Μεγάλη νίκη η Σλοβακία, 2-1 την Ρωσία

Sport24

Στο πρώτο ματς της 2ης αγωνιστικής του Euro 2016, η Σλοβακία νίκησε 2-1 της Ρωσία, χάρη στα πανέμορφα γκολ που πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο οι Βλάντιμιρ Βάις και Μάρεκ Χάμσικ.

Ο ένας έκανε μάλιστα την πάσα στον άλλο, ενώ ο άλλοτε άσος του Ολυμπιακού άνοιξε το σκορ με ένα ιστορικό γκολ, καθώς έγινε ο πρώτος στην ιστορία του Euro που πετυχαίνει τέρμα ενώ δεν παίζει στην Ευρώπη. Θυμίζουμε πως ο Βάις αγωνίζεται στο Κατάρ με την Al-Gharafa.

Με την Αγγλία είχε πάρει βαθμό στο 92', με την Σλοβακία μείωσε στο 80' με τον Γκλουσακόβ, αλλά η Ρωσία δεν κατάφερε ξανά στις καθυστερήσεις να γλιτώσει την ήττα και στο τελευταίο ματς με την Ουαλία θα πρέπει να νικήσει για να αποφύγει τον αποκλεισμό (δεν προκρίνεται σίγουρα με νίκη).

Η Ρωσία είχε την υπεροχή στη αρχή του αγώνα, είχε την κατοχή της μπάλας και δημιούργησε την πρώτη καλή φάση στο 28' με τον Τζιούμπα να βρίσκει τον Σμόλοβ στο ύψος της περιοχής με τον δεύτερο να σουτάρει και τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Η Σλοβακία είναι ομάδα που προσέχει την άμυνά της και "χτυπά" στις αντεπιθέσεις με τα ταχύτατα εξτρέμς της. Κάπως έτσι άνοιξε και το σκορ στο 32ο λεπτό με ένα καταπληκτικό γκολ του Βλάντιμιρ Βάις!

Ο Μάρεκ Χάμσικ έκανε φανταστική μακρινή μπαλιά, ο άλλοτε άσος του Ολυμπιακού αριστερά μέσα στην περιοχή έφερε την μπάλα στο δεξί, αποφεύγοντας δύο Ρώσους αμυντικούς και πλάσαρε στην απέναντι γωνία για το 1-0.

Οι Ρώσοι άσκησαν πίεση για να ισοφαρίζουν πριν την λήξη του ημιχρόνου, αλλά τελικά στο 45' δέχτηκαν και δεύτερο γκολ, με τον Μάρεκ Χάμσικ από δημιουργός να γίνεται και "εκτελεστής", κάνοντας το 0-2 με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ, στέλνοντας την μπάλα από αριστερά στην περιοχή στο απέναντι δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα του Ακινβέεβ.

Ο Λεονίντ Σλούτσι στο ημίχρονο άλλαξε τους δύο κεντρικούς μέσους, βάζοντας τους Γκλουσακόβ και Μαμάεβ αντί των Νόιστεντερ και Γκολοβίν, ενώ λίγο έλειψε ο Ρόμπερτ Μακ να πετύχει και τρίτο γκολ για την Σλοβακία στο 54', αλλά ο Ίγκορ Ακινφέεβ απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του άσου του ΠΑΟΚ.

Οι Ρώσοι ήταν απογοητευμένοι, οι περισσότεροι δεν έδειχναν να πιστεύουν στην ανατροπή, αλλά κατάφεραν στο 80' να ισοφαρίσουν με τον Ντενίς Γκλουσακόβ, έπειτα από το γύρισμα του Ολέγκ Σάτοβ. Πίεσαν στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις όπως έκαναν με την Αγγλία.

ΠΗΓΗ: Sport24