη παραπάνω και πατώντας... γκάζι στο δεύτερο οκτάλεπτο «καθάρισαν» το ματς και έκαναν το 16/16 στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός αντιστάθηκε για περίπου οκτώ λεπτά και δεν άφησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει στο σκορ από το ξεκίνημα. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων όμως φάνηκε στη δεύτερη περίοδο και οι Πειραιώτες «έχτισαν» σιγά σιγά διαφορά ασφαλείας, την ίδια ώρα που το «τριφύλλι» δεν μπορούσε να ακολουθήσει, με τον Γιώργο Αφρουδάκη να δίνει κάποιες λύσεις στην επίθεση. Το ματς είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Ολυμπιακός πήρε μια εύκολη νίκη με 18-5.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 8-3, 13-4, 18-5

Ολυμπιακός (Βλάχος): Δελακάς 1, Φουντούλης 4, Μουρίκης 4, Μάλιαρακ 2, Βλαχόπουλος 5, Κολόμβος 2.

Παναθηναϊκός (Λοράντος): Κόνγουεϊ, Γαβαλάς, Γ. Αφρουδάκης 2, Δερμιτζάκης.