Χωρίς φρένο ο ΠΑΟΚ, 0-2 την ΑΕΛ

sport24.gr

Ο ΠΑΟΚ επέβαλε πλήρως το παιχνίδι του, πήρε άνετο διπλό (0-2) απέναντι στην ΑΕΛ στο "AEL FC Arena", έφτασε στο 4Χ4 χωρίς να δεχθεί γκολ και έπιασε Πανιώνιο και Ξάνθη στη δεύτερη θέση. Ντεμπούτο Ενρικε, έπαιξε και ο Πρίγιοβτς.

Απόλυτη κυριαρχία του ΠΑΟΚ στο "AEL FC Arena", πήρε μία εύκολη νίκη με 0-2, κάνοντας και συντήρηση δυνάμεων για αρκετά λεπτά προς το τέλος του αγώνα. Ο "Δικέφαλος" είχε πολύ ορεξάτους τους μέσους του, Σάκχοφ, Κάνιας και-κυρίως-τον Τσίμιροτ και επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του στον αγωνιστικό χώρο απέναντι σε μία Λάρισα που αποδοκιμάστηκε σε αρκετά σημεία του αγώνα από τον κόσμο της.

Ήταν η πέμπτη διαδοχική εκτός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ, που συνιστά την καλύτερη αντίστοιχη επίδοσή του μετά τη σεζόν 1984/85 όταν κατέκτησε και το πρωτάθλημα! Ήταν επίσης η έβδομη νίκη του "Δικέφαλου" στα τελευταία οκτώ ματς, στα οποία έχει χάσει βαθμούς μόνο από τον ΠΑΣ Γιάννινα (εντός έδρας ήττα 0-1).

Ο Γιάννης Μυστακίδης στο 9’ με προσωπική ενέργεια (κλέψιμο της μπάλας από το "κόλλημα" Μονιάκη και Φατιόν) άνοιξε το σκορ με όμορφο πλασέ και στο 61’, ο Λέο Μάτος, με το πέμπτο φετινό γκολ του στο πρωτάθλημα μετά από καλοχτυπημένο φάουλ του Μπίσεσβαρ σφράγισε την άνετη νίκη του Δικεφάλου.

Ο Ίβιτς είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει τον Ενρίκε (ντεμπούτο) και τον Πρίγιοβιτς, χωρίς την πίεση του αποτελέσματος και είδε την ομάδα του να κάνει το 11 στα 12 (από το ματς με τη Σλόβαν Λίμπερετς και έπειτα) και να πιάνει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας Ξάνθη και Πανιώνιο.

Ο Σάκης Τσιώλης παρέταξε τη Λάρισα με σχηματισμό 4-2-3-1, με τον Ξενοδόχοβ στην εστία, τους Τίκο και Φάρκα κεντρικό αμυντικό δίδυμο, τον Ρέντζα δεξιά και τον Μονιάκη αριστερά. Μασαλέσα και Φατιόν ήταν τα αμυντικά χαφ, με τριάδα μπροστά τους από τα αριστερά προς τα δεξιά τους Κόντορ, Ναζλίδη και Γκαγιέχο.

Ο Βλάνταν Ίβιτς προτίμησε για πρώτη φορά φέτος σύστημα 4-4-2 με ρόμβο στη μεσαία γραμμή. Ο Γλύκος ήταν κάτω από τα δοκάρια, ο Μάτος δεξιά, δύο στόπερ οι Κρέσπο και Μαλεζάς και αριστερά ο Λέοβατς. Στη βάση του ρόμβου στο κέντρο ήταν ο Κάνιας, κεντρικοί χαφ οι Σάκχοφ και Τσίμιροτ και επιτελικός μέσος ο Μπίσεσβαρ. Το επιθετικό δίδυμο αποτελούσαν οι Μυστακίδης και Κουλούρης.

Απόλυτη κυριαρχία για τον ΠΑΟΚ στη Λάρισα

Το παιχνίδι ξεκίνησε μετά από 10λεπτη καθυστέρηση λόγω καπνογόνων. Ποδοσφαιριστές και διαιτητές βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο όμως δεν υπήρχε ορατότητα και η ατμόσφαιρα ήταν αποπνικτική λόγω των καπνογόνων κι έτσι επέστρεψαν στα αποδυτήρια. Μετά από 10 λεπτά και αφότου καθάρισε η ατμόσφαιρα, επανήλθαν στον αγωνιστικό χώρο και έγινε η σέντρα. Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά από το ξεκίνημα, πιέζοντας από τα πρώτα λεπτά. Είχε τον έλεγχο του ρυθμού και έκλεισε την ΑΕΛ στα καρέ της, με τους παίκτες του να μπαίνουν πιο δυνατά στις αρκετές μονομαχίες που υπήρχαν.

Η υπεροχή του ΠΑΟΚ από το ξεκίνημα μετουσιώθηκε σε γρήγορο γκολ, με τον Μυστακίδη να ανοίγει το σκορ στο 9ο λεπτό. Ο επιθετικός του "Δικεφάλου" εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία των Φατιόν και Μονιάκη να απομακρύνουν την μπάλα από την περιοχή, απέφυγε τον δεύτερο κάτω από τα πόδια και πλάσαρε άψογα νικώντας τον Ξενοδόχοβ και στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Η Λάρισα προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, με σουτ του Κόντορ στο 10΄ που απέκρουσε ο Γλύκος. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να ελέγχει το ματς και να πιέζει για δεύτερο γκολ. Στο 16΄ κεφαλιά του Κουλούρη μετά από σέντρα του Τσίμιροτ πέρασε πάνω από την εστία άουτ. Στο 23΄ ο Τσίμιροτ έπιασε εξαιρετικό σουτ λίγο έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ξενοδόχοβ. Στο 34΄ ο Μπίσεσβαρ συνεργάστηκε άψογα αρχικά με τον Λέοβατς και στη συνέχεια με τον Μυστακίδη, παίζοντας το ένα-δύο με μία επαφή και σούταρε στην κίνηση μπαίνοντας στην περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Οι "ασπρόμαυροι" είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού σε όλο το πρώτο ημίχρονο, κυκλοφορώντας εξαιρετικά την μπάλα με υπομονή. Δεν απειλήθηκαν και είχαν καλές φάσεις για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με κορυφαία το σουτ του Τσίμιροτ που σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών στο 41΄. Το πρώτο μέρος έληξε με το σκορ στο 0-1, με την ομάδα του Ίβιτς να έχει την απόλυτη υπεροχή.

Γήπεδο: "AEL FC Arena"

Διαιτητής: Σταύρος Μάνταλος (Καβάλας)

Βοηθοί: Ιορδάνης Δημητριάδης (Καστοριάς) και Κοσμάς Χαρίσης (Γρεβενών)

ΑΕΛ (Σ. Τσιώλης): Ξενοδόχοβ, Μονιάκης (Αβραάμ), Τίκο, Φάρκας, Ρέντζας, Μασαλέσα, Φατιόν (68΄ Ευμορφίδης), Κόντορ, Τσακοπίνο (46΄ Βαρέλα), Ναζλίδης, Γκαγιέχο.

ΠΑΟΚ (Β. Ίβιτς): Γλύκος, Κρέσπο, Μαλεζάς, Μάτος, Λέοβατς, Κάνιας, Σάκχοφ (86΄ Χαρίσης), Τσίμιροτ, Μπίσεσβαρ, Κουλούρης (74΄ Πρίγιοβιτς), Μυστακίδης (67΄ Μυστακίδης)

Γκολ: 9΄ Μυστακίδης, 61΄ Μάτος

Κάρτες: 69΄ Φάρκας / 51΄ Λέοβατς

Ο Σάκης Τσιώλης έκανε δύο αλλαγές στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, βάζοντας τον Αβραάμ αντί του Μονιάκη και τον Βαρέλα αντί του Τσακοπίνο και κάνοντας και εσωτερικές αλλαγές σε θέσεις. Η ΑΕΛ παρουσιάστηκε βελτιωμένη, προσπαθώντας να ισορροπήσει και να πιέσει για το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο πέρα από μία κεφαλιά του Ναζλίδη στο 58΄ που έφυγε άουτ δίχως να απειλήσει τον Γλύκο, δεν δημιούργησε κάποια άλλα αξιοσημείωτη φάση.

Στο 61΄ ο ΠΑΟΚ "καθάρισε" την υπόθεση νίκη πετυχαίνοντας δεύτερο γκολ με τον πρώτο σκόρερ του, τον Λέο Μάτος! Ο Μπίσεσβαρ εκτέλεσε φάουλ από δεξιά έξω από την περιοχή με σέντρα και ο Βραζιλιάνος μπακ πήδηξε πιο ψηλά από όλους παίρνοντας την κεφαλιά και στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, κάτω από τα πόδια του Ξενοδόχοβ. Αυτό ήταν το 7ο γκολ του Μάτος στη φετινή σεζόν με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, αφήνοντας πίσω του και τον Γκάρι Ροντρίγκες (που είχε 6 γκολ πριν φύγει για τη Γαλατάσαραϊ) και όντας πια μόνος του στη σχετική λίστα. Στο 67΄ ένα σουτ του Κουλούρη έφυγε πάνω από τα δοκάρια άουτ και στο ίδιο λεπτό πέρασε στο ματς ως αλλαγή ο Πέδρο Ενρίκε. Ο νεοαποκτηθείς Βραζιλιάνος εξτρέμ μπήκε στη θέση του Μυστακίδη κάνοντας το ντεμπούτο του με τον ΠΑΟΚ. Ο 26χρονος έκανε το πρώτο του σουτ στο 72΄, όμως ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Ξενοδόχοβ.

Στο 74΄ ο Ίβιτς πέρασε στο παιχνίδι τον Πρίγιοβιτς (στη θέση του Κουλούρη), που έκανε την πρώτη του συμμετοχή στο πρωτάθλημα (είχε ντεμπουτάρει στο ματς Κυπέλλου με τον Παναιτωλικό σκοράροντας με πέναλτι). Η Λάρισα έδειχνε να θέλει αλλά μη μπορεί να δημιουργήσει φάσεις για να πετύχει ένα γκολ που θα την έβαζε ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα. Δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Γλύκου, ενώ ο ΠΑΟΚ διαχειριζόταν ιδανικά το ματς έχοντας το προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 83΄ ο Αβραάμ πήρε μια κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά ήταν αδύναμη και ο Γλύκος μπλόκαρε εύκολα την μπάλα. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και το 2-0 υπέρ του ΠΑΟΚ παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Αυτή ήταν η 6η διαδοχική νίκη του ΠΑΟΚ (4η στο πρωτάθλημα). Επίσης, ήταν η 5η συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα, πράγμα που συνέβη για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ. Γιατί μόλις η Λάρισα πίστεψε ότι μπορούσε να πάρει κάτι ο Μάτος έκοψε κάθε φόρα των γηπεδούχων με τον τρόπο που συνηθίζει, σκοράροντας με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχαν δύο λάθη σε υποδείξεις οφσάιντ, όμως με τα σφυρίγματά του ο Μάνταλος διαχειρίστηκε σχετικά καλά το παιχνίδι που είχε δυνατά μαρκαρίσματα.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Ο Γκόικο Τσίμιροτ. Ο Βόσνιος χαφ του ΠΑΟΚ έκανε... "όργια" στη μεσαία γραμμή. Έκοβε και μοίραζε σωστά την μπάλα και ήταν πανταχού παρών τρέχοντας πολλά χιλιόμετρα. Η κυριαρχία του ΠΑΟΚ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οφειλόταν σε μεγάλο βαθμό στο εξαιρετικό παιχνίδι του Τσίμιροτ στο χώρο του κέντρου.

ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Ο Γιάννης Μυστακίδης που έπαιξε σε ρόλο δεύτερου επιθετικού δίπλα στον Κουλούρη. Σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο ματς και δείχνει ότι διανύει εξαιρετική περίοδο, προσφέροντας ουσία στο επιθετικό παιχνίδι του ΠΑΟΚ.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Η αγωνιστική εικόνα της Λάρισας, ειδικά του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο κάπως συμμαζεύτηκε, αλλά δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θέλουν να βλέπουν οι φίλοι της

Πηγή: sport24.gr