Η ανατροπή της χρονιάς: Από 3-1... 3-4 ο Ατρόμητος μέσα στην Τούμπα!

Contra

Αυτό που συνέβη στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας ήταν βγαλμένο από ταινία. Ο Ατρόμητος βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ διαφορά (2-0 και 3-1) δύο φορές στον αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ, όμως δεν το έβαλε κάτω και δικαιώθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μάρτιν Τόνσο να σκοράρει και να ολοκληρώνει την ανατροπή της χρονιάς (4-3).

Κανείς δεν περίμενε ότι το ματς θα εξελιχθεί έτσι. Όλα έδειχναν στο πρώτο ημίχρονο ότι ο ΠΑΟΚ θα έχει ένα εύκολο απόγευμα, από τη στιγμή μάλιστα που ο Ροντρίγκες άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. Στο 27' ο Κουλούρης έκανε το 2-0, ενώ ο Δικέφαλος έχασε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να ανεβάσει κι άλλο το δείκτη του σκορ.

Στην επανάληψη όμως το ματς ήταν τελείως διαφορετικό. Ο ΠΑΟΚ που είχε χάσει από το 13' τον Γλύκο με τραυματισμό, στο δεύτερο μέρος έχασε με τραυματισμούς και τους Ροντρίγκες και Πέλκα. Ο Λε Ταλέκ στο 56' μείωσε σε 2-1 με όμορφη κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως ο Μυστακίδης στο 69' έκανε το 3-1 δίνοντας ξανά αέρα δύο τερμάτων στον ΠΑΟΚ.

Όλα άλλαξαν όμως στο 73', όταν ο Κάνιας έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και αποβλήθηκε, με τον ρέφερι να δίνει πέναλτι στον Ατρόμητο. Ο Ούμπιδες από την άσπρη βούλα έκανε το 3-2, ενώ στο 86' ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε για τον Ατρόμητο από κοντά σε 3-3! Σαν να μην έφτανε όμως αυτό, στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα και ο Μάρτιν Τόνσο με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το ιστορικό 4-3 για τον Ατρόμητο.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΟΚ: Γλύκος (13’ Μπρκιτς), Μάτος, Λέοβατς, Βαρέλα, Τζαβέλλας, Κάνιας, Τσίμιροτ, Πέλκας (69' Σάκχοφ), Κάμπος, Ροντρίγκες (46’ Μυστακίδης), Κουλούρης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Μπιτόλο, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κυβρακίδης, Μπάγκα, Ουμπίδες, Λημνιός (82' Παπαδόπουλος), Τόνσο, Ζησόπουλος (50 Μπρίτο), Λε Ταλέκ.

ΠΗΓΗ: Contra