Ονειρεμένοι Bucks, ηγέτης Γιάννης

TORONTO, CANADA - APRIL 18: Giannis Antetokounmpo #34 of the Milwaukee Bucks speaks to the media after Game Two of the Eastern Conference Quarterfinals of the 2017 NBA Playoffs on April 18, 2017 at the Air Canada Centre in Toronto, Ontario, Canada. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2017 NBAE (Photo by Ron Turenne/NBAE via Getty Images)
Ron Turenne via Getty Images

O Dwane Casey προειδοποίησε τους παίκτες του μία μέρα πριν πάνε στο Milwaukee: “Το παιχνίδι δεν θα είναι πικ νικ. Εάν νομίζει κανείς κάτι τέτοιο, τότε βρίσκεται σε λάθος πάρτι. Θα είναι μάχη, πόλεμος”. Προφανώς μιλούσε σε τοίχο. Η μόνη ομάδα που μπήκε έτοιμη για “πόλεμο” στο BMO Harris Bradley Center ήταν οι Bucks, οι οποίοι προηγήθηκαν με 32 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και διέλυσαν τους Raptors 104-77, κάνοντας με εμφατικό τρόπο το 2-1 στη σειρά.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε από πολύ νωρίς σε περίπατο για τα “ελάφια”. Οι παίκτες του Jason Kidd μπήκαν στο γήπεδο βγάζοντας απαράμιλλη ενέργεια και πάθος στο παρκέ, σαν να ήθελαν να δείξουν στους Καναδούς ποιοι είναι το αφεντικό στο “σπίτι” τους. Μετά λοιπόν τα πρώτα 5-6 λεπτά έκαναν ένα επιμέρους 19-4 και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο με προβάδισμα 20 πόντων (32-12)! Δεν σταμάτησαν εκεί. Οι Bucks προηγήθηκαν με 48-17 στο 18' και με 57-25 στο 22', ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με διαφορά 27 πόντων (57-30). Δεν απειλήθηκαν ποτέ...

Μέχρι το +34 η διαφορά, ηγετική μορφή ο Γιάννης

Το Milwaukee ήταν τόσο ανώτερο στο πρώτο ημίχρονο, που είχε 23/41 σουτ (6/11 τρίποντα), 10 ριμπάουντ παραπάνω και 12 περισσότερες ασίστ από το Toronto, το οποίο από τη μεριά του έκλεισε τα πρώτα 24 λεπτά με 7/30 σουτ, 2/11 τρίποντα και αρνητικό ρεκόρ πόντων στην ιστορία της ομάδας για ένα ημίχρονο (30)! Το πάρτι των Bucks, μάλιστα, συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, αφού ξέφυγαν ακόμα και με 34 πόντους διαφορά λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου (78-44), πριν τραβήξουν το πόδι από το γκάζι στο τελευταίο δωδεκάλεπτο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδειξε εξ αρχής το δρόμο στους συμπαίκτες του, πέτυχε τους 10 από τους πρώτους 21 πόντους των Bucks και τελείωσε το ματς με 19, έχοντας ακόμα 5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/8 βολές (!), 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 3 λάθη σε 33 λεπτά. Μέχρι και την ιαχή “M-V-P” άκουσε ο Ελληνας φόργουορντ στην τρίτη περίοδο, με τη διαφορά να είναι σταθερά στα επίπεδα των 28-30 πόντων υπέρ των “ελαφιών”. Συν τοις άλλοις, ο “Greek Freak” είχε και μεγάλη βοήθεια από τους συμπαίκτες του.

Υψηλά ποσοστά οι Bucks, δεν έβαλε σουτ ο DeRozan!

Ο Khris Middleton πέτυχε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο και είχε συνολικά 20 στο ματς (και 7 ασίστ), ο Greg Monroe πρόσθεσε άλλους 16 (και 7 ριμπάουντ) ερχόμενος από τον πάγκο, ενώ ουδείς υστέρησε σε άμυνα και επίθεση, σε μία ονειρική βραδιά για το Milwaukee. Οι Bucks ολοκλήρωσαν το ματς με ποσοστό 52,7% εντός πεδιάς, 12/23 τρίποντα, 29 ασίστ και μόνο 13 λάθη, κερδίζοντας στο γήπεδο τους μόλις για δεύτερη φορά στους τελευταίους επτά αγώνες τους στα Playoffs. Και τι νίκη...

Στην αντίπερα όχθη, οι Raptors ήταν με μία λέξη ΑΠΟΚΑΡΔΙΩΤΙΚΟΙ. Πρώτος απ' όλους ο DeMar DeRozan (5ος σκόρερ της κανονικής περιόδου), που σημείωσε τους πρώτους πόντους του στο 18' με βολές και δεν πέτυχε ούτε ένα σουτ (είχε 0/8)! Ο Kyle Lowry και ο Delon Wright (13 πόντοι έκαστος) ήταν οι πρώτοι σκόρερς του Toronto, το οποίο σούταρε με 33,8% εντός πεδιάς και είχε περισσότερα λάθη (15) από ασίστ (11) σε όλο το παιχνίδι, γνωρίζοντας νομοτελειακά την 6η συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα του στην Postseason.

ΠΗΓΗ: SPORT24