Ολυμπιακός - Χίμκι 89-77

contra

Με μία ακόμη μεγάλη ανατροπή, σαν και αυτές των προηγούμενων ετών, ο Ολυμπιακός νίκησε την Χίμκι με 89-77 στο ΣΕΦ και έβαλε τέλος στο σερί των τριών συνεχόμενων ηττών. Μορφές του ματς Πρίντεζης και Χάκετ, άλλαξε το ματς ο Σφαιρόπουλος.

Έτσι νίκησε

Ο Ρίμας Κουρτινάιτις πήρε τάιμ άουτ μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα με το σκορ στο 5-3 υπέρ του Ολυμπιακού. Έδωσε οδηγίες κυρίως στην άμυνα και με την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ, οι παίκτες του κυριάρχησαν. Μαρκάροντας με...λύσσα, πολλές φορές πολύ ψηλά στο παρκέ, κατάφεραν να φέρουν τον Ολυμπιακό σε πολύ δύσκολη θέση τρέχοντας ένα σερί 14-0!

Η επιθετική δραστηριότητα των Πρίντεζη και Σπανούλη επέτρεψε στους «ερυθρόλευκους» να επιστρέψουν (20-21), η Κίμκι όμως ήταν και πάλι ανώτερη με πέντε κλεψίματα και 9 ασίστ στην πρώτη περίοδο.

Οι Ρώσοι συνέχισαν το ίδιο ενεργητικά και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Μόνια, Σβεντ και Ράις έδιναν τις λύσεις που ήθελε η ομάδα τους κόντρα σε μία άμυνα που είχε σοβαρά προβλήματα και στις επιστροφές αλλά και στην αυτοσυγκέντρωσή της. Κάπως έτσι το 27-39 στο 17 προέκυψε μάλλον φυσιολογικά αφού από την άλλη πλευρά ο μοναδικός που πάλευε ήταν ο Πρίντεζης (16 πόντους και 6 ριμπάουντ στο πρώτο μέρος). Η διαφορά του ημιχρόνου (38-43) μάλλον κολάκευε τον πρωταθλητή Ελλάδας.

Η Κίμκι δεν είχε λόγο να αλλάξει κάτι στο παιχνίδι της αν και η ενέργειά της μειώθηκε. Αυτό δεν την εμπόδισε να χτίσει και πάλι ικανοποιητικές διαφορές (με 4/4 τρίποντα του Μόνια ήρθε το 44-56) και κάπου εκεί ο Σφαιρόπουλος πήρε τη μεγάλη απόφαση. Χρησιμοποίησε στην ίδια πεντάδα Οντομ, Χάκετ και Στρόμπερι αποσύροντας τον Σπανούλη και είδε την ομάδα να βελτιώνεται αισθητά στην άμυνα. Για πρώτη φορά στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός πήρε το πάνω χέρι (ισοφάρισε με τρίποντο του Στρόμπερι, προηγήθηκε με λέι απ του Παπαπέτρου) ξοδεύοντας όμως πολλές δυνάμεις (62-60).

Ο ΣΦαιρόπουλος διατήρησε στο γήπεδο την ίδια πεντάδα (εξαιρετική στην άμυνα) και είδε την ομάδα του σε σερί 10-0 από το 58-60 να πηγαίνει για πρώτη φορά στο +8 (68-60 με τους Ρώσους να μένουν χωρίς καλάθι για πέντε αγωνιστικά λεπτά). Το μομέντουμ πια ευνοούσε τον πρωταθλητή Ελλάδας που δεν άφησε το πόδι από το γκάζι.

Ο Πρίντεζης που συνέχισε να σκοράρει, ο Σπανούλης που επέστρεψε ήταν πια ξεκούραστος και πρόσφερε τόσο στο σκοράρισμα όσο και στη δημιουργία. Από το 73-68 φτάσαμε στο 79-70 και όταν ο Σπανούλης διαμόρφωσε το τρίποντο με το 82-70 τα πάντα τελείωσαν. Άλλη μία ανατροπή είχε ολοκληρωθεί με τον τρόπο που ο Ολυμπιακός γνωρίζει.