Νίκησε ο Ολυμπιακός, στον τελικό η ΑΕΚ!

eurokinissi

Η ομορφιά του ποδοσφαίρου σε όλο το μεγαλείο της! Για 80 περίπου λεπτά ΑΕΚ και Ολυμπιακός συμμετείχαν σε ένα κάκιστο ποιοτικά ματς με λίγες φάσεις και "καθαρές" ευκαιρίες και αντίθετα με πολλά (και δυναμικά) φάουλ και λάθη εκατέρωθεν όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς "πήρε φωτιά" κρατώντας καθηλωμένους 50.000 θεατές στις εξέδρες του Ολυμπιακού Σταδίου και εκατομμύρια στους τηλεοπτικούς τους δέκτες.

Ο Μάνταλος έκανε παιδαριώδες λάθος "πουλώντας" τη μπάλα προσπαθώντας να τη δώσει στον Γιόχανσον, ο Καρντόσο το εκμεταλλεύτηκε βγάζοντας πανέξυπνη κάθετη πάσα-ασίστ στον Ρομαό και ο μέσος από το Τόνγκο μπήκε με φόρα στη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Ανέστη για το 1-0.

Η συνέχεια; Αίμα και άμμος! Οι Πειραιώτες ανέβηκαν στα ουράνια από πλευράς ψυχολογίας έχοντας μόνο ένα γκολ να κυνηγήσουν στο τέλος, οι Ενωσίτες ένιωσαν τα πόδια τους να γίνονται βαρίδια νιώθωντας απειλή την ώρα που η πρόκριση φαινόταν να βρίσκεται στο τσεπάκι τους και τα τελευταία λεπτά αποδείχτηκαν ακατάλληλα για καρδιακούς.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Πατίτο (62' Γαλανόπουλος), Χριστοδουλόπουλος (78' Αλμέιδα), Μάνταλος (91' Βάργκας), Αραούχο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Ντα Κόστα, Ντα Λα Μπέγια, Ρομαό, Καμπιάσο (61' Ανδρούτσος), Μάρτινς, Φορτούνης, Μάριν (83' Ελιουνούσι), Ανσαριφάρντ (58' Καρντόσο).

Πηγή: Contra.gr