Γκριν και Πρίντεζης «εκτέλεσαν» την Ούνικς στο Καζάν

sport24

Με όπλο του τα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο (10/15) και με "εκτελεστές" τους Γκριν (25π) και Πρίντεζη (20π), ο Ολυμπιακός των απουσιών πήρε πολύτιμη εκτός έδρας νίκη επί της Ούνις στο Καζάν με 90-75

Ο Ολυμπιακός, αν και αγωνίστηκε έχοντας νοκ-άουτ τους Σπανούλη, Λοτζέσκι και Γιανγκ, βρήκε λύσεις εκ τω έσω, πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση στο Καζάν, ήταν τρομερός στο πρώτο ημίχρονο (36-56) και νίκησε την Ούνικς με σκορ 75-90. Αυτή ήταν η 6η εκτός έδρας (Μπασκόνια, Νταρουσάφακα, Ζάλγκιρις, Παναθηναϊκός, Μπαρτσελόνα) επικράτηση των Πειραιωτών φέτος στην EuroLeague, με το ρεκόρ τους να είναι στο 15-6, παραμένοντας στην πρώτη τριάδα της κατάταξης. Ένα σημαντικό "διπλό" που τον φέρνει ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του πλεονεκτήματος έδρας ενόψει playoffs.

Ο MVP της αναμέτρησης

Το βραβείο το μοιράζομαι οι Έρικ Γκριν και Γιώργος Πρίντεζης. Ο Αμερικανός γκαρντ τέλειωσε το ματς με 25 πόντους (7/8δ, 3/5τρ), παίρνοντας στις πλάτες του την επίθεση του Ολυμπιακού στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, δίνοντας τεράστια επιθετική ώθηση, ενώ ο αρχηγός των "ερυθρολεύκων" ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους (5/9δ, 3/4τρ), σημειώνοντας δύο "καυτά" τρίποντα στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του παιχνιδιού.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός με 7/10 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο εκτόξευσε την διαφορά στο +20 (36-56) και ακολούθως έλεγξε το ματς (36-56 το ημίχρονο). Στο 34' η Ούνικς μείωσε σε 61-69, αλλά σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες έδειξαν αντίδραση, σωστά αντανακλαστικά, αλλά και νοοτροπία νικητή, με μπροστάρη τον Πρίντεζη. Οι Πειραιώτες μέτρησαν σερί 10-0, με τον αρχηγό τους να σημειώνει 8 πόντους με 2 σερί "καυτά" τρίποντα, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +19 (68-87) στο 39'. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι "σκότωσαν" τους Ρώσους.

Ο αριθμός του αγώνα

Η εντυπωσιακή ευστοχία του Ολυμπιακού από την περιφέρεια στο πρώτο ημίχρονο. Οι Πειραιώτες μέτρησαν 7/10 σουτ (70%) στο πρώτο δεκάλεπτο και 10/15 (66.7%) στο πρώτο εικοσάλεπτο (με 3/5 από τον Μάντζαρη και 2/3 από Γκριν και Παπανικολάου), με τους "ερυθρόλευκους" να έχουν πάρει... φωτιά από την περιφέρεια.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο παρκέ, με τους Πειραιώτες να παίζουν με αυτοπεποίθηση στην επίθεση, έχοντας πάρει... φωτιά από την περιφέρεια. Ο Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το σκορ 8-15 στο 6', ο Μάντζαρης με τον ίδιο τρόπο έφερε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (10-20), με τους Πειραιώτες να "πυροβολούν" σε κάθε ευκαιρία. Ο Μιλουτίνοβ μάζευε τα επιθετικά ριμπάουντ, δίνοντας λύσεις και στην επίθεση, με τους Πρίντεζη και Γκριν να βρίσκουν και εκείνοι στόχο πίσω από τα 6.75 μέτρα. Ονειρικό δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους, όντας εντυπωσιακά εύστοχοι με 7/10 (70%) τρίποντα, έχοντας κρατήσει και στο "μηδέν" τον Λάνγκφορντ, με την πρώτη περίοδο να τους βρίσκει να προηγούνται με 13-33 στο σκορ, ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, με τον Γουότερς να ευστοχεί τόσο από την περιφέρεια, όσο και από μέση απόσταση, κάνοντας το σκορ 16-43 στο 13', με τους πρωταθλητές Ελλάδας να μετρούν 9/12 τρίποντα (75%). Οι Πειραιώτες είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους, είχαν το μομέντουμ, άρχισαν να βγάζουν και αιφνιδιασμούς στο παιχνίδι τους, με τον Λάνγκφορντ να σημειώνει τους πρώτους του πόντους στο 16' (24-45). Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/12 τόσο στα τρίποντα, όσο και στα δίποντα (75%). Οι "ερυθρόλευκοι" στη συνέχεια πλησίασαν περισσότερο κοντά στο καλάθι, με τον Γκριν να βρίσκει και πάλι στόχο από την περιφέρεια φτάνοντας τους 12 πόντους στο ματς με το 36-56 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, στο οποίο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μέτρησαν 10/15 σουτ (66.7%) πίσω από τα 6.75 μέτρα και 12 ασίστ.

Οι Πειραιώτες στην 3η περίοδο, ύστερα από ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, έριξαν την απόδοση τους επιθετικά (18-13 το σκορ στο δεκάλεπτο), βγάζοντας και κούραση. Ο Γκριν ήταν όμως εξαιρετικός, παίρνοντας εκείνος πάνω του τις προσπάθειες, εκτελώντας τόσο από μέση απόσταση, όσο και από την περιφέρεια, φτάνοντας τους 23 πόντους στο 29' (53-79), με το 54-69 να είναι το σκορ στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο η Ούνικς έκανε την δική της αντεπίθεση, βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία, ο Ολυμπιακός έκανε λάθη, με τους παίκτες του να βγάζουν και κούραση, με τον Λάνγκφορντ να ρίχνει την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (61-69) στο 34'. Στο 37' ο Πρίντεζης σημείωσε δύο σερί "καυτά" τρίποντα και ο Γκριν με τον Πρίντεζη ακολούθως τέλειωσαν τις φάσεις στον αιφνιδιασμό, με τους Πειραιώτες να εκτοξεύουν την διαφορά στο +19 (68-87) στο 39' "σκοτώντας" τους Ρώσους. Στο τέλος οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν στην νίκη με σκορ 75-90.

Τα δεκάλεπτα: 13-33, 36-56, 54-69, 75-90

ΟΥΝΙΚΣ: Τζόσον 2, Αντίποφ 19(4), Κλαρκ, Λάνγκφορντ 25 (3), Στολ 3 (1), Παραχούτσκι 14, Μπάνιτς 4, Βορόνοφ 2, Πάνιν 2, Καϊμακόγλου 4, Ουίλιαμς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν 25 (3), Μπιρτς 4 (6 ρ.), Παπαπέτρου, Ουότερς 5 (1), Αγραβάνης 6 (2), Μιλουτίνοφ 11 (7 ρ., 2 κοψ.), Πρίντεζης 20 (3 τρ., 4 ρ., 4 ασ.), Παπανικολάου 10 (2 τρ., 4 ασ.), Μάντζαρης 9 (3 τρ., 6 ασ.), Αθηναίου

Πηγή: Sport24.gr