Με τακουνάκι του Γεσίλ στο 93', 2-1 ο Πανιώνιος τον Άρη!

Sport24.gr

Με τον Γεσίλ να σκοράρει με τακουνάκι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πανιώνιος πέρασε νικηφόρα από το "Κλ. Βικελίδης", επικρατώντας 2-1 του Άρη και έκανε άλμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ματσάρα από τις λίγες, απ' αυτές που θα ήθελες να έχουν και άλλο και να μην τελειώσουν, ήταν αυτή που διεξήχθη ανάμεσα στον Άρη και τον Πανιώνιο στο "Κλ. Βικελίδης" για την 2η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι "κυανέρυθροι" άφησαν το καλύτερο για το τέλος και με "χτύπημα" στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, πέρασαν νικηφόρα με 2-1 και έκαναν άλμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Όσο για τον Άρη, θέλει πλέον μόνο νίκη με τον ΠΑΣ Γιάννινα εντός έδρας, ώστε να πάρει την 2η θέση. Με οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα, μένει εκτός συνέχειας!

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος. Έχασε μια σπουδαία ευκαιρία με τον Λάμπρου στο 24', όταν μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Καντιμοίρης έδιωξε με τα πόδια. Στη συνέχεια της φάσης, το σουτ του Μασούρα πέρασε άουτ. Οκτώ λεπτά μετά, ο Ντουρμισάι έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Μασούρας έκανε το πλασέ, αλλά ο Καντιμοίρης με εξαιρετική επέμβαση κράτησε όρθια την ομάδα του.

Νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Μασούρα στο 35', για να έρθει το γκολ τέσσερα λεπτά μετά. Ο Λάμπρου μπήκε στην περιοχή, απέφυγε τον Μπούρμπο με υπέροχο τρόπο και με όμορφο πλασέ νίκησε τον Καντιμοίρη για το 1-0. Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο βάσει της εικόνας των δυο ομάδων στο χορτάρι.

Στο β' μέρος, ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του, έχασε κάποιες ευκαιρίες για γκολ και το παιχνίδι ήταν σαφώς πιο ισορροπημένο σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο. Το παιχνίδι ήρθε στα ίσια στο 74'. Ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ του Πανιωνίου, ο Μουμίν έκανε το σουτ, ο Σαραμαντάς απέκρουσε πάνω στη γραμμή, αλλά ο Πασάς πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Όλα πλέον ξεκινούσαν από την αρχή.

Οι φιλοξενούμενοι... προειδοποίησαν στο 91'. Ο Γεσίλ συνεργάστηκε άψογα με τον Χατζισαφί, ο οποίος σούταρε, αλλά ο Καντιμοίρης με το δεξί χέρι κράτησε το 1-1. Κάτι όμως που δεν κατάφερε δυο λεπτά μετά, όταν ο Λάμπρου σούταρε έξω από την περιοχή, ο Γεσίλ έκανε ενστικτωδώς το τακουνάκι, άλλαξε πορεία στην μπάλα και την έστειλε στην δεξιά γωνία, γράφοντας το 2-1 για τον Πανιώνιο.

Πλέον, η ομάδα του Γρηγορίου και ο ΠΑΣ έχουν από τέσσερις πόντους, έναντι δυο του Άρη και μηδέν του Παναιγιάλειου που έχει αποκλειστεί. Την τελευταία αγωνιστική, ο Άρης φιλοξενεί τον ΠΑΣ και ο Πανιώνιος πάει στο Αίγιο. Τα πάντα θα κριθούν τότε, όμως οι δυο ομάδες της Super League έχουν τον πρώτο λόγο. Ο Άρης κυνηγάει το τρίποντο στον δικό του αγώνα, αν θέλει να περάσει. Ακόμα κρατάει την τύχη στα χέρια του.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Μπούρμπος, Σόουζα, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Ιντζόγλου, Μουμίν, Πλατέλλας (84' Νίκιτς), Παυλίδης (72' Μπαργκάν), Κάσσος, Πασάς (89' Μιλούνοβιτς).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Κάργας, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας (79' Χατζισαφί), Λάμπρου, Σαββίδης (64' Γεσίλ), Ντουρμισάι (65' Μασούντ).