Ερυθρός Αστέρας - ΤΣΣΚΑ 71-78

contra.gr

Για 13η φορά σε 14 σεζόν η ΤΣΣΚΑ θα είναι παρούσα στο Final-4. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη άδραξε την πρώτη ευκαιρία που είχε και νικώντας τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι έκλεισε θέση για το Βερολίνο.

Η κάτοχος της Αδριατικής Λίγκας είχε κοντράρει τους Ρώσους στη Μόσχα και με την ίδια συνταγή προσπάθησε να βρει το αποτέλεσμα που θα την κρατούσε ζωντανή.

Πιέζοντας πολύ στην μπάλα και αποτρέποντας τις ασίστ Ντε Κολό - Τεόντοσιτς κατάφερε ν' αφήσει την ΤΣΣΚΑ με 1/7 σουτ και μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου να έχει σταθερό προβάδισμα (8-4, 16-10, 25-21).

Οι Μοσχοβίτες έκαναν πολύ εύκολα το λάθος, πέφτοντας στις παγίδες των Σέρβων, αλλά αφότου έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +1 (36-35) αισθάνθηκαν πολύ καλύτερα. Ο Χάινς και ο Τζάκσον έτειναν χείρα βοηθείας στον Ντε Κολό, οι γηπεδούχοι ήταν φορτωμένοι με φάουλ και σταδιακά η ΤΣΣΚΑ έφτασε ακόμη και στο +12 (59-47).

Οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν να παραδοθούν και παρά την απελπιστική αστοχία απ' έξω (2/14) κυνήγησαν τις πιθανότητες που τους αναλογούσαν. Με επιμέρους 11-2, από σουτ που βρήκαν στόχο, βρέθηκαν στο -1 (67-66) και έβαλαν στο παιχνίδι τον κόσμο. Σαν να 'ταν όμως... ξυπνητήρι για τους παίκτες του Ιτούδη, αφού ακολούθησαν τρία μεγάλα σουτ, από Κουρμπάνοφ, Χίγκινς και Ντε Κολό, με αποτέλεσμα το 76-68.

Οι Σέρβοι έχασαν, χωρίς ψυχραιμία, δύο επιθέσεις και στο τελευταίο λεπτό δεν μπορούσε ν' ανατραπεί η κατάσταση.