Πεντάστερη Μπαρτσελόνα

contra.gr

Η εικόνα του αγώνα

Χωρίς εκπλήξεις στο αρχικό σχήμα παρατάχθηκαν οι δύο φιναλίστ, δεδομένου ότι ο Αντρέα Μπαρτζάλι αντικατέστησε τον τραυματία Τζιόρτζιο Κιελίνι στο κέντρο της άμυνας της Γιουβέντους.

Κάποια λάθη του Χαβιέρ Μαστσεράνο σημάδεψαν τις πρώτες στιγμές του τελικού, αλλά ένας μαγικός συνδυασμός πέντε παικτών, χάρισε το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα μόλις στο 4ο λεπτό.

Ο Λιονέλ Μέσι κοίταξε αριστερά και τροφοδότησε με βαθιά μπαλιά τον Ζόρντι Άλμπα, εκείνος έδωσε στον Νεϊμάρ, ο οποίος τσίμπησε ωραία για τον Αντρές Ινιέστα, εκείνος γύρισε στον Ιβάν Ράκιτιτς και... 1-0 με εν κινήσει πλασέ.

Μία κούρσα του Άλβαρο Μοράτα από δεξιά άγχωσε τους "μπλαουγκράνα", οι οποίοι πάντως ήταν κυρίαρχοι μέχρι το 17ο λεπτό και έχασαν μία κλασική ευκαιρία με τον Ντάνι Άλβες (εντυπωσιακή απόκρουση του Τζιανλούιτζι Μπουφόν).

Σε εκείνο το χρονικό σημείο η Γιουβέντους κέρδισε μέτρα, κυκλοφόρησε μπάλα και απείλησε τα καρέ του Μαρκ-Αντρέ Τερ Στέγκεν με ένα σουτ του Κλαούντιο Μαρκίζιο στο 25ο λεπτό, ενώ η Μπαρτσελόνα δεν άργησε να ανακτήσει τα ηνία, καταγράφοντας κατοχή 72% στο ημίωρο (η 100ή πάσα των παικτών του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έγινε στο 35', σε ένα χρονικό σημείο που οι νταμπλούχοι Ισπανίας είχαν ήδη 237).

Οι συχνές εναλλαγές της τριπλέτας Μέσι-Σουάρες-Νεϊμάρ μπέρδευαν τους αμυντικούς της "γηραιάς κυρίας" - μέχρι και ο Μπουφόν έκανε αβίαστο λάθος στο 44', ωστόσο από τη στιγμή που ο Σουάρες δεν βρήκε δίχτυα στο 39ο και το 40ό λεπτό, όλα ήταν ανοικτά.

Η Μπαρτσελόνα κράτησε την μπάλα με ευχέρεια στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά η Γιουβέντους πίεσε σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του αγωνιστικού χώρου. Και δικαιώθηκε. Με τη συμπλήρωση 55 λεπτών αγώνα, ο Μαρκίζιο έκανε ένα υπέροχο τακουνάκι, ο Κλαούντιο Τέβες δεν κατάφερε να νικήσει τον Τερ Στέγκεν, όμως ο Άλβαρο Μοράτα βρισκόταν εκεί που έπρεπε, ισοφαρίζοντας σε κενή εστία.

Το μομέντουμ ανήκε στους "μπιανκονέρι", οι οποίοι "εγκαταστάθηκαν" για μερικά λεπτά στα καρέ των πελαγωμένων "μπλαουγκράνα", χωρίς ωστόσο να επιτύχουν την ολική ανατροπή στις δύο καλές στιγμές που είχαν.

Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο ένας και μοναδικός Λιονέλ Μέσι. Ένα υπέροχο σόλο του στο 68ο λεπτό σταμάτησε στα χέρια του Μπουφόν, προτού ο επερχόμενος Σουάρες σκοράρει προ κενής εστίας και ξαναδώσει το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα.

Εν συνεχεία, η πίεση της καταλανικής ομάδας ήταν ασφυκτική. Ο Μέσι ήταν ασταμάτητος, ο Νεϊμάρ παραβίασε την εστία του Μπουφόν, αλλά κάνοντας ακούσιο χέρι, ενώ καταγράφηκε μέχρι και αντεπίθεση πέντε εναντίον τριών.

Ο Αλέγκρι έριξε στη μάχη τους Ρομπέρτο Περέιρα και Φερνάντο Γιορέντε, ο Λουίς Ενρίκε τον Τσάβι για να πάρει το μεγάλο χειροκρότημα στην ύστατη παράσταση ως παίκτης της Μπαρτσελόνα, την 151η συμμετοχή του στο Champions League (ρέκορντμαν).

Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά. Κανένα εμπόδιο δεν βρέθηκε στο διάβα της παρέας του Λιονέλ Μέσι, των "διόσκουρων" Τσάβι και Ινιέστα, των Σουάρες και Νεϊμάρ προς την κούπα. Κερασάκι στην τούρτα του 5ου Champions League αποτέλεσε το γκολ του Νεϊμάρ σε νεκρό χρόνο (στο 97' κι ενώ όλοι οι "μπιανκονέρι" βρίσκονταν στην επίθεση).

Οι συνθέσεις

Γιουβέντους (4-3-1-2): Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Εβρά (89' Κομάν), Μαρκίζιο, Πίρλο, Πογκμπά, Βιδάλ (79' Περέιρα), Μοράτα (85' Γιορέντε), Τέβες.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Άλμπα, Ράκιτιτς (91' Ματιέ), Μπουσκέτς, Ινιέστα (78' Τσάβι), Μέσι, Σουάρες (96' Πέδρο), Νεϊμάρ.