Ξεκίνημα για... πρόκριση 2-1 η ΑΕΚ τη Ριέκα

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI
EUROKINNISI

Θεωρητικά η ΑΕΚ θα ήταν απολύτως ικανοποιημένη να επέστρεφε αήττητη από την Κροατία στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων στους ομίλους του Europa League. Στην πράξη όμως, η Ένωση πήγε στη Ριέκα διεκδικώντας κάτι πολύ παραπάνω. Και το πήρε.

Η ΑΕΚ με πειστική εμφάνιση στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, πήρε τη νίκη με 2-1 μέσα στην Κροατία και βάζει από την πρώτη αγωνιστική, πλώρη για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το πιο σημαντικό απ’ όλα, είναι πως η ΑΕΚ έδειξε ένα εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπα αλλά και χαρακτήρα. Προηγήθηκε δυο φορές με Μάνταλο και Χριστοδουλόπουλο, απειλήθηκε ελάχιστα και έχασε και πολλές ευκαιρίες για να πετύχει μια ακόμα πιο άνετη νίκη.

Η ΑΕΚ έκανε στην Κροατία ένα πρώτο ημίχρονο ίσως ακόμα καλύτερο απ’ αυτό που είχε κάνει στο Βέλγιο απέναντι στη Μπριζ. Και ας ήταν το πρώτο εκτός έδρας ευρωπαϊκό ματς, που ο Μανόλο Χιμένεθ πήγε με σχήμα με τετράδα και όχι τριάδα στην άμυνα. Το 4-2-3-1, το οποίο μετατρεπόταν σε 4-5-1 όταν η ΑΕΚ αμυνόταν, λειτούργησε σχεδόν άψογα και στα 45 λεπτά. Άλλωστε αποτέλεσμα αυτής της καλής λειτουργίας, ήταν το γεγονός πως η Ένωση είχε τον έλεγχο του ματς σχεδόν στο μεγαλύτερο διάστημα. Η Ριέκα μπήκε στο ματς με ευκαιρία μόλις στο 3 λεπτό, με τον Ανέστη να λέει όχι στο σουτ του Έμπερ μέσα από την περιοχή. Αλλά από εκείνο το σημείο και μετά, η ΑΕΚ ήταν απόλυτη κυρίαρχος. Και άρχισε να απειλεί για γκολ. Στο 5’ ο Γιόχανσον από τη μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να πιάσει καλό σουτ. Ενώ στο 7’ ο Μάνταλος έξω από την μεγάλη περιοχή, δεν σημάδεψε σωστά, παρότι έκανε καλό σουτ. Όμως δέκα λεπτά αργότερα, ο αρχηγός της ΑΕΚ δεν λάθεψε. Ο Μπακάκης γέμισε μέσα στην περιοχή, υπήρξε μπλέξιμο στους αμυντικούς της Ριέκα, η μπάλα έφτασε στον Μάνταλο ο οποίος με διαγώνιο σουτ, άνοιξε το σκορ. Η ΑΕΚ είχε πετύχει εκείνο που ήθελε στην επίθεση, ενώ στην άμυνα λειτουργούσε αψεγάδιαστα. Με κοντά τις γραμμές και σωστές αλληλοκαλύψεις, δεν άφηνε καθόλου χώρο. Μέχρι να φτάσει το 29 λεπτό και η ΑΕΚ να αδρανήσει και πάλι σε στημένη φάση. Όπως είχε γίνει τρεις φορες με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Σε εκτέλεση κόρνερ, ο Ελέζ βρέθηκε μόνος στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ και εκτέλεσε ανενόχλητος.

Πάντως, παρά την ισοφάριση και το γεγονός πως η Ριέκα έδειχνε σημάδια ανάκαμψης, στους «κιτρινόμαυρους» δεν υπήρξε κανένα πανικός. Το ακριβώς αντίθετο. Με ηρεμία στο παιχνίδι, ξαναπήραν τα ηνία του ρυθμού. Και άρχισαν και πάλι να κτίζουν σωστά επιθέσεις. Και μάλιστα τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Κλωναρίδης έστρωσε με το κεφάλι την μπάλα στον Μάνταλο αλλά ο αρχηγός της ΑΕΚ με σουτ στη κίνηση μέσα από την περιοχή, δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Ριέκα. Και έτσι δεν κατάφερε η Ένωση να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Η ΑΕΚ ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Ριέκα μπήκε δυνατά. Όπως την περίμενε ο Χιμένεθ και στο ξεκίνημα του ματς και μάλιστα το είχε επισημάνει και στους ποδοσφαιριστές του. Και είναι αλήθεια πως για ένα δεκάλεπτο στο πρώτο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΚ δέχθηκε πίεση από τους Κροάτες. Περισσότερο κλείστηκε στα καρέ της, χωρίς πάντως να δεχθεί φάσεις από την Ριέκα. Αλλά μετά το πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημίχρονου, η ΑΕΚ κατάφερε να βρεί ξανά γερά πατήματα αλλά και ισορροπία στο γήπεδο. Και μάλιστα άρχισε να βγαίνει και πάλι μπροστά. Και στο 63’ κατάφερε να πάρει πάλι προβάδισμα στο σκορ. Αυτή την φορά από στημένη φάση. Ο Μπακασέτας κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε υποδειγματικά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ενώ μετά το γκολ του Λάζαρου, αντί η αντίδραση να έρθει από τη Ριέκα, η ΑΕΚ ήταν αυτή που έχασε δυο κλασικές ευκαιρίες για να «τελειώσει» το ματς με τρίτο γκολ. Στο 70’ ο Λιβάγια έκανε σέντρα, ο Σιμόες μόνος του στην καρδιά της άμυνας της Ριέκα, έκανε μια κεφαλιά χωρίς δύναμη. Ενώ ένα λεπτό μετά, ο Χριστοδουλόπουλος έπιασε ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Η ΑΕΚ δεν σκόραρε μεν, αλλά η αμυντική της λειτουργία ήταν πολύ καλή. Ειδικά με τον Λόπες και τον Μπακάκη στα άκρα αλλά και κυρίως με τον Τσόσιτς στα στόπερ. Η Ριέκα απλώς πίεσε όσο περνούσε η ώρα, αλλά με αδυναμία να δημιουργήσει επικίνδυνες φάσεις. Μόνο κάτι σουτ «σκοτωμένα» που έφευγαν μακριά άουτ. Ο Χιμένεθ αντέδρασε από τον πάγκο, ρίχνοντας στο γήπεδο τον Αϊντάρεβιτς και μετατρέποντας το σχήμα σε 4-3-3 και ενισχύοντας ακόμα περισσότερο τη μεσαία γραμμή. Οι Κροάτες υποχρεώθηκαν να ψάξουν γκολ με βιαστικές επιθέσεις, που η άμυνα της ΑΕΚ τις… τελείωνε εύκολα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου στο 63 λεπτό ήταν δίχως άλλο η φάση του αγώνα. Όχι μόνο διότι ο Χριστοδουλόπουλος έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του τερματοφύλακα της Ριέκα και στα δίχτυα. Αλλά διότι αυτό έγινε κατόπιν… οδηγίας από τον πάγκο.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Ο Σκοτσέζος Μπίτον δεν είχε να διαχειριστεί κάποια δύσκολη φάση. Όμως χαρίστηκε πολλές φορές σε κίτρινες κάρτες στους γηπεδούχους. Ειδικά ο Έμπερ είχε ρίξει πολλές κλωτσιές στον Μπακάκη από δεξιά, αλλά έμεινε ατιμώρητος. Ενώ υπάρχει και η αγκωνιά του Μάλες στον Μπακασέτα.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Μπορεί ο Μάνταλος και ο Χριστοδουλόπουλος να ήταν οι σκόρερ. Όμως οι πολυτιμότεροι παίκτες του γηπέδου και με την περισσότερη δουλειά, ήταν η δυο ακραίοι μπακ της ΑΕΚ. Ο Μπακάκης και ο Λόπες έκαναν σούπερ ματς και βοήθησαν καταλυτικά.

ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Ο χαρακτήρας που έδειξε η ΑΕΚ γενικώς καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Αντέδρασε σωστά και ψύχραιμα και όταν δέχθηκε το γκολ και όταν δέχθηκε πίεση από την Ριέκα, ειδικά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Η αντίδραση που είχε πάλι η ΑΕΚ σε στημένη φάση. Πάλι δέχθηκε γκολ από κόρνερ. Όπως και στα δυο ματς με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Είναι τρομερό το γεγονός πως η ΑΕΚ σε επίσημο παιχνίδι φέτος, δεν έχει δεχθεί γκολ με άλλον τρόπο, πλην των… κόρνερ.

Πηγή: Sport24