Ξάνθη - ΑΕΚ 0-1

contra.gr

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησε στο 16ο λεπτό με την πολύ καλή κεφαλιά του Βάργκας σε σέντρα του Γκάλο. Η Ξάνθη απάντησε με ένα σουτ του Σολτάνι στο 24', χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα τον Μπαρόχα. Οι φάσεις δεν ήταν πολλές στο πρώτο μέρος, ενώ ο ρυθμός ήταν αργός με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στην επανάληψη όμως και πιο συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό ο Κρισάντους έβαλε μπροστά την ομάδα του Μανωλά. Από το κόρνερ του Μπουονανότε, ο Καρυπίδης δεν έδιωξε σωστά και ο Κρισάντους που ακολούθησε τη φάση έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Μετά το γκολ της Ένωσης το ματς απέκτησε ρυθμό και οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες. Ο Μπαρμπόσα απείλησε σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις τον Τσέναμο, όμως ο κίπερ της Ξάνθης ήταν σταθερός. Από την άλλη οι γηπεδούχοι έχασαν την μεγαλύτερή τους ευκαιρία στο 72'. Ο Ερέρα έκανε τη γυριστή κεφαλιά εντός περιοχής, υποχρεώνοντας τον Μπαρόχα σε μια επέμβαση για highlight. Ο Ράνος στις καθυστερήσεις έφτασε μια "ανάσα" από την ισοφάριση όμως το γυριστό σουτ που επιχείρησε εντός περιοχής πέρασε ελάχιστα άουτ κι έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι το φινάλε.