Τσεχία - Κροατία 2-2

contra

Η Κροατία κυριάρχησε για 75 λεπτά, προηγήθηκε με 2-0 αλλά η Τσεχία βρήκε το σθένος να αντεπιθετεί και να ισοφαρίσει σε 2-2. Στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Νέσιντ ισοφάρισαν οι Τσέχοι.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Κροατία δεν άφησε τίποτα να πέσει κάτω κατά το πρώτο ημίχρονο καθώς η κυραρχία της ήταν σχεδόν ολοκληρωτική. Θα έλεγε κανείς μάλιστα ότι οι Τσέχοι θα πρέπει να αισθάνονταν και τυχεροί πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μόνο μ' ένα γκολ στην πλάτη.

Η μεσαία γραμμή των Κροατών δούλεψε εξαιρετικά και εξασφάλισε μεγάλα ποσοστά κατοχής μπάλας (πάνω από 60%) κόντρα σε μία Τσεχία που αναγκαζόταν συνεχώς να βρίσκεται πίσω από τη σέντρα αμυνόμενη μαζικά.

Μετά από δύο προειδοποιητικές βολές του Ράκιτιτς, που πατούσε συχνά την αντίπαλη περιοχή, έφτασε η ώρα που ο Πέρισιτς μάτωσε τα δίχτυα σε μία φάση ενδεικτική της εικόνας του πρώτου μέρους. Ο Πλάσιλ έχασε εύκολα την μπάλα στο κέντρο, ο Πέρισιτς είχε πολύ χώρο μπροστά του, προχώρησε και σκόραρε με το αριστερό.

Οι Τσέχοι ανέβηκαν περισσότερο στο γήπεδο κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου σε μία προσπάθεια να βρουν χώρους και ευκαιρίες αλλά ήταν και πάλι ευάλωτοι στα μετόπισθεν. Ενα ακόμη λάθος στο 59' έδωσε τη δυνατότητα στον Μπρόζοβιτς να δώσει ασίστ στον Ράκιτιτς ο οποίος σκόραρε με εξαιρετικό πλασέ.

Μετά το 2-0 ο Μόντριτς, που αισθάνθηκε κάποιες ενοχλήσεις, αποχώρησε από τη μάχη και η Τσεχία εντόπισε τον τρόπο να απειλήσει. Η μείωση του σκορ από τον Σκόντα στο 76' μετά από σέντρα-διαβήτη του Ροζίτσκι έδωσε νέο ενδιαφέρον όπως φυσικά και η προσωρινή διακοπή στο 87' λόγω ρήψης καπνογόνων. Στο νέο αυτό πλαίσιο του ματς, οι Κροάτες έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους, ο Βίντα έκανε καθαρό χέρι μέσα στην περιοχή και έδωσε στον Νέσιντ το δικαίωμα να γράψει το 2-2 από την άσπρη βούλα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΤΟ ΓΡΑΦΗΜΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οσο αγωνίστηκε, ο Λούκα Μόντριτς ήταν ο αδιαμφισβήτητος κυρίαρχος στο χώρο του κέντρου. Τελείωσε τον αγώνα ο αθεόφοβος με 87% ακρίβεια στις πάσες κάτι που σημαίνει ότι λάθεψε ελάχιστες φορές στις μεταβιβάσεις του. Για την ακρίβεια μόλις πέντε. Μ' αυτόν στο σχήμα της η Κροατία δείχνει ικανή για μεγάλα πράγματα έστω και αν ισοφαρίστηκε στο τέλος.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Τσεχία: Τσεχ, Καντεράμπεκ, Χούμπνικ, Σίβοκ, Λιμπερσκί, Πλάζιλ (85' Νέσιντ), Σκαλάκ, Κρεΐτσι, Ροζίτσκι, Νταρίντα, Λάφατα (67' Σκόντα).

Κροατία: Σούμπασιτς, Σρνα, Τσόρλουκα, Βίντα, Στρίνιτς (96' Βισάλικο), Μπάντελ, Μόντριτς (62' Κόβασιτς), Ράκιτιτς (95' Σίλντενφελντ), Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Μάντζουκιτς.

Πηγή: contra.gr