Ο Μπεργκ βρήκε δίχτυα και ο Παναθηναϊκός δραπέτευσε από το Περιστέρι

Contra

Ο Παναθηναϊκός έχει ανάγκη τον Μάρκους Μπεργκ. Και ο Μάρκους Μπεργκ τα γκολ, για να νιώσει ξανά πολύτιμος. Ο Σουηδός φορ δεν είχε σκοράρει σε ματς πρωταθλήματος από το 1-1 με τη Βέροια στις 24 Οκτωβρίου και το έκανε στο Περιστέρι στις 11 Δεκεμβρίου.

Τότε το γκολ του δεν αρκούσε για το "τρίποντο". Τώρα περίσσεψε. Αφού σ' ένα (κεκλεισμένων των θυρών) ματς που οι κλασικές ευκαιρίες χάθηκαν εκατέρωθεν στο πρώτο 20λεπτο, ήταν αυτό που χώρισε τον Παναθηναϊκό από τον Ατρόμητο. Ο Σουηδός εξιλεώθηκε για τα τετ α τετ που σπατάλησε απέναντι στον Γκορμπούνοφ και... ευλογούσε την τύχη του που στο 45' η μπάλα επέστρεψε στα πόδια του και σε κενό τέρμα την έστειλε στα δίχτυα.

Το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου ευνόησε τα σχέδια του Ουζουνίδη, ο οποίος δεν πήρε ρίσκα στο δεύτερο μισό. Κράτησε Ζέκα και Λουντ πίσω από τη σέντρα και άφησε Ιμπάρμπο, Βιγιαφάνιες και Εμποκού να τρέχουν καλύπτοντας πολλά μέτρα είτε με την μπάλα είτε χωρίς αυτήν, ενώ αργότερα έβαλε και τον Ρέις στα χαφ για να θωρακίσει τα μετόπισθεν.

Ο Ατρόμητος δεν είχε τον τρόπο να επιτεθεί με την μπάλα στα πόδια και σπατάλησε όλη την κατοχή χωρίς ουσία. Μια-δυο επιθέσεις στο τελευταίο 5λεπτο δεν απέφεραν την ισοφάριση. Οι ευκαιρίες του έγιναν όταν είχε χώρους και ο Λημνιός με τον Τόνσο βρήκαν πεδίο δράσης. Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος πάντως είχε ξανά την απάντηση αποδεικνύοντας πως δικαίως κέρδισε τη θέση του ντεφορμέ Στιλ.

Η απουσία του Λε Ταλέκ, που έφυγε τραυματίας στο 15', αφαίρεσε από την ομάδα του Κορακάκη τον παίκτη-κολώνα στην επίθεση, αφού ο Δημήτρης Παπαδόπουλος, εκτός της μεγάλης ευκαιρίας στο 20', χάθηκε μεταξύ των στόπερ του "τριφυλλιού". Μαζί έχασε και η ομάδα του Περιστερίου για πρώτη φορά από το αντίστοιχο ματς με τον Ολυμπιακό.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Κοντοές, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπίτολο, Μπάγκα (74' Κεϊτά), Ούμπιδες, Μπρίτο (63' Στόιτσεφ), Τόνσο, Λημνιός, Λε Ταλέκ (15' Παπαδόπουλος)

Παναθηναϊκός: Οδ.Βλαχοδήμος, Χουχούμης, Κουτρουμπής, Μολέδο, Κουλιμπαλί, Λουντ, Ζεκα, Εμποκού (70' Μπουμάλ), Βιγιαφάνιες (90' Παν.Βλαχοδήμος), Ιμπάρμπο (80' Ρέις), Μπεργκ

ΠΗΓΗ: CONTRA