Χάνει και με Πασκουάλ ο Παναθηναϊκός

Contra

Ο Παναθηναϊκός ξόδεψε το σουτ της νίκης στο φινάλε της κανονικής διάρκειας και έστειλε με buzzer beater το ματς στη δεύτερη παράταση. Είχε 40% στο τρίποντο (12/30) και 21 ασίστ εκτός έδρας. Παρόλα αυτά έχασε 91-83 από την Εφές των 51 ριμπάουντ στην Κωνσταντινούπολη, στην πρώτη ήττα επί Τσάβι Πασκουάλ και δεύτερη του στην Ευρωλίγκα.

Οι "πράσινοι" έκαναν ένα πρώτο ημίχρονο σχεδόν ονειρικό. Ο Νικ Καλάθης έκανε δουλειές για τρεις (άμυνα, οργάνωση, σκορ) και με 7/12 σουτ πίσω από τα 6μ75 η ελληνική ομάδα είχε φτάσει να προηγηθεί 32-22 και 40-32 (19').

Χάθηκε όμως η ελληνική ομάδα στο... δρόμο προς τη νίκη. Διότι η άμυνα της Εφές, με τα νταμπλ-τιμ, κούρασε τον Καλάθη, με αποτέλεσμα το "τριφύλλι" να στερηθεί την καλή κυκλοφορία. Τα 4.5 λεπτά χωρίς πόντο μέτρησαν πολύ περισσότερο από τα πάμπολλα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, τουλάχιστον όμως Παππάς και ο Νίκολς έβαλαν τα σουτ για μην ξεφύγει η Εφές (51-48, 59-55).

Αν μάλιστα με το σκορ στο 70-70 ο Αμερικανός είχε ευστοχήσει και στο ελεύθερο που είχε στο φινάλε της κανονικής περιόδου, ο Παναθηναϊκός θα είχε γλιτώσει την παράταση. Για να μείνει δε στη διεκδίκηση της νίκης χρειάστηκε ο Ρίβερς να βάλει μακρινό λέι απ στην εκπνοή του έξτρα πενταλέπτου και να ισοφαρίσει 77-77.

Χωρίς ωστόσο αντίκρισμα, διότι η επιθετική δυστοκία και οι βεβιασμένες επιλογές άφησαν την Εφές να ξεφύγει 86-77. Οι "πράσινοι" έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια, έφτασε στο -3 (86-83) αλλά ο Φελντέιν έχασε κρίσιμο σουτ και ο Καλάθης έδωσε κακή πάσα στο ανοικτό γήπεδο, εξέλιξη που ευνόησε την Εφές και της κράτησε μπροστά μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-42, 53-53, 70-70 (κ.α), 77-77, 91-83

Εφές: Τόμας 13(3/3τρ), Χάνικατ 15(1/6τρ, 13ρ, 4ασ), Μπαλμπάι, Μπράουν 11(11ρ), Οσμάν 5(1/3τρ), Κότον 9(1/5τρ), Γκρέιντζερ 7(1), Όμιτς 2, Ερτέλ 17(2τρ, 5ασ, 5λ) Ντάνστον 12(11ρ)

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 5, Νίκολς 11(3/4τρ), Ρίβερς 15(3/8τρ), Μποχωρίδης 3(1), Φώτσης 3(1), Παππάς 13(2τρ, 3ασ), Φελντέιν 4(4ασ), Γκιστ 12(11ρ), Μπουρούσης 7(1/4τρ, 5ρ), Καλάθης 10(12ασ, 6ρ, 3κλ)

ΠΗΓΗ: Contra