Είναι και ο Πουλίδο εδώ! Ολυμπιακός - Ξάνθη 1-0

contra

Χάρη σε ένα γκολ του Άλαν Πουλίδο στο 74ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση της "μαχητικής" Ξάνθης στο "Καραϊσκάκης" και πήρε τη νίκη με 1-0.

Η εικόνα του αγώνα

Με δύο αλλαγές παρέταξε την ομάδα του ο Μάρκο Σίλβα απέναντι στην Ξάνθη, δίνοντας φανέλα βασικού στους Πουλίδο και Ζντιέλαρ που είχαν αφήσει τις καλύτερες των εντυπώσεων στο ματς Κυπέλλου με τα Χανιά (6-0). Αντίθετα, ο Ράζβαν Λουτσέσκου δεν είχε περιθώρια για πειραματισμούς, κατεβάζοντας ό,τι καλύτερο διέθετε στο οπλοστάσιό του, στο χορτάρι του "Καραϊσκάκης".

Η Ξάνθη μπήκε δυναμικά και δεν κλείστηκε στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Μόλις στο 7' μάλιστα ο Ντιμιτρόφ απείλησε τον Ρομπέρτο, αναγκάζοντας τον να διώξει σε κόρνερ το σουτ που επιχείρησε. Ο Ολυμπιακός αν και είχε την κατοχή της μπάλας, δυσκολευόταν αρκετά να βρει διαδρόμους απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα της Ξάνθης. Η πρώτη καλή στιγμή των "ερυθρόλευκων" σημειώθηκε στο 28' με τον Ντουρμάζ να πιάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα λίγα μέτρα άουτ. Το 0-0 δεν άλλαξε στο πρώτο μέρος κι έτσι ο Σίλβα προσπάθησε να κάνει ακόμη πιο επιθετική την ομάδα του στην επανάληψη.

Ο Πουλίδο στο 49' έφτασε κοντά στο γκολ, όμως ο Τσέναμο του είπε "όχι", ενώ ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά αργότερα έχασε και πάλι σπουδαία ευκαιρία για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 66ο λεπτό. Ο Ορφανίδης πήρε την μπάλα από τον Ντιμιτρόφ, έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Σολτάνι πλάσαρε με το δεξί, αλλά βρήκε το αριστερό δοκάρι του Ρομπέρτο. Ένα λεπτό αργότερα, από μια γκάφα του Τσέναμο λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ ο Ιντέγε, όμως ο κίπερ της Ξάνθης πρόλαβε και διόρθωσε.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και στο 70' ο Τσέναμο κράτησε όρθια την ομάδα του σε δυνατό σουτ του Φορτούνη. Τελικά το γκολ για τους "ερυθρόλευκους" ήρθε στο 74ο λεπτό. Ο Ελαμπντελαουί βρήκε υπέροχα τον Φορτούνη, αυτός μπήκε στην περιοχή και προτίμησε να πασάρει στον Πουλίδο αντί να κάνει το σουτ, με τον Μεξικανό φορ να σκοράρει με το αριστερό και να ανοίγει λογαριασμό στο πρωτάθλημα με την ερυθρόλευκη φανέλα. Μετά το γκολ των γηπεδούχων ο ρυθμός έπεσε, με τους παίκτες του Σίλβα να κρατούν εύκολα το υπέρ τους αποτέλεσμα. Στο 90' ο Πουλίδο και πάλι έφτασε μια "ανάσα" από το 2-0, όμως ο Λισγάρας έσωσε πάνω στη γραμμή, στερώντας του το δεύτερο γκολ στο παιχνίδι.

MVP

Από τα μαλλιά άρπαξε την ευκαιρία που του έδωσε ο Μάρκο Σϊλβα, ο Άλαν Πουλίδο. Ο Μεξικανός ήταν μέσα σε πολλές φάσεις και πέτυχε και το μοναδικό γκολ του αγώνα.