ΝΕΟ TRIPLE-DOUBLE Ο ΓΙΑΝΝΗΣ!

sport24

Με τονhttp://nba.sport24.gr/article/3933444/neo-triple-double-o-giannis να σημειώνει το 2ο triple-double της καριέρας του, οι Bucks επιβλήθηκαν με 128-121 των Rockets.

Είναι στιγμές που αναρωτιέσαι ποιό είναι το αγωνιστικό ταβάνι του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Και όσο περισσότερο τον βλέπεις να αγωνίζεται, τόσο περισσότερο καταλαβαίνεις ότι, πολύ απλά, δεν έχει ταβάνι! Και ο αγώνας κόντρα στους Rockets ήταν η τελευταία απόδειξη για τον Έλληνα φόργουορντ, ο οποίος κατέθεσε στο παρκέ όλα τα διαπιστευτήρια του πλούσιου ταλέντου του, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με το δεύτερο triple-double της καριέρας του στο ΝΒΑ!

Ο Γιάννης τελείωσε τον αγώνα με το Houston με 18 πόντους (7/12 σουτ, 4/11 βολές), 17 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 κοψίματα (!) και παρέα με τον απολαυστικό Jabari Parker (36 πόντοι – ρεκόρ καριέρας), τον Khris Middleton (30 πόντοι, 5 κλεψίματα) και τον Jerryd Bayless (18 πόντοι με 5/8 τρίποντα) οδήγησαν τους Bucks στη νίκη. Έστω και αν στο τέλος κόντεψαν να χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι, κάνοντας τέσσερα σερί λάθη από την στιγμή που ξέφυγαν με 125-121, δεχόμενοι ένα σερί 9-0 στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, πριν σφραγίσουν στο τέλος από την γραμμή των βολών τη νίκη οι Bayless και Middleton.

Όσο για τους Rockets; Τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους – ακόμα και μέσα στο ίδιο παιχνίδι – συνεχίστηκαν, με αποτέλεσμα να έρθει ακόμα μία ήττα. Κάπως έτσι, πήγε στράφι η εξαιρετική βραδιά του Dwight Howard (30 πόντοι, 13 ριμπάουντ), αλλά και η θετική παρουσία των James Harden (26 πόντοι, 9 ασίστ) και Trevor Ariza (20 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ).

Ντέρμπι από την αρχή

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στην πρώτη περίοδο. Όλα αυτά όμως ίσχυαν μέχρι το Milwaukee να τρέξει ένα σερί 11-0, ξεφεύγοντας με 41-26 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Πολύ γρήγορα, ωστόσο, το Houston απάντησε, καταφέρνοντας με αντεπίθεση διαρκείας να περάσει μπροστά με 58-57, με το Milwaukee ωστόσο να καταφέρνει να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενο με 65-64.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν η σειρά των Rockets να ξεφύγουν στο σκορ με 83-76, με τους Bucks να δείχνουν τώρα αυτοί χαρακτήρα, ισοφαρίζοντας σε 92-92 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Το παιχνίδι όδευε ολοταχώς προς το θρίλερ! Και για αρκετή ώρα στην τέταρτη περίοδο εκεί φαινόταν να οδηγείται, μέχρι που το Milwaukee κατάφερε χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 13-1 να μετατρέψει το εύθραυστο 112-111 υπέρ του σε 125-112! Κι εκεί που νόμιζαν όλοι πως η υπόθεση-νίκη τελείωσε, οι Bucks έκαναν τέσσερα σερί λάθη στην επίθεση, με το Houston να καταφέρνει χάρη σε σερί 9-0 να μειώσει σε 125-121. Δεν έμελε όμως να πλησιάσει περισσότερο, αφού στην κρισιμότερη επίθεσή του υπέπεσε σε παράβαση 5 δευτερολέπτων στην επαναφορά της μπάλας, με τους Bayless και Middleton να διαμορφώνουν με 3/4 βολές το τελικό σκορ.