Ανατροπή κορυφής η Μπαρτσελόνα, 2-1 την Ατλέτικο

Sport24gr

Η Ατλέτικο άνοιξε το σκορ στο "Καμπ Νόου" με τον Κόκε, αλλά η Μπαρτσελόνα έκανε την ανατροπή (2-1) με τέρματα των Μέσι - Σουάρες και πλέον απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής

Η Μπαρτσελόνα νίκησε με 2-1 την Ατλέτικο στο ντέρμπι κορυφής του ισπανικού πρωταθλήματος και αναρριχήθηκε στην πρώτη θέση, με 3 βαθμούς περισσότερους, έχοντας και ματς λιγότερο.

Οι "ροχιμπλάνκος" άνοιξαν το σκορ στο "Καμπ Νόου" με τον Κόκε στο 10ο λεπτό, αλλά απάντησε ο Λιονέλ Μέσι στο 30' και ο Λουίς Σουάρες ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 38' με το 19ο φετινό το τέρμα.

Στο 44' τα πράγματα για την ομάδα του Ντιέγκο Πάμπλο Σιμεόνε έγιναν ακόμη πιο δύσκολα, καθώς αποβλήθηκε ο Φιλίπε Λουίς για σκληρό μαρκάρισμα στον Μέσι. Στο 65' μάλιστα αποβλήθηκε και ο Ντιέγκο Γκοντίν με δεύτερη κίτρινη κάρτα, έτσι για περίπου 30 λεπτά η ομάδα της Μαδρίτης έπαιξε με 9 παίκτες.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Μπράβο, Ντάνι Άλβες (82' Σέρτζι Ρομπέρτο), Πικέ, Μαστσεράνο, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (67' Αρντά Τουράν), Ινιέστα, Μέσι, Νεϊμάρ, Λουίς Σουάρες.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χουανφράν, ΧΜ Χιμένες, Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς, Γκάμπι (46' Χεσούς Γκάμεθ), Σαούλ, Αουγκούστο Φερνάντες (76' Πάρτεϊ), Κόκε, Φερέιρα Καράσκο, Γκριεζμάν (67' Σάβιτς).