Δυο γκολ ο Ρονάλντο στο ντεμπούτο του

Με δύο γκολ στην πρώτη εμφάνισή του ο Κριστιάνο Ρονάλντο οδήγησε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην κορυφή.
Phil Noble via Reuters

«Δεν ήρθα για τουρισμό στην Αγγλία» είπε ο Κριστιάνο Ρονάλντο δύο ημέρες πριν τον αγώνα με την Νιουκαστλ και στο πρώτο ματς που αγωνίστηκε φρόντισε να κάνει τα λόγια του πραγματικότητα, σημειώνοντας δύο γκολ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ νίκησε τη Νιούκαστλ τελικά με 4-1, αλλά ο Ρονάλντο φρόντισε να αποδείξει πόσο πολύ θα επηρεάσει την πορεία της νέας ομάδας του. Τέτοιο ντεμπούτο δεν θα μπορούσε να το φανταστεί ίσως ούτε ο ίδιος, ούτε φυσικά οι οπαδοί της ομάδας του.

Ο Πορτογάλος άνοιξε το σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους προκαλώντας ντελίριο στις εξέδρες από τον ενθουσιασμό των οπαδών της Μάντσεστερ.

Η Νιούκαστλ ισοφάρισε, αλλά ο Κριστιάνο είχε άγριες διαθέσεις. Στο 62’ έβαλε πάλι την ομάδα του μπροστά στο σκορ, εν μέσω αποθέωσης και η συνέχεια ήταν εύκολη, αφού ο Μπρούνο Φερνάντες και ο Λίνγκαρτ με δύο ακόμα γκολ ανέβασαν το σκορ στο 4-1.

Η νίκη αυτή έφερε την Μάνσεστερ Γιουνάϊτεντ στην κορυφή της βαθμολογίας του Αγγλικού πρωταθλήματος, ξεπερνώντας την Τότεναμ που την ίδια στιγμή έχανε 3-0 από την Κρύσταλ Πάλας.