Η Ιρλανδία απέκλεισε τους Τούρκους

sport24.gr

Με γκολ του Μπρέιντι στο 84' η Ιρλανδία νίκησε με 1-0 την Ιταλία και προκρίθηκε στους "16" του Euro ως μία από τις καλύτερες τρίτες, αφήνοντας εκτός τους Τούρκους.

Γήπεδο: "Stade Pierre Mauroy", Λιλ

Διαιτητής: Οβίντιου Χατσεγκάν (Ρουμανία)

Η Ιρλανδία ήθελε μόνο νίκη και μπήκε στο ματς δυναμικά, δηλαδή ρίχνοντας πολύ "ξύλο" στους Ιταλούς, με τον Ρουμάνο διαιτητή να χαρίζεται στους Βρετανούς.

Στο 9ο λεπτό το σουτ του Χέντρικ πέρασε άουτ, χιλιοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σαλβατόρε Σίριγκου, ο οποίος στο 2'1 έκανε εξαιρετική επέμβαση στην κεφαλιά του Μέρφι. Αυτές ήταν και οι μόνες καλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο.

Η πρώτη σπουδαία ευκαιρία για την Ιταλία ήρθε στο 53', όταν ο Ματία Ντε Σίλιο έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Σιμόνε Τζάτζα έπιασε το δυνατό σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να περνά οριακά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Λορέντζο Ινσίνιε είχε δοκάρι στο 77' και τελικά η Ιταλία γνώρισε την πρώτη της ήττα στην διοργάνωση, καθώς η Ιρλανδία λυτρώθηκε στο 85' με κεφαλιά του Μπρέιντι, πρόλαβε την έξοδο του Σίριγκου στην σέντρα του Χούλαχαν και έστειλε την Ιρλανδία στους "16".

ΙΤΑΛΙΑ (3-5-2): Σίριγκου, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Ογκμπόνα, Τιάγκο Μότα, Στουράρο, Φλορέντσι, Μπερναρντέσκι, Ντε Σίλιο, Τζάτζα, Ιμόμπιλε.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Ράντολφ, Κόουλμαν, Ντάφι, Κέοχ, Γουόρντ, ΜακΚλιν, ΜακΚάρθι, Χέντρικ, Μπρέιντι, Μέρφι, Λονγκ.

Πηγή: sport24.gr