Υπόθεση τεσσάρων λεπτών, 4-1 η Εθνική το Γιβραλτάρ

sport24.gr

Με τρία γκολ στο τελευταίο τετράλεπτο (!) του πρώτου μέρους, η Εθνική μας νίκησε 4-1 το Γιβραλτάρ στο Αλγκάρβε και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Μουντιάλ. Πανέμορφο το τέρμα του Μήτρογλου.

Πρώτο μέλημα ήταν να μην υπάρξει γκέλα τύπου... Νησιά Φερόε όπως στα προκριματικά του Euro της Γαλλίας. Αυτό συνέβη και μάλιστα με εύκολο τρόπο, αφού όλα είχαν τελειώσει στο πρώτο ημίχρονο. Η Εθνική μας κατάφερε να δικαιολογήσει τον τίτλο του φαβορί στο "Estadio Algarve" και να νικήσει 4-1 το Γιβραλτάρ, ξεκινώντας νικηφόρα τις υποχρεώσεις στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ένα τρομερό φινάλε στο α' μέρος, όταν άρχισαν να υπάρχουν σύννεφα ανησυχίας πάνω από τα κεφάλια των διεθνών μας, έφτανε και περίσσευε για να έρθει το τρίποντο. Το γκολ του Μήτρογλου στο 10' άνοιξε το σκορ για την γαλανόλευκη, ισοφάρισε στο 26' ο Γουόκερ, για να γίνει το 2-1 με αυτογκόλ του Βάισμαν στο 44'. Ο Φορτούνης και ο Τοροσίδης πέτυχαν τα άλλα δυο τέρματα της γαλανόλευκης.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος με τον Μιχαελ Σκίμπε στον πάγκο (προηγήθηκαν οι φιλικές νίκες με Αυστραλία και Ολλανδία), κοιτάζοντας πλέον το ματς με την Κύπρο στο Φάληρο τον Οκτώβριο και αυτό που έπεται με την Εσθονία στο Τάλιν. Η αρχή έγινε, όμως ήταν το πιο εύκολο ματς για την Εθνική, που πάντως έδειξε αμυντικές επιπολαιότητες που θα πρέπει να διορθώσει.

Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: "Estadio Algarve"

Διαιτητής: Γιάκομπ Κέχλετ

Βοηθοί: Λαρς Ριξ, Χέινε Σόρενσεν

ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ (Γουντ): Πέρες, Γουάισμαν, Ρόι Τσιπολίνα, Ράιαν Κασκιάρο, Τζόσεφ Τσιπολίνα, Γκαρσία, Γουόκερ, Μπόζιο (71' Κάιλ Κασκιάρο), Ερνάντες, Κουμπς (85' Γιόμε), Λι Κασκιάρο.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκίμπε): Καρνέζης, Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Σάμαρης, Μανιάτης (71' Τζιόλης), Μάνταλος (62' Γιαννιώτας), Φορτούνης, Μπακασέτας, Μήτρογλου (73' Βέλλιος).

Γκολ: 26' Γουόκερ - 10' Μήτρογλου, 44' αυτ. Βάισμαν, 45' Φορτούνης, 45'+2' Τοροσίδης.

Κάρτες: 32' Μήτρογλου, 34' Μπόζιο,

Το "καθάρισε" στο φινάλε του πρώτου μέρους

Με σύστημα 4-2-3-1 παρέταξε την Εθνική μας ο Μίχαελ Σκίμπε, όπως ακριβώς και στο φιλικό με την Ολλανδία. Στο τέρμα ο Καρνέζης, οι Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς και Τζαβέλλας στην τετράδα της άμυνας, οι Σάμαρης και Μανιάτης στα χαφ, με τους Μπακασέτα, Μάνταλο και Φορτούνη στην τριπλέτα της μεσαίας γραμμής και τον Μήτρογλου ως προωθημένο.

Στον αντίποδα, ο Τζέφρεϊ Γουντ κατεβασε το Γιβραλταρ με 5-3-1-1 και η 11άδα απαρτιζόταν από τους Πέρες, Γουάισμαν, Ρόι Τσιπολίνα, Ράιαν Κασκιάρο, Τζόσεφ Τσιπολίνα, Γκαρσία, Γουόκερ, Μπόζιο, Ερνάντες, Κουμπς, Λι Κασκιάρο. Πρώτο του μέλημα ήταν η "θωράκιση" των μετόπισθεν, προκειμένου να κρατήσει όσο μπορούσε τους διεθνείς μας μακριά από την εστία του Πέρες.

Η γαλανόλευκη μπήκε από την αρχή του αγώνα δυνατά στο ματς και προτού πάρει κεφάλι στο σκορ, είχε φροντίσει να... προειδοποιήσει εις διπλούν με τους "Ενωσίτες" Μπακασέτα (4') και Μάνταλο (9'), τα σουτ των οποίων δεν βρήκαν στόχο. Όχι όμως και αυτό του Μήτρογλου (10') με υπέροχο σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία. Γκολ κλάσης από τον φορ της Μπενφίκα. Αυτό ήταν το 11ο γκολ του Κώστα Μήτρογλου με την φανέλα της Εθνική Ελλάδας.

Οι διεθνείς μας συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, να βρίσκονται συνεχώς στην επίθεση, όμως το δεύτερο γκολ δεν ερχόταν. Αντίθετα, η Εθνική μας ήταν αυτή που το δέχτηκε στο 26' και αφού πρώτα ένα λεπτό πριν ο Μανωλάς πρόλαβε να σώσει την επιπολαιότητα του Σάμαρη. Το τέρμα που δέχτηκε η γαλανόλευκη ήταν εξαιρετικής ομορφιάς, όταν ο Γουόκερ ντρίμπλαρε εξαιρετικά τον Τζαβέλλα, σούταρε με το αριστερό μέσα από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Καρνέζη.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι παίκτες του Σκίμπε έκαναν μπόλικα λάθη, κακές σέντρες και μόνο η ψυχραιμία δεν διέκρινε το παιχνίδι τους. Μέχρι να φέρει τη... λύση ο Βάισμαν (44'), ο οποίος άθελά του έστειλε τη μπάλα με το πόδι στα δίχτυα της ομάδας του έπειτα από χαμηλή σέντρα του Τοροσίδη. Στο επόμενο λεπτό, ο Μήτρογλου βρήκε εξαιρετικά τον Φορτούνη, αυτός πέρασε τον Πέρες και πλάσαρε σε άδειο τέρμα, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μήτρογλου πάσαρε στον Τόρο, εκείνος σούταρε από πλάγια θέση και έκανε το 4-1. Όλα πλέον είχαν τελειώσει...

Η φάση του αγώνα

Το αυτογκόλ του Βάισμαν στο 44' ήταν το σημείο-κλειδί στο ματς. Το ημίχρονο όδευε για 1-1, κάτι που σήμαινε επιπρόσθετο άγχος για τους διεθνείς μας και όχι μόνο η Εθνική πήρε το προβάδισμα στο σκορ, αλλά έβαλε άλλα δυο τέρματα ως το ημίχρονο.

Ο διαιτητής

Σωστά έδωσε κίτρινη κάρτα στο πέσιμο του Μήτρογλου στο πρώτο μέρος και γενικότερα προσπάθησε να είναι κοντά στις φάσεις και να σφυρίζει ό,τι βλέπει. Ένα λάθος οφσάιντ στον Φορτούνη στο πρώτο ημίχρονο βαραίνει κυρίως τον βοηθό του. Δεν επηρέασε η διαιτησία την εξέλιξη του αγώνα.

Ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης

Ο Κώστας Μήτρογλου πέτυχε ένα πανέμορφο τέρμα, με το οποίο άνοιξε το σκορ η Εθνική μας, ενώ έφτιαξε το τρίτο του Φορτούνη και συμμετείχε και στο τέταρτο με τον Τοροσίδη. Είχε όρεξη, έψαξε και άλλα γκολ, έδωσε συνέχεια στην καλή εμφάνιση με την Ολλανδία. Βαρόμετρο για την γαλανόλευκη ο φορ της Μπενφίκα.

Μας άρεσε

Το φινάλε του πρώτου μέρους ήταν όλα τα λεφτά. Τρία γκολ σε... τέσσερα λεπτά δεν είχαμε ξαναδεί από την Εθνική ομάδα, που τελείωσε το ματς από το α' 45λεπτο. Η παραγωγικότητα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν κάτι που το είχαμε ανάγκη.

Δεν μας άρεσε

Η άμυνά μας δεν τα πήγε καλά. Πέραν του ότι δεχτήκαμε γκολ από το Γιβραλτάρ, το οποίο δεν συνηθίζει να σκοράρει ούτε με αίτηση, θα μπορούσε να παραβιαστεί η εστία μας και σε άλλες περιπτώσεις. Με καλύτερες ομάδες θα το είχαμε πληρώσει και θα πρέπει να το προσέξει ο Σκίμπε.

Πηγή: sport24.gr