Η Ρεάλ στον τελικό του Champions League

Sports24

Ο ημιτελικός της Μαδρίτης ξεκίνησε με τραυματισμό, καθώς ο αρχηγός της Μάντσεστερ Σίτι, Βενσάν Κομπανί, υπέστη τράβηγμα στον δεξιό τετρακέφαλο μετά από μία πάσα στο χώρο του κέντρου, έτσι στο 10' τον αντικατέστησε Μανουέλ Πελεγκρίνι με τον Ελιακίμ Μανγκαλά (στο κέντρο της άμυνας ο Γάλλος με τον Νικολάς Οταμέντι).

Από σέντρα του Ντανιέλ Καρβαχάλ ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 13' με κεφαλιά έχασε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα, ενώ στο 20' από πάσα του Ισπανού δεξιού μπακ άνοιξε το σκορ για την Ρεάλ στο 20'.

Ο Γκάρεθ Μπέιλ με το δεξί έκανε το γύρισμα στην κίνηση μετά την τροφοδότηση από τον Καρβαχάλ, η μπάλα άλλαξε πορεία βρίσκοντας στο πόδι του Φερνάντο και αφού χτύπησε στο δοκάρι του Τζο Χαρτ κατέληξε στα δίχτυα του για το 1-0, αποκλείοντας το ενδεχόμενο παράτασης (αυτογκόλ του Βραζιλιάνου).

Στα πρώτα λεπτά η Σίτι είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά ο τραυματισμός του Κομπανί την αποδιοργάνωσε, δημιούργησε πρόβλημα στην ψυχολογία των παικτών της, έτσι αυτοί κατάφεραν να απειλήσουν πρώτη φορά στο 44'. Ήταν το σουτ του Φερναντίνιο από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να χτυπά στην ρίζα του δεξιού δοκαριού του Κέιλορ Νάβας να περνά άουτ.

Στο 52' ο Λούκα Μόντριτς βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Χαρτ, δυσκολεύτηκε να πιστέψει πως δεν είναι οφ-σάιντ, έκανε το πλασέ και ο Άγγλος τερματοφύλακας σπουδαία επέμβαση σε κόρνερ, ενώ στο 55' μπλόκαρε από την κεφαλιά του Ρονάλντο (ξανά σε σέντρα του Καρβαχάλ), όπως και στο 59' το σουτ του Πορτογάλου.

Λίγο έλειψε να σκοράρει στο 64' ο Γκάρεθ Μπέιλ μετά από κόρνερ του Κρόος, αλλά η μπάλα μετά την κεφαλιά του χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του, ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν οφ-σάιντ από την πάσα του Πέπε, έτσι... κάρφωσε στην μπασκέτα της Σίτι!

Ο Πελεγκρίνι πέρασε στο ματς τον Στέρλινγκ αντί του Γιαγιά Τουρέ και τον Ιχεανάτσο αντί του Χεσούς Νάβας, δεν μπόρεσε όμως η αγγλική ομάδα να απειλήσει μέχρι το 89ο λεπτό, όταν το σουτ του Σέρχιο Αγκουέρο έξω από την περιοχή πέρασε άουτ (λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι).

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς, Κρόος, Ίσκο (67' Χάμες Ροντρίγκες), Μπέιλ, Χεσέ Ροντρίγκεθ (58' Λούκας Βάθκεθ), Κριστιάνο Ρονάλντο.

ΜΑΝ. ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σανιά, Κομπανί (10' Μανγκαλά), Οταμέντι, Κλισί, Φερνάντο, Φερναντίνιο, Γιαγιά Τουρέ (61' Στέρλινγκ), Χεσούς Νάβας (69' Ιχεανάτσο), Ντε Μπράινε, Αγκουέρο.