Βάλτε ένα σουτ. Στο καναβάτσο η Εθνική

EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN
eurokinnisi

Η Εθνική ανδρών έκλεισε με ήττα τα φιλικά προετοιμασίας αφού φάνηκε κουρασμένη και αναποτελεσματική απέναντι σε μία σχεδόν «σβηστή» Σερβία με αποτέλεσμα να ηττηθεί ξανά 69-67 αν και στο τέλος είχε ουκ ολίγες ευκαιρίες να κλέψει το ματς.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας με ρεκόρ 6 νίκες και 3 ήττες (οι δύο από τη Σερβία) είχε κάποια καλά διαστήματα, κυρίως στη 2η περίοδο όταν μετέτρεψε το -7 (21-28 και 23-30) σε +1 (33-32) μετά από τα δύο και μοναδικά στο ματς (μέχρι το 38ο λεπτο) συνεχόμενα τρίποντα από Σλούκα και Μάντζαρη.

Όλο το υπόλοιπο διάστημα του αγώνα αντιμετώπισε τα γνωστά πλέον προβλήματα. Κακά ποσοστά από την περιφέρεια (2/16 τρίποντα), αδυναμία να αμυνθεί σωστά στο pick’n’roll και να περιορίσει τη δράση των Σέρβων ψηλών αλλά και πρόβλημα στο 5 εναντίον 5.

Όταν η άμυνα ήταν πιεστική και έβγαιναν κλεψίματα κυρίως με Παπανικολάου και Σλούκα η ομάδα έτρεχε στο ανοιχτό γήπεδο που είναι και το αγαπημένο της παιχνίδι. Ότι ακριβώς συνέβη δηλαδή στο τελευταίο τετράλεπτο. Όταν η Σερβία προηγηθηκε με 14 πόντους (69-55) αλλά με απανωτά κλεψίματα, πιεστικές άμυνες και ολίγη… χείρα βοηθείας από τη διαιτησία χτίστηκε η ολική ανατροπή.

Με σερί 12-0 μειώσαμε στο καλάθι (69-67) έχοντας μάλιστα χάσει ενδιάμεσα δύο ευκαιρίες για προσπέρασμα σε ισάριθμα άστοχα σουτ τριών πόντων και μία για ισοφάριση στις άστοχες βολές του Θανάση Αντετοκούνμπο. Είχαμε, δε, δύο ακόμη ευκαιρίες στα τελευταία 21 δευτερόλεπτα αλλά τόσο το σουτ τριών πόντων του Πρίντεζη όσο και το λέι-απ του Καλάθη δεν βρήκαν στόχο.

ΕΛΛΑΔΑ: Καλάθης 10, Μπουρούσης 13, Σλούκας 15, Παπαγιάννης 4, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 6, Αγραβάνης, Παπαπέτρου 2, Θ.Αντετοκούτνμπο 2

ΣΕΡΒΙΑ: Μάτσβαν 3, Μπογκντάνοβιτς 11, Μιλοσάβλιεβιτς 17, Μπίρτσεβιτς 5, Στίματς, Λάζιτς 7, Μίτσιτς 2, Γκουντουριτς 6, Κούζμιτς 9, Μαριάνοβιτς 9

Πηγή: Contra