Με Έντερ στους "16" η Ιταλία, 1-0 την Σουηδία

sport24

Η Ιταλία με γκολ του Έντερ στο 88' νίκησε 1-0 την Σουηδία στην Τουλούζ και προκρίθηκε στους "16" του Euro 2016. Στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκαν Ντουρμάζ και Μπεργκ.

Με γκολ εντός Βραζιλιάνου, του Έντερ που αγωνίζεται στην Ίντερ, η Ιταλία νίκησε με 1-0 την Σουηδία στην Τουλούζ και προκρίθηκε στους "16" του Euro 2016, έτσι έγινε η δεύτερη ομάδα που τα καταφέρνει μετά την Γαλλία.

Δεν ήταν καλό ματς γενικά, είχε λιγοστές καλές φάσεις, η Σουηδία είχε την κατοχή, αλλά η Ιταλία ξέρει πως να μην δέχεται γκολ και τελικά με λυτρωτή τον Έντερ στο 88' έκανε το "δύο στα δύο".

Ο Μάρκους Μπεργκ μετά την κακή του εμφάνιση στην πρεμιέρα έχασε την θέση του στην 11άδα από τον Γιον Γκουιντέτι, ο οποίος πάντως σήμερα ξεχώρισε για τους... τσαμπουκάδες του με τους Ιταλούς αμυντικούς.

Ο άσος του Παναθηναϊκού αγωνίστηκε στα τελευταία λεπτά, όπως και ο Τζίμι Ντουρμάζ του Ολυμπιακού, ενώ τώρα η Σουηδία έχει έναν βαθμό και θα τα δώσει όλα για τη νίκη με το Βέλγιο στην τελευταία αγωνιστική.

Εντυπωσιακό στοιχείο είναι πως η Σουηδία δεν είχε ούτε μία τελική προσπάθεια στον στόχο. Το ίδιο έγινε και στην πρεμιέρα με την Ιρλανδία, όπου σκόραρε με αυτογκόλ. Είναι η πρώτη από το 1980 που σε δύο σερί ματς Euro δεν έχει ούτε μία τελική προσπάθεια στον στόχο.

Ιταλία - Σουηδία 1-0

Σκόρερ: 88' Έντερ

Γήπεδο: "Stadium de Toulouse", Τουλούζ

Διαιτητής: Βίκτορ Κάσαϊ (Ουγγαρία)

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε απείλησε για πρώτη φορά στο 48', με τον Γκρατσιάνο Πελέ να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και να αστοχεί, ενώ η Ιταλία ανέβασε την απόδοσή της, έκανε κάποιες καλές αντεπιθέσεις από τα πλάγια, αλλά πάντα το μυαλό ήταν στην άμυνα.

Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς στο 72' αστόχησε εξ επαφής, αλλά ήταν οφ-σάιντ και δεν μετρούσε το γκολ, ενώ στο 79' ο Τζίμι Ντουρμάζ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, με τον άσο του Ολυμπιακού ένα λεπτό αργότερα να χάνει ευκαιρία (άστοχο αριστερό πλασέ).

Η μεγάλη ευκαιρία του ματς ήρθε στο 82' για την Ιταλία, με την κοντινή κεφαλιά του Παρόλο να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι του Ίσακσον, έπειτα από την σέντρα του Τζακερίνι.

Η Ιταλία όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη με γκολ... βραζιλιάνο. Ο μεγαλύτερος "μαχητής" του τουρνουά, ο Έντερ της Ίντερ, άνοιξε το σκορ στο 88' με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και πλασέ, έπειτα από πάσα του Σιμόνε Τζάτζα με "τακουνάκι".

ΙΤΑΛΙΑ (3-5-2): Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Ντε Ρόσι (74' Τιάγκο Μότα), Παρόλο, Τζακερίνι, Καντρέβα, Φλορέντσι (85' Στουράρο), Έντερ, Γκρατσιάνο Πελέ (60' Τζάτζα).

ΣΟΥΗΔΙΑ: Ίσακσον, Έρικ Γιόχανσον, Λίντελεφ, Γκράνκβιστ, Μάρτιν Όλσον, Έκνταλ (79' Λεβίτσκι), Σέλστρεμ, Σεμπάστιαν Λάρσον, Φόσμπεργκ (79' Ντουρμάζ), Γκουιντέτι (85' Μπεργκ), Ιμπραχίμοβιτς.

Πηγή: sport24