Ο "ξεχασμένος" Ντιγκινί χάρισε τη νίκη στον Ατρόμητο

Contra

Μια υπερπολύτιμη νίκη με γκολ ένα λεπτό πριν το φινάλε των 90' πανηγύρισε ο Ατρόμητος στη Βέροια (1-0) και πλέον περιμένει με εξαιρετική ψυχολογία τον Ολυμπιακό στο Περιστέρι για τη ρεβάνς του Κυπέλλου (0-0 το πρώτο ματς).

Το ματς κόντρα στη Βέροια το έκρινε για τον Ατρόμητος ένας... ξεχασμένος παίκτης. Ο λόγος για τον Νικολά Ντιγκινί, ο οποίος είχε τεθεί νοκ άουτ από το ξεκίνημα της σεζόν. Μετά από πέντε μήνες επέστρεψε, πέρασε ως αλλαγή στο ματς στο 77' και 12 λεπτά αργότερα με κοντινή προβολή πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ατρομήτου στην μόλις 2η του εμφάνιση.

Η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο που τρέχε νικηφόρο σερί τριών αγώνων, έφτασε κοντά στο γκολ στο τέλος του πρώτου 45λεπτου, αλλά η σέντρα σουτ του Φυτανίδη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Η Βέροια απάντησε στο 47' με τον Καπετάνο να χάνει μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Το σουτ που επιχείρησε από τη γωνία της περιοχής βρήκε σε ετοιμότητα τον Γκορμπούνοφ.

Το ματς δεν είχε ρυθμό και οι καλές φάσεις ήταν ελάχιστες, ωστόσο ο Ντιγκινί εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στο 89' και χάρισε το τρίποντο στον Ατρόμητο που πλησιάζει όλο και περισσότερο τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Βέροια (Ράτκο Ντόστανιτς) : Λόπεθ, Βασιλαντωνόπουλος (Σισοκό 82'), Μπαλάφας (Μπελαΐντ 73'), Ασίγκμπα, Τομάς (Άρτσε 48'), Καλί, Αντονιάν, Στόιτσεφ, Κάλβο, Καπετάνος, Σαρπόνγκ.

Ατρόμητος (Ρικάρντο Σα Πίντο) : Γκορμπούνοφ, Κατράνης, Φυτανίδης, Ζησόπουλος, Κιβρακίδης, Μπάγκα, Μανιάτης, Πλατέλλας (Ντιγκινί 78'), Λημνιός (Βασιλείου 89'), Ούμπιδες, Ντάουντα (Λε Ταλέκ 68').

Πηγή: Contra