Ανέστης και Ατρόμητος σόκαραν την ΑΕΚ!

Contra

Ίσως στο πιο τρελό ματς μέχρι στιγμής στο φετινό πρωτάθλημα η ΑΕΚ... κατάφερε να μην κερδίσει τον Ατρόμητο αν και προηγήθηκε με 2-0! Σε αυτό βέβαια έπαιξαν ρόλο τα πολύ καλά σουτ των Λε Ταλέκ και Ούμπιδες, καθώς φυσικά και ο... Γιάννης Ανέστης.

Ο Ζοζέ Μοράις κατέβασε ένα επιθετικό σχήμα ψάχνοντας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με την ΑΕΚ και είδε την ομάδα του να σκοράρει μόλις στο 3ο λεπτό με σουτ του Μάνταλου. Η Ένωση συνέχισε να πιέζει παρά το 1-0 και δημιούργησε αρκετές φάσεις, κυρίως με σουτ εκτός περιοχής. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Πατίτο Ροντρίγκες έπιασε ένα τρομερό φαλτσαριστό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκορμπούνοφ και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα "καθάριζε", οι παίκτες του Κορακάκη είχαν άλλα σχέδια. Στο 71' ο Λε Ταλέκ μπήκε στην περιοχή και με ένα ωραίο διαγώνιο σουτ νίκησε τον Ανέστη για το 2-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ούμπιδες με μια φοβερή σέντρα σουτ από το... πλάγιο έβαλε τον κίπερ της ΑΕΚ μέσα στα δίχτυα του, γράφοντας το 2-2. Ένα γκολ από τον Αργεντινό του Ατρομήτου που σίγουρα θα είναι υποψήφιο για το καλύτερο της χρονιάς.Το 2-2 παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, με αποτέλεσμα να ακουστούν και αρκετές αποδοκιμασίες στο ΟΑΚΑ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Γιόχανσον, Μάνταλος, Ροντρίγκες (63' Βάργκας), Χριστοδουλόπουλος (77' Πέκχαρτ), Αραβίδης, Αλμέιδα

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κεϊτά (46' Ζησόπουλος), Ουμπίδες, Μπάγκα, Στόιτσεφ (56' Λημνιός), Βασιλείου (68' Μπρίτο), Λε Ταλέκ.

Πηγή: Contra