Καλός ο Giannis, νέα νίκη οι Μπακς

Contra

Ακόμη μια νίκη για τους Μπακς, ακόμη μια καλή και... γεμάτη εμφάνιση από τον "Greek Freak". Το Μιλγουόκι ξόρκισε τον κακό του δαίμονα που ακούει στο όνομα Πέλικανς, επιβλήθηκε με 103-92 και κατάφερε έτσι να πάρει τη δεύτερη νίκη του σε 19 ματς κόντρα στην ομάδα της Νέας Ορλεάνης.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έπαιξε 37 λεπτά και ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους (6/15 σουτ, 6/10 βολές), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 μπλοκ, αποδεικνύοντας τη χρησιμότητά του ακόμη και στις βραδιές που δεν κάνει υπερβάσεις. Πολύ καλή παρουσία και από τον Κρις Μίντλετον, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους με 9/12 δίποντα και 1/1 βολή, ενώ είχε 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 41 λεπτά. Κορυφαίος για τους Πέλικανς ήταν ο Άντονι Ντέιβις με 29 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 34 λεπτά.

Στο ρελαντί οι Γουόριορς

Από τις υπόλοιπες αναμετρήσεις ξεχώρισε η νέα νίκη των Γουόριορς, αυτή τη φορά κόντρα στους Σανς με 123-116.Ο Στέφ Κάρι με ποσοστό που άγγιξε το 50% στα τρίποντα (7/16) πέτυχε 35 πόντους σε 35 λεπτά συμμετοχής, ενώ είχε ακόμη 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ, οδηγώντας έτσι την ομάδα του σε νέα επικράτηση. Ο Άλεξ Λεν ηγήθηκε των Σανς με 26 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως ένα ξέσπασμα των Σανς στην 3η περίοδο τους έφερε μπροστά στο σκορ, απειλώντας το Γκόλντεν Στέιτ με ήττα μπροστά στο κοινό του, κάτι που αποφεύχθηκε ωστόσο στο τελευταίο 12λεπτο.