Πρώτος βαθμός για ΑΕΛ και Αστέρα, 1-1 στη Λάρισα

EUROKINISSI

Ο Μάσα έδωσε το προβάδισμα στον Αστέρα με εκτέλεση πέναλτι, αλλά ο Ναζλίδης ισοφάρισε για την ΑΕΛ με το τελικό 1-1 να δίνει σε Θεσσαλούς και Αρκάδες τον πρώτο τους βαθμό στη Super League.

Ρυθμό, ευκαιρίες, γκολ και... μοιρασιά. ΑΕΛ κι Αστέρας πήραν από ένα βαθμό (1-1) στην τελευταία χρονικά αναμέτρηση για τη δεύτερη αγωνιστική της Super League.

Στην αναμέτρηση της Λάρισας, η ΑΕΛ είχε τον έλεγχο του ματς στο πρώτο ημίχρονο αλλά Κρίζμαν και Ναζλίδης άφησαν τις προσπάθειές τους ημιτελείς.

Ο Αστέρας άνοιξε το σκορ στο 59ο λεπτό με τον Μάσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο σωστά υποδείχθηκε σε χέρι που έκανε ο Ζίζιτς ύστερα από σέντρα του Γιαννούλη.

Η είσοδος του Εμανουέλ Περόνε, άλλαξε τους συσχετισμούς στην αναμέτρηση με τον Αργεντινό να δίνει ώθηση στην ΑΕΛ. Ήταν αυτός που έδωσε την πάσα στον Ναζλίδη για να ισοφαρίσει ο δεύτερος.

Οι δύο ομάδες έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες στο τελευταίο τέταρτο του ματς για να φθάσουν στη νίκη. Δεν τα κατάφεραν ωστόσο και πήραν τον πρώτο τους βαθμό για την τρέχουσα σεζόν στη Super League.

Η "αύρα" του Περόνε έφερε την ισοφάριση

Γήπεδο: AEL FC Arena

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης

Βοηθοί: Δαμιανός Ευθυμιάδης, Κυριάκος Μερκενίδης

ΑΕΛ (Αντρέ Πάους): Μπόζοβιτς, Ναβάρο (80' Γιαννιτσάνης), Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Αγκάνοβιτς (69' Περόνε), Φατιόν, Ντέλετιτς, Λεοζίνιο, Κρίζμαν (46' Ρέντζας), Ναζλίδης.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Στάικος Βεργέτης): Αθανασιάδης, Ίγκορ, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Μάσα, Καλτσάς (63' Κυριακόπουλος), Μαντιντά (72' Ισνάλδο), Μανιάς.

Γκολ: 71' Ναζλίδης / 59' πεν. Μάσα

Κάρτες: 83' Περόνε / 40' Μουνάφο, 51' Καλτσάς, 61' Τριανταφυλλόπουλος, 73' Μάσα

Η αναμέτρηση στη Λάρισα ξεκίνησε με τον Αστέρα να χάνει την πρώτη ευκαιρία στο τέταρτο λεπτό. Ο Καλτσάς έκανε τη γυριστή κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ, ο Γουάλας απομάκρυνε αλλοιώνοντας την πορεία της μπάλας, η οποία κατέληξε στην αγκαλιά του Μπόζοβιτς.

Στο 13ο λεπτό, ο Ναζλίδης επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Αθανασιάδη. Έξι λεπτά αργότερα (19'), η μπάλα μετά την "καραμπόλα" στην άμυνα των γηπεδούχων, κατέληξε στην αγκαλιά του Μαυροβούνιο διεθνή γκολκίπερ της θεσσαλικής ομάδας.

Στο 22ο λεπτό, οι "βυσσινί" έφθασαν κοντά στο γκολ. Ο Αγκάνοβιτς "έσκαψε" εξαιρετικά την μπάλα, ο Κρίζμαν (από κανονική θέση) στα δεξιά προσπάθησε με ακροβατικό τρόπο να σκοράρει, αλλά η μπάλα πέρασε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων της εστίας του Αστέρα. Στο 38', μετά τη σέντρα του Ίγκορ από τα δεξιά, ο Μάσα δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι.

Στο 51ο λεπτό, ο Ντέλετιτς επιχείρησε τη σέντρα σουτ από τα αριστερά και υποχρέωσε τον Αθανασιάδη σε δύσκολη απόκρουση, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει κόρνερ.

Στο 57', ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι, όταν ο Γιαννούλης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ζίζιτς φάνηκε να μην υπολογίζει καλά τη φάση κι έκοψε την μπάλα με το χέρι. Ο Ζαχαριάδης αρχικά δεν υπέδειξε την παράβαση, γύρισε προς τα πίσω, φάνηκε ότι είχε επικοινωνία με τον βοηθό του και την ώρα που διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι Αρκάδες, υπέδειξε σωστά την παράβαση.

Στο 66ο λεπτό, ο Ρέντζας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ναζλίδης νίκησε τον Πασαλίδη στη μεταξύ τους μονομαχία, αλλά όχι και τον Αθανασιάδη, ο οποίος απέτρεψε την παραβίαση της εστίας του.

Πέντε λεπτά αργότερα (71') ήρθε η ισοφάριση για την ΑΕΛ. Ο Γκόλιας πήρε την μπάλα και την έδωσε στον Περόνε, ο Αργεντινός από την περιοχή έστρωσε στον Ναζλίδη, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Αθανασιάδη και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 74ο λεπτό, η θεσσαλική ομάδα έφθασε κοντά στο 2-1. Ο Περόνε άνοιξε αριστερά στον Ντέλετιτς, η σέντρα από αριστερά απομακρύνθηκε από τον Γιαννούλη, ωστόσο πάνω στον Αργεντινό που έπιασε το βολέ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 85', ο Μανιάς από το ημικύκλιο της περιοχής έδωσε δεξιά στον Μάσα, ο οποίος απέφυγε τον Γουάλας, πλάσαρε στο τετ α τετ, αλλά ο Μπόζοβιτς έσωσε με διπλή προσπάθεια

Στο 87ο λεπτό, η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Ο Ρέντζας σέντραρε από δεξιά, ο Ζίζιτς έδωσε πάσα στον Γιαννιτσάνη με το κεφάλι εξουδετερώνοντας τον Αθανασιάδη, αλλά ο Πασαλίδης έδιωξε σε κόρνερ πριν από το σίγουρο γκολ του παίκτη της ΑΕΛ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η χαμένη ευκαιρία της ΑΕΛ στο 87ο λεπτό. Γιατί ήταν και η τελευταία χρονικά στην αναμέτρηση. Αυτή που θα μπορούσε να κρίνει το αποτέλεσμα. Ο Ρέντζας σέντραρε από δεξιά, ο Ζίζιτς έδωσε πάσα στον Γιαννιτσάνη με το κεφάλι εξουδετερώνοντας τον Αθανασιάδη, αλλά ο Πασαλίδης έδιωξε σε κόρνερ πριν η εστία του Αστέρα παραβιαστεί.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης έλαβε τη σωστή απόφαση στη φάση του 57ου λεπτού. Μπορεί αρχικά να εκτίμησε λανθασμένα τη φάση, αλλά μετά την την επικοινωνία με τον βοηθό του υπέδειξε την παράβαση. Σημασία έχει ότι ελήφθη η σωστή απόφαση. Σωστά δεν υποδείχθηκε το πέναλτι που ζήτησε ο Μανιάς στο πρώτο ημίχρονο, καθώς δεν υπήρχε παράβαση.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Ο Εμανουέλ Περόνε όχι μόνο γιατί έδωσε την πάσα στον Θωμά Ναζλίδη για να σκοράρει και να φέρει την ισοφάριση ο δεύτερος. Ο Αργεντινός με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο έδωσε ώθηση στους "βυσσινί". Με "όπλο" την εμπειρία και την τεχνική του, παρέσυρε και τους συμπαίκτες του να βγουν μπροστά για την ισοφάριση.

ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Το γεγονός ότι οι δύο ομάδες δεν προσπάθησαν να βολευτούν με το βαθμό της ισοπαλίας, αλλά προσπάθησαν να φθάσουν στη νίκη. Ενδεικτικές της ανωτέρω διαπίστωσης οι μεγάλες χαμένες ευκαιρίες (κι από ΑΕΛ κι από Αστέρα) στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αντρέ Πάους και Στάικος Βεργέτης δεν φοβήθηκαν, αλλά κυνήγησαν τη νίκη. Επίσης ο ρυθμός του ματς. Δύσκολο να δεις ματς με τέτοιο ρυθμό αυτή την εποχή.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Η ενέργεια του Ζίζιτς, ήταν κακή. Ο αμυντικός της ΑΕΛ φάνηκε να έχει χάσει τον έλεγχο της φάσης κι ενστικτωδώς υπέπεσε σε πέναλτι. Από εκεί προήλθε το γκολ του Αστέρα. Αλλά, αυτά είναι πράγματα που συμβαίνουν σε ένα ματς, στον κάθε ποδοσφαιριστή. Σαφέστατα η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου. Μπαλώματα, τα οποία ήταν ευδιάκριτα. Δεν είναι εικόνα γηπέδου αυτή, ειδικά από τη στιγμή που θέλει να φιλοξενεί κι αγώνες Εθνικής Ελλάδας όπως έχει διατυπωθεί στο παρελθόν.

Πηγή: sport24.gr