Ο Παναιτωλικός νίκησε την ΑΕΚ στην τελευταία φάση του αγώνα

sport24

Μακράν την χειρότερη εμφάνιση της στον δεύτερο γύρο έκανε η ΑΕΚ στο Αγρίνιο. Χειρότερη ίσως και από την ήττα στο Περιστέρι από τον Ατρόμητο. Και ο Παναιτωλικός την τιμώρησε. Την τιμώρησε και για την κακή της αγωνιστική εικόνα και για την τεράστια χαμένη ευκαιρία με τον Μπουονανότε στο 90 λεπτό.

Οι γηπεδούχοι μ’ ένα γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, πήραν τη νίκη με 1-0. Μια νίκη που την έκτισαν πάνω στην εξαιρετική αμυντική τους λειτουργία και την σφράγισαν πάνω στην εξαιρετικά κακή αγωνιστική εικόνα της ΑΕΚ στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού.

Αποτυχημένα πειράματα, πολλά λάθη

Αν πάντως υπάρχει ένα ημίχρονο, ίσως σ’ ολόκληρο το φετινό πρωτάθλημα, που δεν θα θυμάται ποτέ κανείς, ήταν αυτό στο παιχνίδι στο Αγρίνιο. Και αυτό διότι σχεδόν σ’ όλο το ημίχρονο, τόσο ο Παναιτωλικός, όσο και η ΑΕΚ, επιδόθηκαν σ’ ένα ρεσιτάλ λανθασμένων επιλογών. Ειδικά οι φιλοξενούμενοι, δεν μπορούσαν καν να κυκλοφορήσουν την μπάλα, όταν περνούσαν την μεσαία γραμμή. Άλλωστε το πείραμα του Πογέτ να δοκίμασε τον Τζεμπούρ σε ρόλο δεξιού εξτρέμ, με τον Αραβίδη στην κορυφή, απέτυχε και πάλι. Όπως είχε αποτύχει και πριν από δυο εβδομάδες στην Τρίπολη. Ο Αλγερινός δυσκολευόταν να δώσει ταχύτητα από τα άκρα, ενώ ο Αραβίδης δυσκολευόταν να γεμίσει την αντίπαλη περιοχή. Ενώ την ίδια στιγμή, η λειτουργία της μεσαίας γραμμής της ΑΕΚ ήταν κάκιστη. Με πολλές λανθασμένες επιλογές. Γι αυτό άλλωστε ο Πογέτ φώναζε συνεχώς στον Γιόχανσον και τον Μάνταλο. Από την άλλη μεριά ο Παναιτωλικός εκμεταλλευόταν τα λάθη της ΑΕΚ για να κερδίζει κατοχές της μπάλας και φυσικά να μην κινδυνεύει. Όμως δυσκολευόταν να απειλήσει. Κυρίως διότι και οι γηπεδούχοι, έκαναν λάθος επιλογές, όταν έφταναν στην τελική πάσα. Γι αυτό και πολλές φορές δημιούργησαν προϋποθέσεις για μια επικίνδυνη επίθεση. Όμως τα έκαναν… μούσκεμα στο τέλος.

Φινάλε με δυο σούπερ ευκαιρίες

Ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο στο Αγρίνιο, ήταν επί της ουσίας ένα δίλεπτο στο φινάλε. Τότε που οι δυο ομάδες έχασαν από μια σπουδαία ευκαιρία για γκολ. Στο 42 λεπτό, ο Βάργκας έβγαλε την σέντρα, ο Τζεμπούρ κατέβασε την μπάλα την έβαλε μπροστά του, αλλά καθυστέρησε πολύ να εκτελέσει. Και όταν το έκανε, ο Κυριακίδης του είπε «όχι». Και στην αμέσως επόμενη επίθεση, ο Ουάρντα πήρε την μπάλα στην γωνιά της περιοχής, «ταλαιπώρησε» τον Γκάλο και έκανε ένα τεχνικό και όμορφο πλασέ. Όμως ο Μπαρόχα «απογειώθηκε» και έκανε εντυπωσιακή απόκρουση. Δυο εξαιρετικές ευκαιρίες, κανένα γκολ και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια

Κατοχή στην ΑΕΚ αλλά…

Προφανώς και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου στο Αγρίνιο, οι δυο προπονητές είχαν πολλά να πουν στους ποδοσφαιριστές τους. Ειδικά ο Πογέτ, ο οποίος μάλιστα έτρεξε πρώτος να μπει στα αποδυτήρια και να περιμένει τους παίκτες του για να τα… ψάλει. Και οι παρατηρήσεις του Ουρουγουανού τεχνικού έπιασαν τόπο. Τουλάχιστον ως προς την διάθεση με την οποία μπήκαν οι παίκτες της ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» έβγαλαν ενέργεια στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και προσπάθησαν να πιέσουν τον Παναιτωλικό. Ωστόσο και πάλι η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων, ήταν άψογη. Κράτησε κλειστούς όλους τους διαδρόμους. Και επί της ουσίας δεν έδωσε ευκαιρία στην ΑΕΚ να απειλήσει. Με εξαίρεση την φάση του 73’, όταν πρώτο ο Λαμπρόπουλος και μετά ο Μπουονανότε, δεν κατάφεραν να νικήσουν εξ επαφής τον Κυριακίδη. Ο Πογέτ από τον πάγκο άλλαζε πρόσωπα και όχι σύστημα και η ΑΕΚ εξακολουθούσε να μην μπορεί να βρει απαντήσεις στους αγωνιστικούς γρίφους που έβαζε ο Παναιτωλικός.

Μοιραίος ο Μπουονανότε, «τιμωρός» ο Πάουλο

Η ΑΕΚ δεν έκανε πολλές ευκαιρίες, αλλά στο 90’ ο Ντιέγκο Μπουονανότε έχασε ένα γκολ απ’ αυτά που δύσκολα χάνονται. Ο Τζεμπούρ γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι στον Αργεντινό. Εκείνος είχε μπροστά του ανοικτό ολόκληρο το τέρμα, δεν είχε μαρκάρισμα, αλλά πλάσαρε ψηλά άουτ. Και αφού η ΑΕΚ δεν πήρε γκολ από τον Αργεντινό, τελικά τιμωρήθηκε. Στην τελευταία φάση των καθυστερήσεων, μετά από κόρνερ, η άμυνα της ΑΕΚ απέτυχε να απομακρύνει, ο Πάουλο βρέθηκε «φάτσα» με το τέρμα και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

Στην συγκεκριμένη φάση του γκολ, η ΑΕΚ διαμαρτύρεται ότι ο Κλέσιο πήρε την μπάλα με το χέρι.

Η ταυτότητα του αγώνα

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Κούσας, Μουνιός, Μάκος, Μαρκόφσκι (82’ Κλέσιου), Πάουλο, Φερέιρα (71’ Βασιλούδης), Ρουμπουλάκου, Μύγας, Χαντακιάς, Ουάρντα (90’ Βασιλείου)

ΑΕΚ (Πογέτ): Μπαρόχα, Ντίντακ, Λαμπρόπουλος, Άρθο, Γκάλο, Σιμόες, Γιόχανσον (62’ Κορδέρο), Μάνταλος, Τζεμπούρ, Βάργκας(61’ Μπουονανότε), Αραβίδης (76’ Πέκχαρτ)

Γήπεδο: Παναιτωλικού

Διαιτητής: Δελφάκης (Αρκαδίας)

Βοηθοί: Πετρόπουλος, Φραγκιαδάκης

Γκολ: 94' Παουλο Μάρκος

Κάρτες: 14΄Φερέιρα, 14’ Βάργκας, 45’ Μάκος, 57’ Μάνταλος, 84’ Ντίντακ

Η φάση του αγώνα

Το γκολ του Μάρκος Πάουλο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, είναι η φάση που έκρινε το ματς. Αφενός διότι ήταν αυτή που έδωσε τη νίκη στο Παναιτωλικό. Και αφετέρου λόγω της εξαιρετικά κακής αντίδρασης της αμυντικής λειτουργίας της ΑΕΚ στην τελευταία φάση του ματς.

Ο διαιτητής

Ο Δελφάκης είχε να διαχειριστεί μόνο μια δύσκολη φάση και αυτή ήταν στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Τζεμπούρ έκανε ένα κοντρόλ στην περιοχή και υπήρχαν διαμαρτυρίες πως ο Αλγερινός χρησιμοποίησε το χέρι του. Κάτι που δεν φαίνεται ξεκάθαρα. Σωστά ακυρώθηκε το γκολ του Τζεμπούρ ως οφσαίντ στο δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο δικαίως οι παίκτες της ΑΕΚ «φωνάζουν» για κάρτες που δεν δόθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης

Ματς που κρίθηκε επί της ουσίας από τους… τερματοφύλακες ήταν αυτό στο Αγρίνιο. Γι αυτό και ο πολυτιμότερος παίκτης, δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τερματοφύλακα. Μπορεί ο Μπαρόχα να έκανε μια εντυπωσιακή απόκρουση στο 43’ αλλά ο… τίτλος θα πάει στον Δημήτρη Κυριακίδη, που είπε «όχι» στον Τζεμπούρ στο πρώτο ημίχρονο και επίσης «όχι» σε Λαμπρόπουλο και Μπουονανότε σε διπλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο.

Μας άρεσε

Η προσήλωση του Παναιτωλικού στην αμυντική του λειτουργία, ήταν υποδειγματική από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Έπαιξε σφικτά, έκλεισε όλους τους διαδρόμους και είχε εξαιρετική αλληλοκάλυψη. Δεν άφησε κανέναν κενό στους παίκτες της ΑΕΚ να κυκλοφορήσουν την μπάλα και ουσιαστικά κατέστρεψε όλα τα αγωνιστικά πλάνα του Πογέτ

Δεν μας άρεσε

Το πείραμα του Πογέτ με τον Τζεμπούρ στα άκρα και σ’ έναν ρόλο περίπου… εξτρέμ, αποδείχθηκε μια ατυχής έμπνευση. Ο Αλγερινός επιθετικός, παρόλο που ήταν κεφάτο και με διάθεση, δυσκολεύτηκε πολύ να βοηθήσει επιθετικά ξεκινώντας από τα άκρα. Ενώ επίσης, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, δεν μπορούσε να δώσει και βοήθειες στον Γκάλο στην άμυνα.

Πηγή: Sport24